Skocz do zawartości
pppp

Wpuszczanie wargatka (ospa)

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni nie widzę w akwarium wargatka (Labroides dimidiatus). Jest spora szansa że został skonsumowany przez ukwiała (Stichodactyla haddoni). Dzisiaj rano zobaczyłem na hepatusie kilka (może kilkanaście) białych kropek. Podałem na szybko pokarm w płatkach polany Alitolem.

W akwarium są dwie krewetki czyszczące ale nigdy nie widziałem żeby jakąś rybę czyściły - już raczej wybierały jedzenie koralom i ukwiałom.

Pytanie: czy warto teraz na szybko wpuścić nowego wargatka do zbiornika ?

1. Czy zdąży się zaaklimatyzować i pomoże na ospę ?

2. Czy dwa wargatki (jeżeli poprzedni jednak żyje) będą się tolerować w prawie 600l zbiorniku?

3. Czy nie będzie problemów z obecną obsadą ?

Poprzedni wargatek był wpuszczony jako jedna z pierwszych ryb, po błazenkach oraz salariasie i szczerze mówiąc było widać że wkurzał potężnie niektórych współmieszkańców.

Potencjalnie konfliktowa część obsady: zebrasoma desjardini, borsuk, hepatus, chelmon - czy któraś z tych ryb mogłaby gonić nowego wargatka na tyle żeby się nie zaaklimatyzował ?

Od kilku dni nie widzę w akwarium wargatka (Labroides dimidiatus). Jest spora szansa że został skonsumowany przez ukwiała (Stichodactyla haddoni). Dzisiaj rano zobaczyłem na hepatusie kilka (może kilkanaście) białych kropek. Podałem na szybko pokarm w płatkach polany Alitolem.

W akwarium są dwie krewetki czyszczące ale nigdy nie widziałem żeby jakąś rybę czyściły - już raczej wybierały jedzenie koralom i ukwiałom.

Pytanie: czy warto teraz na szybko wpuścić nowego wargatka do zbiornika ?

1. Czy zdąży się zaaklimatyzować i pomoże na ospę ?

2. Czy dwa wargatki (jeżeli poprzedni jednak żyje) będą się tolerować w prawie 600l zbiorniku?

3. Czy nie będzie problemów z obecną obsadą ?

Poprzedni wargatek był wpuszczony jako jedna z pierwszych ryb, po błazenkach oraz salariasie i szczerze mówiąc było widać że wkurzał potężnie niektórych współmieszkańców.

Potencjalnie konfliktowa część obsady: zebrasoma desjardini, borsuk, hepatus, chelmon - czy któraś z tych ryb mogłaby gonić nowego wargatka na tyle żeby się nie zaaklimatyzował ?

Edit: Ukwiała trzeba zrehabilitować bo poprzedni doktorek odnalazł się przy sprzątaniu szafki w akwarium :(, w stanie zasuszonym.

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dwa wargatki i szkody sobie żadnej nie robiły. Pech, że jeden wyskoczył. Pokolce mogą gonić wargatka tylko przez to, że będzie zbyt upierdliwy dla pokolców. Ale one go szybko wychowają. Wargatka w chorobie traktowałbym jako uzupełnienie, a zastosował mocną 36W UV.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie jak kolega pisze, zastosowac uv-ke.

Ja pare dni temu zaobserwowalem u hepatusa wysyp kropek, pojechalem kupic lampe uv i po nocy rybka jak nowa, zero kropek.

Chyba nejlepsze rozwiazanie to kupic wlasnie uv.

Pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekam 3 dni. Jak samo nie zejdzie albo się pogorszy to bedzie UV. Miałem już takie akcje z trzydniową ospą i jak na razie samo znikało.

Bardziej pytanie było o samo wpuszczanie wargatka.

Wargatka kupiłem i wpuściłem. Pierwszego kuksańca od gospodarzy dostał jeszcze jak siedział we worku i się aklimatyzował. Po wpuszczeniu w ciągu pierwszych 10 sekund dostał 3 strzały: od desjardini, hepatusa i błazenkowej. Wlazl w jakąś dziurę w skale co do której nie spodziewałbym sie że zmieści się w niej ryba. Siedzi tam cały czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A CZY PODNIESIENIE TEMP.DO NP.32ST.pomoże czy to tylko w baniaku z fisch only można zastosowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem samo podniesienie temperatury bez dodatkowych środków "wyłapujących" może pogorszyć sprawę.


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A CZY PODNIESIENIE TEMP.DO NP.32ST.pomoże czy to tylko w baniaku z fisch only można zastosowac

Raczej niedobry pomysł. Patrz tu http://freefishfacts...ing-white-spot/.

Plus to co Luki napisał.

Mój doktorek przesiedział w ukryciu do rana i zdecydował się wyjśc dopiero jak wyczuł śniadanie. W tym momencie pływa normalnie z innymi rybami.

Kropki zniknęły. Zobaczymy jak będzie za tydzień.

Edit:

Finał sprawy był taki że kropki wróciły, wlałem Formisol/CMF i po 3 tygodniach problem ostatecznie zniknął.

Było nieco obniżone zasolenie (do 1.020), trochę wyższa temperatura ale bez UV.

Widać różnicę w intensywności koloru pomiędzy Formisolem a CMF - na korzyść Formisolu.

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.