Skocz do zawartości
Grzesj

Pierwsze akwarium i pierwsze problemy

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Koledzy, Jestem Grzegorz i jestem tutaj nowy.zakladam akwarium morskie i juz popelniam zapewne bledylaika. Zalalem woda RO akwarium i wartosci byly 23-25ppm. Wczoraj wlozylismy 11kg martern skaly ktora otrzymalem ze sklepu z akwatystyka morska. Byla obrosnieta Glonami brazowymi i troche fioletowymi. Porastaly ja w kilka miejscach Algi morskie Caulerpa taxifolia. Gdzies wyczytalem ze sa toksyczne i je wyskrobalem i wyrzucilem. Dzisiaj sprawdzam i szok. Mielnik TDS pokazuje 745pm !!! Zalaczylem cyrkulacje i odpieniacz. Woda rowniez zasolilem. Czy to pomoze obnizyc te ppm? Skad tak wysokie ppm sie wzielo?? Ze skal? Co zrobil? Dziekuje za wszelaka pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS służy do pomiaru WYŁĄCZNIEwody po RO/Di . WYŁĄCZNIE ;) skałę włożyłeś do słodkiej wody????niewiele rozumię z tego postu ;( caulerpe wywaliłeś bo toksyczna ??? Proszę cię poczytaj jeszcze ze zrozumieniem zanim włożysz zwierzęta do świeżej solanki :/

TDS-em mierz tylko i wyłącznie wodę po RO/DI i musi być 0, najlepiej włącz filtr RO/DI na jakieś 10 min , później podstaw szklankę , nalej do szklanki wodę po RO/DI i musi być 0 (jeśli ją przelejesz do np wiadra z nawet minimalną ilością zwykłej wody to 0 już nie będzie ) . Później zrób solankę i w akwarium mieszaj . skałe powinieneś włożyć po ok 1 tydz a zwierzaki po ok 2-3 tyg (zmierz najpierw parametry ) Wyparowaną wodę uzupełniaj słodką po RO/DI . W akwarium słonej wody już nie mierz TDS , sprawdzaj zasolenie :) to tak ogólnie :D Powodzenia

Edytowane przez darekkuku (wyświetl historię edycji)

360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, posolonej wody nie mierzymy TDSem. Tylko testami na NO3, NO2, Kh, ph, Mg, Ca PO4, NH4.

Pozdrawiam

dodo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Witajcie Koledzy, Jestem Grzegorz i jestem tutaj nowy.zakladam akwarium morskie i juz popelniam zapewne bledylaika. Zalalem woda RO akwarium i wartosci byly 23-25ppm. Wczoraj wlozylismy 11kg martern skaly ktora otrzymalem ze sklepu z akwatystyka morska. Byla obrosnieta Glonami brazowymi i troche fioletowymi. Porastaly ja w kilka miejscach Algi morskie Caulerpa taxifolia. Gdzies wyczytalem ze sa toksyczne .

Claurepa toksyczna nie jest - wręcz pożyteczna. Ale jak dla mnie z opisu wynika że dostałeś briopsis lub cyjano a te już się pozbywa trochę inaczej. Jeśli ta skała jest porośnięta takimi włochatymi to masz briopsis i wtedy chemia lub mitraxy się sprawdzą. Na cyjano też chemia lub uboga sól i może zniknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie taki wynik ppm mialem zanim wsypalem sol. Niestety tak, kamienie wlozylem do wody zanim byla tam sol. Po 6h pracy odpieniacza, wynikk ppm spadl do 560. No coz. w takim razie chyba zaupic musze chemie. Nie mam zwierzakow i nie bede miec ich przez nastepne 4 miesiace ? w kazdym badz razie poczekam az woda bedzie miala wlasciwe parametry. Widze ze start morskiego to chyba najciezsza procedura i okres w posiadaniu akwarium morskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj,że zakładasz słonowodne akwarium i od tego momentu słodka woda będzie używana tylko i wyłącznie do uzupełniania tej wyparowanej . A powiedz jakie masz zasolenie teraz w akwarium ?

Tak na szybko znalazłem dla ciebie coś takiego : http://akwarystyczne...ad.php?tid=2789

A wogóle jakiej wielkości masz akwarium? Masz filtr DI ? (po filtrze RO, zakłada się jeszcze pojemnik z żywicą w celu ostatecznego oczyszczenia wody. To ważne )woda zmierzona tds-em musi miec 000ppm, ponieważ później ciężko sobie poradzić z plagami takimi jak np okrzemki

Edytowane przez darekkuku (wyświetl historię edycji)

360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw solimy wodę potem wkładamy skałę .... skoro piszesz ,że to była martwa skała to skąd na niej żywe glony ?

A tak szczerze to pierwszy pomiat TDS jest już niedopuszczalny 23-25 ppm .

Sprawdź ten filtr RO bo coś z nim nie tak.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro piszesz ,że to była martwa skała to skąd na niej żywe glony ?

Martwa jest teraz


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ... tego już nie dopisałem ,ale tak jest .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mialem na mysli ze byla to od nowosci martwa skala ale ona lezala ponad 2 miesiace w akwarium w sklepie i zdazyla przesiaknac bakteriami oraz porosly ja juz glony. Filtr zakupilem nowy! Przeplukalem go zalaczylem. TDS caly czas pokazuje 23-25ppm. Jest to tylko filtr RO i bez DI. Co z tym zrobic? Reklamacja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Di to dodatkowa opcja, musisz dokupić pojemnik i żywicę . Jakiej wielkości masz akwa i jakie zasolenie???

Wartości 25ppm są niedopuszczalne w morszczyźnie !

Edytowane przez darekkuku (wyświetl historię edycji)

360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos i tak zle podlaczyles,albo cos jest spie...ne, bo nawet bez di to bardzo duzo. Sprawdz jeszcze raz innym sprzetem.

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierz TDS przed filtrem RO, to może wiele wyjaśnić


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie 34ppm sprawdzone refraktometrem. Woda przed filtrem 315ppm za osmoza 23-25 ppm. Akwarium 130 litr XXL CUBE. Co robic? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisze darekkuku - kupić żywicę i puszkę na nią. I nie stresować się, tylko troszkę poczytać to forum ;-)


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok koledzy, czyli zakupie puszke + filtr i wczepie w osmozator jako dodatek. Rozumiem, ze woda wtedy bedzie wyplywala z 0ppm. To bedzie woda do podmianek. A co z woda w akwarium? Dzisiaj rano sprawdzilem i ppm spada. juz rano bylo 397 ppm z ponad 700ppm gdy woda jeszcze nie byla posolona. Myslicie ze dzieki temu ze ja posolilem, wlaczylem cyrkulacje, grzalke i odpieniacz bedzie sukcesywnie spadac az osiagnie poziom 0 ???. Dzis po zmierzeniu ppm dodalem do akwarium jedna ampulke bakteri "Dupla Baxter m". Jak myslicie? zejdzie do 0? Nawet gdyby mialo to trwac miesiac.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ty mierzysz TDS wodę posoloną ? zapomnij o tym TDS ( używasz go tylko do wody po filtrze RO ,aby sprawdzić jej czystość po DI ma być 0 )

Woda do podmiany też musi być posolona . Wodę po filtrze RO używasz do uzupełniania wody odparowanej .

"TDS to inaczej Total Dissolved Solids, a po polsku ilosc rozpuszczonych substancji Przyzad ten mierzy w ppm, czyli upraszczajac w miligramach na litr (mg/l) "

Edytowane przez jarek35 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Grzesj , jeśli nie stosujesz sie do podpowiedzi ,które ci piszemy. To po co mamy sobie wycierać literki na klawiaturze? Przemyśl to sobie i przeczytaj ten temat od początku I wtedy zadaj właściwe pytania. Pozdrawiam i miłego dnia


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK sorry rozumiem. Zamawiam wiec testy w walizce aby teraz sprawdzac juz te wode posolona. Prosze podpowiedzcie tylko ktory zestaw bedzie lepszy?

1) http://www.ebay.de/itm/JBL-Test-Combi-Set-Plus-NH4-Wassertest-Set-Aquarium-Testset-/171038504195

2) http://www.amazon.de/Sera-7000130-Aqua-Testbox/dp/B000VJSD5E/ref=sr_1_2?rps=1&ie=UTF8&qid=1392624031&sr=8-2&keywords=aquarium+testkoffer

Chyba w zbyt duza panike wpadlem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) podstawa to nie panikować ;) Testy kup firmy salifert (używa 90% forum bo są najdokładniejsze) niczego z firmy Sera nie kupuj (nie warto ,są słabej jakości) Edytowane przez darekkuku (wyświetl historię edycji)

360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielki uklon:) juz zamowione. Jak dojda zbadam poziom wszystkiego po czym odrazu sie wynikami pochwale. Mam nadzieje, ze wtedy bedziemy mogli wspolnie podjac dalsze kroki w celu ustabilizowania parametrow w akwarium :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz zostaw ten baniak w spokoju . Najlepiej o nim zapomnij i daj mu spokojnie dojrzewać .

Dolewaj tylko odparowaną wodę. Na testy to jeszcze za wczas ,ale jak chcesz to w ramach treningu możesz je sobie porobić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się co z tego będzie skoro skała została zalana słodką wodą. Wszystko w niej padło, trzeba dy zacząć dolewać bakterie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, zaczelem od tylu W temacie Akwarium Morskie jestem jeszcze :baby:. Zalalem dzisiaj rankiem akwarium bakteriami. Ponoc 1 ampulka na 1000 litro wody. ja mam baniak 130ltr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.