Skocz do zawartości
Luki

Sól Aquaforest - spadek Mg/Ca??

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w baniaku same miękkasy to poziom wapnia do zasolenia jest stały, bo wapnia nie będzie ubywać a pomiar wapnia jest dokładniejszy testem salifertu niż zasolenia spławikiem. Pozdrawiam

Guzik prawda, radze poczytac troche...


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w baniaku same miękkasy to poziom wapnia do zasolenia jest stały, bo wapnia nie będzie ubywać a pomiar wapnia jest dokładniejszy testem salifertu niż zasolenia spławikiem. Pozdrawiam

Guzik prawda, radze poczytac troche...

z tą teorią o wapnie bym się zgodził ale w PRAKTYCE, jak jest w teorii to mnie mało interere bo korale żyją bardziej w praktyce niż teorii ;)

nikt z was nie wpadł na to że nie robi się testów od razu po podmiance lub w świeżo rozrobionej solance? Ja robię baaaardzo często testy z racji tego że z moją obsadą jadę lekko po bandzie... (testy robię codziennie, gdybym wyłączył pomby to Kh spadło by o 3 stopnie na każde 12H - konsumpcje KH i ca mam ogromną, na dobę korale zjadają mi 500ml nasyconego roztworu KH na 500L wody) i bazując na moim doświadczeniu i paru innych osób mogę powiedzieć że nie ma sensu robić testy Ca Mg KH od razu po podmiance, sensowne wyniki zaczynają się pojawiać jakoś po 30-40h od podmianki w innym przypadku (moje) wyniki są zakłamane (nie zależnie od producenta soli)

testy na Kh jakie stosuje to red sea i mała hanka

ca i mg to u mnie red sea ale to nie ma znaczenia jakim testem sie to robi - podobne obserwacje miałem na innych testach.

Oczywiście gęstość wody można mierzyć praktycznie od razu.

taki spadek Ca i Mg utrzymuje ci się cały czas?

Edytowane przez adzios (wyświetl historię edycji)

aquarium8328.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adzios. A mnie się wydaje, ze sensu nie ma to co piszesz. Dyskutowalismy kiedys o stalosci parametrow, a jak mierzysz 30h po podmiance, to nie wiesz, czy nie bujnales parametrow. Czyli teoretycznie masz racje, ale rozmawiajmy o praktyce.

Czy jestes pewien, ze spadek KH bedzie staly jak wylaczysz pompy? Ja juz nie. Coraz czesciej gnebi mnie pytanie, co stabilizuje parametry chemiczne akwarium? Czlowiek, natura?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że spadek KH nie będzie stały... na początku tempo spadania będzie stałe aż do 20tej lub do osiągnięcia poziomu 3,5-4KH

potem są 2 opcje

1) noc, korale mniej Kh zjadają (40% mniej?)

2) nie noc a poziom 3,5-4 kh - wtedy bardziej wymagające korale przestają całkowicie cokolwiek przyswajać "konsumpcja spada" przez to że część korali nic nie przyswaja - potem reszta do nich dołącza. jaki jest koniec taj historii? Chyba wiesz ;)

Arduan, nie jestem teoretykiem, daleko mi do tego.. piszę tylko o praktyce i o tym jak w praktyce odbieram/odczuwam zachowania akwa. Teoria mało nie interesuje. w praktyce moja nowa solanka o prawidłowym zasoleniu ma KH = 18 (!) po dolaniu do zbiornika który ma 6 Kh pomiary szaleją, raz jest 5 kh innym razem 19kh (!) więc przestałem tym się przejmować tylko brałem wszystko na zdrowy rozsądek skoro wlewam 10% o prawidłowym stężeniu to jakim cudem mogę zmienić parametry o 20%? skoro wlewając RO zmienił bym je raptem o 10%? dopiero po 20-30H pomiary zaczynają nabierać sens i idą w parze z teorią. pompy mam tak stabilnie ustawione że nie ważne czy jest podmianka czy nie to i tak KH o danej godzinie jest stałe, i nie ważne czy robię podmiankę co tydzień czy co 3 miesiące więc ekosystem mam STABILNY co pomogło mi łatwiej dojść do takich właśnie wniosków - dodam że aby kupy się to trzymało to oczywiście wlewam nową solankę o dokładnie takich samych parametrach jakie utrzymuje w akwa więc teoretycznie podmianka nie zmienia żadnych parametrów a tylko "czyści" wodę.

Arduan nie rozumiem co nie ma sensu w tym co piszę... zrób sobie sam taki test:

- wymieszaj solankę, zrób test KH

- odlej 4L wody z akwa, zrób test KH

- dolej 1L solanki do 4L odlanej wody i zróbb test

- policz z proporcji jakie powinno być KH... na pewno nawet nie zbliżysz się na 10% do "prawidłowego" wyniku bazując na pomiarach.

z punktu widzenia chemicznego NIC NIE MIAŁO PRAWA ZJEŚĆ ANI DOLAĆ KH... jeżeli tak to dla czego pomyła wyszła/wyjdzie większa niż 10%!?

ODP: bo miałeś 2 błędy pomiarowe pod rząd które nałożyłeś na siebie:

pierwszy przy nowej solance

drugi w roztworze który miał dolaną tą solankę.

(nie mierzy się niczego pod względem KH CA MG do czego została dolana syntetyczna suplementacja tych parametrów)

przekonaj się sam.

Edytowane przez adzios (wyświetl historię edycji)

aquarium8328.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, chyba jestesmy na dobrej drodze do porozumienia, bo mniej wiecej o tym myślę. Stad pytanie, co stabilizuje? Ppmpy dozujacej w morzu nie ma, podmianek tez, a wszystko gra. A co w akwarium, kiedyś trzymalem wapń na wyzszym poziomie, to i KH bylo wyższe, bylo ok. Rozpoczalem przygode z probiotyką (wysokie NO3) - nie dzialala, bo prawdopodobnie kh bylo za wysokie (zreszta Ca tez). Obnizylem Ca i kH - zagrało. Ok. Malo tego korale ruszyly z kopyta, wiec i zuzycie wzrosło. Co do wzrostu zuzycia kH - nie ma sie co dziwić, ale wielokrotnymi pomiarami i dodawaniem NaHCO3 (bo balem sie ze spadnie za nisko), doszedlem do wniosku, ze przy obecnym stanie akwarium, ile NaHCO3 bym nie dodał (wliczajac w to staly wlew z pomp), kH po jakimś czasie znowu osiagnie ok 6,4 i przy stalym wlewie nizej nie zejdzie. Czyli, skoro staly wlew wyrownuje konsumpcję, to skad sie bierze ten "poziom bazowy"? Rownowaga? Stała rownowagi rozpuszczanie-precypitacja? No tak byloby w naturze. Czyli kazda nasza ingerencja (podmianka) prowadzi, choć na chwile, do przesuniecia stanu równowagi, ktory i tak wroci do "zaplanowanego" stanu. Chyba... Co nie zmienia faktu, ze wahniecie bylo.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza tą teorią którą ci przedstawiłem mam jeszcze jedną z nią związaną (pośrednio) (jest to moim zdaniem jednym z większych "odkryć" w akwa morkism jakie "osiągnąłem") i uwaga oto teoria tak głupia że aż prawdziwa

"im bliżej złotego środka z proporcją KH do CA tym lepsza konsumpcja = lepsze przyrosty = zdrowsze akwa"

z tą teorią wiąże się sporo pobocznych teorii ale kluczową do zrozumienia jej jest jedna dodatkowa:

"nie ważne jakie masz KH i CA ważne żeby złapać ten moment kiedy wszystko ruszyło i go utrzymać"

oczywiście w granicach rozsądku KH jest gdzieś między 5-8 ca 360-460 mając na uwadze jak upośledzone są nasze testy nie ma co się dzielić wartościom danego testu - jedyna opcja to utrzymywać parametry na tym samym poziomie jeśli wszystko jest w równowadze, nie zastanawiając się nad wartościami pomiarów z racji ich słabej dokładności (dokładność może jest i dobra ale zmiana warotści względem skali jest spora!) niby to głupia logika ale w moim przypadku sprawdza się w 100%

dodam jeszcze że dojście do tych "prymitywnych" wniosków kosztowało mnie sporo czasu i pieniędzy więc szczerze radzę każdemu postarać się zrozumieć to i może o ile ktoś da radę poprawić nieco tą teorię lub (o ile tak jest) wyprowadzić mnie/nas z błędu

Edytowane przez adzios (wyświetl historię edycji)

aquarium8328.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Złoty środek. Tylko gdzież on. Co kryje się za sloganem, ze każde akwarium jest inne? A jak ktos ma inne parametry, to wszyscy krzyczą, ze jest beeee... Czyli kazde, inne akwarium jest beeee... Tez zglebialem temat mozliwosci falszowania wynikow w testach i trudno tu o duze błędy, chyba że zawali człowiek, roznice pomiarow wynikaja raczej z innego srodowiska z jakiego pobrana jest próbka. Chemia zawsze dąży do stanu rownowagi, kwestia tylko czasu, kiedy i z czym go osiagnie. Stan rownowagi determinuje to co jest w zbiorniku, i nie myślę tylko o zużyciu. Pytanie jest tylko, jaka jest rozpuszczalność mojej skały w moim zasoleniu, a jaka Twojej w Twoim zasoleniu. Jaki bedzie stan rownowagi w obu przypadkach? Jak osiagniemy równowagę, to przyrosty będą maksymalne. Ale parametry maja byc takie.......... a nie inne.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Luki, czy możesz odpisać na posta?

kiedy robiłeś testy po podmiance?

czy po paru dniach się uspokoiło?

parę osób chce ci pomóc a ty nawet na proste pytanie nie umiesz odpisać...


aquarium8328.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.