Skocz do zawartości
Amatricis

Skałki/podstawki z nowymi koralami - przyklejacie do głównej skały?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

pytanie jak w temacie. Staję powoli przed wyborem - przykleić korale ze skałkami/podstawkami na stałe do głównej skały w zbiorniku czy zostawić ustawione luźno. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy dlatego chciałabym Was poprosić o wypowiedzi - jaką przyjęliście taktykę, dlaczego i czy jesteście zadowoleni z wyboru.

Ja póki co stawiam wszystko luźno bo dochodzą nowe korale i co rusz coś przestawiam. Początkowo planowałam tak zostawić, ale co mniejsze szczepki mi nawet ślimak turbo i krab pustelnik przestawiają czy zrzucają ze skały, więc zaczęłam się zastanawiać nad przyklejeniem ich na stałe. Będę wdzięczna za wszelkie wypowiedzi.


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przyklejanie nie jest tak "na stałe", łatwo można odczepić taką szczepkę od głównej skały, jak się chce. Plusem tego rozwiązania jest to, ze cyrkulacja i zwierzaki raczej jej nie przestawią, a Ty jak bedziesz chciała, to dasz radę ;). Używam kleju D-D?? dwa składniki, po wymieszaniu kolor glonu wapiennego.


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie proponuję kleić krab/ślimak zrzuci Tobie korala za kilka stówek na drugiego i masz "poparzone" kilka stówek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo jeżowiec porwie i zostawi w ciemnym rogi a tam koral odejdzie na wietrzną rafę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wietrznej rafie musi duzo wiatru byc...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) kurde nie zdążyłem poprawić. Tak to jest jak się nie czyta tego co się pisze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Właśnie przez to, że co rusz małe szczepki dostają nóżek i chodzą po akwarium zastanawiam się nad klejeniem. Chyba je poprzyklejam, przynajmniej te najbardziej mobilne.


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robie duże podstawki średnicy puszki od piwa tak, aby jeż z nimi nie chodził i żebym nie musiał ich pomiedzy skałami szukać. Robie je z cx5 zmieszanego z grubym żwirem koralowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy klejeniu nawiercalem skalę tak by w przyszłości można było wcisnąć podstawke w kształcie grzybka niestety nie zawsze korlowiec chce rosnąć tam gdzie byśmy chcieli, bo a to cyrkulacjia za mocna, światło za słabe. Ostatnio więc przed ostatecznym przyklejeniem trzymam Korale jakiś czas bez klejenia cierpliwie znosząc ich spadnie i jak wszystko jest ok to wtedy kleje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zdecydowanie lepiej wyglądają jak są bez podstawek...:)

Więc może lepiej na początek na podstawkach szukać miejsca a potem podstawki do kosza i przyklejamy korale prosto do skały?

No = i jeżowce i inne kraby po dojrzewaniu nie powinny mieć co do roboty więc problem też z głowy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robie duże podstawki średnicy puszki od piwa tak, aby jeż z nimi nie chodził i żebym nie musiał ich pomiedzy skałami szukać. Robie je z cx5 zmieszanego z grubym żwirem koralowym.

U mnie takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, bo i akwarium za małe i na skale nie zmieszczę za dużo takich podstawek.

niestety nie zawsze korlowiec chce rosnąć tam gdzie byśmy chcieli, bo a to cyrkulacjia za mocna, światło za słabe.

Ja ostatnio szukam miejsca dla zoa... niby taki prosty w utrzymaniu koralowiec a jedna szczepka mi ciągle grymasi. Jedyny koral, który nie chce się otwierać.

Zdecydowanie lepiej wyglądają jak są bez podstawek... :)

No = i jeżowce i inne kraby po dojrzewaniu nie powinny mieć co do roboty więc problem też z głowy:)

Debora, ale ja się boję odrywać korale od podstawek. Z chęcią bym pare zoa oderwała, bo są na typowej podstawce a nie na małej skałce, więc wygląda to kiepsko, ale boję się że zrobię to źle i zabiję korala... Nie mam pojęcia jakiej siły użyć, jak złapać korala i w ogóle jak się do tego zabrać. Czytałam tu różne wątki o odrywaniu korali miękkich, ale jakoś sobie tego nie wyobrażam...

A jeżeli chodzi o jeżowca i kraby, to w temacie glonów już jakiś czas nie mają za dużo do roboty ;) kólek (tak mój mąż nazwał jeżowca - to Jego ulubione stworzenie w akwarium) od ponad tygodnia dostaje nori i kapustę bo na skale to by się zdecydowanie nie wyżywił, a kraby podskubują trochę glony i uzupełniają dietę robaczkami serwowanymi rybkom i krewetkom.


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.