Skocz do zawartości
Margo

Czyżby za wcześnie na Ballinga?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Oczywiście wiem, że poradników na temat Ballinga jest dużo tak samo jak i wątków. Niczego innego ostatnio nie czytam:) Mimo wszytko jednak mam pytanie...

Na początku lutego trafiło do mojego zbiornika 7 szczepek dość dużych sps'ów. W obsadzie jest teraz 8 spsów i 4 Lpsy...wszystko opisane w moim wątku "300l morskiej przygody".

Od początku wszystkim koralom było u mnie dobrze (poza 1 montporą czerwoną samarensis, która od początku miała focha i nie polipuje), mają ładny kolor i polipują zdrowo. 2 acry są prawie 24h/dobę "puchate". W tydzień parametry zaczęły spadać w dół Mg z 1290 na 1210, Ca z 440 na 400 i kH z 8,9 na 7. Tak sobie pomyślałam, że zaczęła się konsumpcja, więc może warto zacząć in podawać te składniki przy użyciu proszków, w zamyśle początkowym- typowy Balling. Podmiany są co 2 tygodnie na soli Grotech. Zamieszałam proszki i zaczęłam lać równo po 2x25ml dziennie Ca z Mg i kh oraz sól bez NaCl. Po 4 dniach zrobiłam testy i....Ca = 410 Mg = 1260, ale kH 8,3. Wolałabym, żeby kH było poniżej 8. Podawanie nierównego Ballinga może mi rozregulować wszystko. Wiem, że sól bez NaCl można podawać w mniejszej ilości w stosunku do 2 pozostałych roztworów, ale co z NaHCO3?

Myśli mam 2: lać nierówno, lub wstrzymać Ballinga i robić podmianki co tydzień. Może i za szybko to chciałam ulepszać, może teraz też za szybko panikuję, ale nie chcę sobie napsuć, jak ładnie jest :):):)

Proszę o kilka sugestii drodzy forumowicze i forumowiczki.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pilnuj parametrów, jak robisz podmiankę i parametry się trzymają to nie musisz robić balinga, balinga się robi jak podmianka już nie wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie podmianka co 2 tygodnie nie rekompensuje mi spadku parametrów, dlatego pomyślałam o suplementacji. Pytanie tylko czy lepiej było zagęścić podmianki czy zacząć lać. kH zawsze miałam wysokie, na samych podmiankach przed wprowadzeniem sps'ów nawet 8,9.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaleca się co tygodniowe podmianki. co do lania samego KH, to nie rób tego z ballinga, do tego służą są bufory KH.

poza tym, wiele ludzi tu jedzie na ballingu, i myślę że równo nie leją, bo to wszystko zależy od konsumpcji

Edytowane przez PawelL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej częstotliwość podmianek zwiększę do cotygodniowych a Ballinga równego zmniejszę do dawek symbolicznych i będę obserwować.

Pisząc nierówny Balling miałam na myśli 50ml Ca z Mg i 25ml wodorowęglanu i tyle samo soli bez soli. Jakos to będę musiała opanować....dzięki.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie zaczęła konsumpcja, to teraz przydało by sie zaprogramować pompki i uzupełnać zużycie. jesli nie masz potrzeby to nie musisz lac po równo. balling light również działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od tego, że masz ubogą sól i w związku z tym równe lanie plynow Ballingowych u Ciebie nie zadziała. Ja proponuje Ci zacząć od wyrównania parametrów poprzez nierówne podawanie każdego z płynów. Jak wykonczysz sól grotecha kup dobrą sól rafową i wtedy możesz zacząć lać po równo. (to tak w telegraficznym skrócie, na pewno nie będzie.tak łatwo)

Tzn ja bym tak zrobił.

wysłane przez tapatalk

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lej jak zbiornik wymaga, dodawanie w równych częściach nie jest wymagane, wyreguluj tak poszczególne płyny żeby parametry były OK, nie musisz od razu zmieniać soli, znam ludzi którzy prowadzą zbiorniki rafowe na Instant Ocean + Balling z bardzo dobrym skutkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już 2 dni leję nierówno, przyznam się bez bicia :) Ale podmianki chyba też robić teraz co tydzień...Hmmm? Złagodzi to efekty możliwych zawahań parametrów?


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobieraj dawki preparatów poowwwooollliii i mierz często parametry a nic Tobie nie będzie się wahać, oczywiście podmianki częstsze są dobre dla zbiornika ale nie konieczne z punktu widzenia Ballinga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lej jak zbiornik wymaga, dodawanie w równych częściach nie jest wymagane, wyreguluj tak poszczególne płyny żeby parametry były OK, nie musisz od razu zmieniać soli, znam ludzi którzy prowadzą zbiorniki rafowe na Instant Ocean + Balling z bardzo dobrym skutkiem.

musisz wsiąść pod uwagę doświadczenie tych ludzi ze zbiornikami morskimi, czasami faktycznie lepiej sól wymienić i się nie pierdzielić w suplementacje, jest to dobre szczególnie na początku prowadzenia zbiornika, gdy jeszcze nie jest zbiornik zarośnięty i nie ma takiej konsumpcji.

inna sprawa że balling ballingowi nie równy, jedni stosują podstawowy KH + Ca + MG, inni jeszcze dają sól bez NaCl, a jeszcze inni dają do ballinga dodatki np: FM ultratrace B.

Ile osób będzie na forum tyle dostaniesz odpowiedzi.

Edytowane przez PawelL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w całej tej morskiej zabawie mamy do czynienia z ok 70 pierwiastkami wystepującymi w wodzie morskiej

samą podmianą można podbić niektóre wartości, w zależności od składu/bogatości soli

i taka praktyka "jechania na samych podmianach" będzie ok dla korali w tym niektórych spsów, które nie są zbyt wymagające - oczywiście do okreslonego czasu - konsumpcji podstawowych pierwiastków, na które mamy szeroko dostępne testy do kontroli

następnie, gdy same podmiany są niewystarczające dla konsumpcji pierwiastków podstawowych mozna suplementować/podbijac wartosci CA MG i KH

kolejnym etapem jest metoda ballinga, gdzie dochodzi sól bez soli (czyli te ok 70 pierwiastków) - testów domowych tutaj nie posiadamy, toteż "lejemy" proporcjonalnie płyny, które zostały tak wyliczone by zapewnić odpowiedni (proporcjonalny) poziom wartości pierwiastków niemierzalnych (domowo) w oparciu o podstawowe testy.

gdy nie wystarcza i to, wtedy dane pierwiastki selektywnie dozuje sie dodatkowo do wody dla uzyskania pożądanych wyników - tutaj kluczową rolę odgrywa doświadczenie i wprawne oko morszczaka

kupując dany koral, warto samodzielnie (nie zwalając na brak opisu w sklepie) poczytać o potrzebach i preferencjach danej formy życia

Kończąc wrócę się jeszcze do początku - należy pamiętać, że są takie pierwiastki jak jod są w formie lotnej, a więc przy różnych formach życia należy suplementować go codziennie, dla osiągnięcia satysfakcjonującego rezultatu.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak luft, wiadomo, same podmianki nie dadzą nam tego wszystkiego czego potrzebują korale do szczęścia, dlatego na rynku taka mnogośc chemii przeróżnej. Pytałam głównie o to co robic gdzy Balling podbija kH szybciej niż byśmy tego chcieli, ale już mam plan który będę realizować kolejny miesiąc i zobaczymy czy działa.

kupując dany koral, warto samodzielnie (nie zwalając na brak opisu w sklepie) poczytać o potrzebach i preferencjach danej formy życia

tego nie rozumiem, chyba że chodzi Ci to tą montiporę. Uwierz, że o tych koralach które zakupiłam wyczytałam już tonę informacji. Pracuję nad nią i może się uda przywrócić ją do życia. Z dodatków zamierzam lać śladowe ilości pierwiastków śladowych z Fauna Marin :) tzn 1/5 dawki podanej na etykiecie przez producenta....poowoli jak poranne wstawanie jak to mi kiedyś powiedział Stani. :D

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz koleżanko, wróć do swego dziennika i pokaż tego korala

moze po prostu sąsiedztwo koralowi nie odpowiada? lub inny czynnik "środowiskowy"

wazne by trafić w punkt problemu, by inne klopoty sie nie przyplątały czasami

pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Balling podbija kH szybciej niż byśmy tego chcieli,

A to nowość.

Dzięki ballingowi utrzymujemy kh na stałym poziomie, a obliczenie dawki jest dziecinnie proste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lej jak zbiornik wymaga, dodawanie w równych częściach nie jest wymagane, wyreguluj tak poszczególne płyny żeby parametry były OK, nie musisz od razu zmieniać soli, znam ludzi którzy prowadzą zbiorniki rafowe na Instant Ocean + Balling z bardzo dobrym skutkiem.

A to także nowość. Metoda Ballinga polega na laniu RÓWNYCH ilości poszczególnych płynów.

wysłane przez tapatalk

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metodą Ballinga nazywam potocznie metody uzupełniania parametrów za pomocą płynów podawanych przy użyciu pomp lub jak kto lubi z ręki. Nie chodzi stricte o metodę Hansa Wernera Ballinga w której lejemy równe części wszystkich płynów. Może coś się zmieniło w ostatnich latach kiedy nie śledziłem forum ale chyba nie wymyślono jeszcze innej nazwy dla potocznej "metody Ballinga" Nie rozumiem zatem o co Tobie chodzi - utarczki słowne, coś jeszcze ?

Żeby nie było, że o czymś innym mówimy ja leję roztwory odpowiednio:

1/ Wapnia Chlorek (ja stosuję bezwodny)

2/ Sodu Wodorowęglan

3/ Sól bez NaCl

4/ Magnezu Chlorek + Magnezu Siarczan (oba uwodnione)

5/ Potasu Siarczan + Potasu Chlorek.

1-4 Grotech, 5 z ręki - wszystko według testów - nie jest to podręcznikowa metoda Ballinga ale czy w tzw. międzyczasie wymyślono inną potoczną nazwę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Nie rozumiem zatem o co Tobie chodzi - utarczki słowne, coś jeszcze ?

Nie chodzi mi o utarczki, tylko że to jest wprowadzanie w błąd szczególnie mniej zorientowanych, nowych użytkowników.

Potocznie nazywać to można np płyny ballingowe ale metoda jest jedna.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może i tak, kwestia nazewnictwa, możesz mieć rację :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o utarczki, tylko że to jest wprowadzanie w błąd szczególnie mniej zorientowanych, nowych użytkowników.

Potocznie nazywać to można np płyny ballingowe ale metoda jest jedna.

na pewno jedna? A "balling light" to nie metoda?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

największy ból jest w tym że na tym forum mamy 9tyś ekspertów, i może troszkę mniej metod uzupełniania płynów, ja polecam oryginalne rozwiązania no z FM, tam idzie po 2kg ca i mg i 500g sody na 5l i do tego po 50ml dodatków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam właśnie FM Balling Light i jestem zadowolony.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling to Balling a Balling Light to Balling Light :-)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale jeśli komuś nie przeszkadza nieco więcej uwagi przy ustaleniu dawek, to jest bardziej elastyczny niż klasyczny Balling i pozwala uwzględnić poprawkę na skład soli jaką stosujemy jak w opisywanym przypadku.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling to Balling a Balling Light to Balling Light :-)

a możechodzi ci o BALLING® oraz BALLING LIGHT®

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.