Skocz do zawartości
Margo

Czyżby za wcześnie na Ballinga?

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni - może dajmy spokój nazewnictwu, bo pytanie pierwotne było proste a my niepotrzebnie komplikujemy, co jak ktoś wyżej mi zarzucił może zaciemniać temat osobie początkującej.

Reasumując, płyny można dawać w różnych objętościach a całość kontrolować testami i oczywiście kondycją zwierzaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no, czasami się spieramy o nazewnictwo, ale myślę, że to dla lepszej komunikacji i wyrażania myśli by być dobrze zrozumianym. Także nie widzę w tym nic złego. Lepiej sie dogadać, niż minąć z sednem przekazu. Także Jędrek dobrze widze trzyma reke na pulsie :) Pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gosia,

wyobraz sobie, ze Twoja sol jest tak zmieszana, ze ma duze kH w stosunku do innych jakichs tam Ca lub Mg, i ze teraz, bawiac sie swoimi proszkami, po prostu dodasz tegoz kH mniej.

Troche tez zwroc uwage na ilosci dodawanej soli bez NaCl i innych dodatkow lanych z butelki. Wszystko to lubia glony..(patrz na szyby). :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ale ja o to pytałam od początku, czy mogę lać mniej wodorowęglanu w stosunku do CaCl2/MgCl2, ponieważ sama sól ma wysokie kH a chcę mieć poniżej 8. Soli bez soli leję mało bo 10ml/ dzień. Dodatków leję symbolicznie po kropelce mimo że na opakowaniu jest w ml/100l. Wiem że nie mogę z tym przesadzić. Na szybach owszem pojawiają się glony, ale to po aminokwasach które na początku lałam zbyt ochoczo, plus taki ,że ryby mogą sobie skubać i wyraźnie im się to podoba, bo na skałach nie mają specjalnie czego obgryzać. No niestety początek z suplementacja wymaga obserwacji i umiejętnego dobrania dawek tak, żeby wszyscy byli zadowoleni (zwierzaki). Czasem popełnia się błędy. Nie chciałam tu prowokować kolejnej burzy pytaniem laika o Ballinga...Dziękuje za wszystkie informacje, wyciągnęłam wnioski i skoryguję swoje działania.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gosiu ja opisze Ci swoje podejście do tematu (mimo że metodę Ballinga porzuciłem na rzecz reaktora). Może trochę ogólnie napiszę nie tylko o Twoim problemie ale jak już piszę to wolę temat ująć całościowo.

1. Idea metody Ballinga opiera się na tym iż w prawidłowych warunkach korale konsumują pierwiastki w określonych i dość stałych proporcjach (stąd takie a nie inne proporcje płynów które zaproponował Balling).

2.Poczytaj o zależnościach między Mg a Ca i KH a pH bo to jest bardzo istotne w rozumieniu tego czym próbujemy sterować w baniaku. Niestety teraz nie mogę znaleźć ale na forum jest link to artykułu gdzie w bardzo przystępny sposób (razem z rysunkami ;) ) było opisane wypieranie/zastępowanie w skałach Ca przez Mg i np dlaczego podskoczyło mi w wodzie Ca mimo że dolałem tylko Mg w celu wyrównania zbyt niskiego poziomu.

To samo dzieje się u Ciebie z tym że w wyniku niskiego pH (7,8) woda jest w stanie utrzymać wyższy poziom rozpuszczonych w wodzie węglanów (wyższy wynik na teście KH) ale to w cale nie musi znaczyć że w całym systemie masz go za dużo (tylko w wodzie) bo jak podniesiesz pH okaże się że test pokaże Ci mniej (w wodzie) bo będzie go dużo łatwiej koralom i glonom wapiennym "wbudować" w szkielet (mniej energii potrzebują zużyć na transport komórkowy= szybciej rosną=więcej zużywają) a przy zbyt wysokim pH zacznie Ci się on wytrącać na skałach i pompach (patrz też pkt 4)

Edit1: znalazłem linka http://reefkeeping.c...es/2006-06/rhf/

3. Uświadom sobie że korale mają pewne możliwości adaptacyjne czyli że pomimo braków pewnych pierwiastków też potrafią rosnąć (wolniej bo wolniej ale zawsze) ale np mają bardzo kruche szkielety, chodzi mi o to że konsumpcja nie do końca musi się dokładnie pokrywać z tym co wynikło z badań pana Ballinga jeśli mamy niedobory a w szczególności nierównomierne niedobory pierwiastków.

4. Układ złożonych zależności pomiędzy wodą (a tylko ją badamy), koralami i skałą (obumarłe szkielety korali). Akwarium ma duże możliwości buforowe a co za tym idzie bezwładność i za równo jak w przypadku niedoborów skała przez pewien czas może oddawać do wody pierwiastki które "siłą" korale wpompowują w swój szkielet i dopiero po pewnym czasie zauważamy niedobory w samej wodzie (bo tylko ją testujemy) tak i w drugą stronę to działa że gdy zaczynamy suplementację to potrzeba czasu aby taka skała niejako nasączyła się pierwiastkami a korale uzupełniły niedobory we własnych szkieletach, które powstały w czasie posuchy.

Przy reaktorze (jak dla mnie jedna z najbardziej naturalnych metod uzupełniania pierwiastków) w którym rozpuszczasz stare korale żeby nowe miały co "jeść" (lecę na zasypie koralowym bo przy LPS mogę sobie pozwolić na wyższe PO4 czy NO3) stabilizacja układu i parametrów może nawet trwać koło miesiąca.

Tak propos "siły" to zapewniając lekko podwyższone parametry ułatwiamy koralom wiązanie pierwiastków, które niejako same dążą do wytrącania się, przez co im jest łatwiej a przyrosty są szybsze.

5. "Poznaj swoją sól" Każdy producent ma własne dopuszczalne normy poziomu wahań głównych parametrów i wiadomo im lepsza kontrola jakości i utrzymana powtarzalności "partia do partii" tym koszty większe no i dla nas cena w sklepie też większa.

Systematyczne wprowadzanie poprzez podmiany jednego pierwiastka poniżej optymalnego poziomu a innego powyżej w dłuższym okresie może prowadzić do niedoborów. Choć o ile statystycznie rzecz biorąc zaś się wahnie w jedną raz w drugą i średnia będzie ok to jeśli na twoje 300l (też takie szkiełko mam) kupisz pod rząd dwa wiaderka po 25kg które mają w tą samą stronę rozjechane parametry to masz rozjazd parametrów murowany :hope:

Jak przeanalizujesz powyższe będziesz w stanie sobie odpowiedzieć na pytanie a ja mogę tylko dodać od siebie że jeśli:

1. Świeża solanka jest ok i ma optymalne parametry ewentualnie trochę wyższe ale w prawidłowych proporcjach to pozostałbym przy Ballingu w równych proporcjach i pociągnął bym tak przez miesiąc dwa obserwując parametry które po mimo początkowego wychwiania (pamiętaj że mierzymy tylko to co jest w wodzie a nie w całym układzie) to po pewnym czasie powinny się ustabilizować.

2. Jeśli w podmiankach dostarczasz nierównomierne proporcje to Ballinga użyłbym do "poprawienia" tego czego producentowi nie udało się uzyskać w 100% i Ballinga można trochę skorygować o to czego brakuje w soli ale tak jak każde ingerowanie w baniaku wymaga rozumienia zjawisk i obiegu pierwiastków w systemie aby właściwie interpretować wyniki testów bo próby sterowania procesami których nie rozumiemy (czytaj skracanie drogi myślenia do: test dzisiaj pokazał mało to dodam) może doprowadzić to tak często wspominanego na forum tzw. "rozjechania parametrów"

I w każdym przypadku należy czekać.

Za każdym razem podchodzić na chłodno do tego co pokazuje test bo każdy pomiar obarczony jest dużym błędem tak więc wnioski zawsze wyciągaj z pomiarów min trzech (robionych przez kilka dni bo to może ukazać tendencję zmiany)

Zarówno przez moje przygody z akwarystyką słodkowodną w której procesy i zależności są lepiej poznane jak i teraz w czasie prowadzenia solniczki w której jest znacznie więcej nieznanych nauce zależności, wychodzę z założenia że:

Natura sama znajdzie właściwą drogę jeśli tylko damy jej możliwość.

Powodzenia ;)

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Aleksander...:)

Mimo tego, że wszystko co w tym wątku zostało poruszone to wyczytałam na forum tym i innych, leżało w mojej glowie, ale dopiero po przeczytaniu tych postów, w których jedni piszą tak, inni inaczej a jeszcze inni omiatają rózgą za niewiedzę, dotarły do mnie pewne rzeczy i uporządkowałam sobie to w głowie. Już wiem co teraz powinnam zrobić:) Taki pstryczek w ucho :p

Życzę wszystkim miłego piątku!!! :)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sąsiadko droga, ja robię podmiany co tydzień , nie ma bata :) i leje po równo, chociaż ostatnio zaprzestałem lać NaCl free bo szyby sięmocno zieleniły. Trace i inne pierwiastki staram się usupełniać podmianami na RedSea Coral Pro ,a dodatkowo do płynów na kh i ca dodaję po 5ml Grotech A i B do roztworu Ca i 5ml Grotecha C do Kh. na 1 Litr płynów.

Koraliki mająsię dobrze, woda zrobiłą się bardziej przejrzysta, parametry mają niewielkie wahania. Kh - 8, ca - 430 , Mg - 1320

Dzisiaj zacząłem pierwszy raz zamiast NaCl free lać Chlorak Magnezu w ilości mniejszej niż pozostałe bo 15 ml na dzień.a reszte po 40 ml dziennie.

Zaraz bede robił testy to się okaże jak to wygląda po tygodniu. Jutro podmianka.20 L

Przy laniu płynów po równo, idealnie by było żeby odlewać z systemu tyle wody ile się w sumie dozuje, i to wlaśnie robię przy podmiance.

Czyli jeżeli podaję dziennie w sumie 100 ml płynów , a podmiankę robie np co 10 dni, to dodam tych płynów w sumie 1 L, teraz przy podmiance zlewam z baniaka 20 L, dodaję 19 L świeżej a różnicę pozwalam wyrównać dolewce. Powinno to pomóć utrzymać równowagę jonową w baniaczku a przede wszystkim wyrównuje zasolenie

Powodzenia w laniu chemii.

Pozdr

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh Macko widze aptekarska dokladnosc. W obliczeniach moza tez odliczyc to co z systemu wylewamy z odpieniacza.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można można jak najbardziej Alex odliczyć to co wywala odpieniacz :)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.