Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na forum buszuję już od prawie dwóch lat. Na początku anonimowo, następnie jako forumowicz a w między czasie odpaliłem swoje akwarium. Nie będę tłumaczył dlaczego temat nie powstał od razu, może po części to kwestia braku czasu ale również nie chciałem narażać sie na gromy krytyki :) Akwarium jest moje, stoi w moim salonie i jak by nie patrzył ode mnie głównie zależy co się w nim dzieje :)

Co do sprzętu:

-akwarium 250 l w wymiarze 100x50x50, przód i prawa ściana opti, komin wewn.-nowe

-sump ze starego akwarium 100

-odpieniacz H&S 110 - używka

-obieg AB 2000- używka

-falowniki 2xAquaEl Reef Circulator 2600, 1xHydor Koralia Evolution 4400-nowe

-lampa DIY 108W led cree

-stelaż, szafka i korona własnej produkcji

-sucha skała 25 kg

-dolewka

Akwarium zostało zalane na początku września 2013 :)

Po dojrzewaniu kolejno trafiało życie poczynając od ekipy sprzątającej :)

W tym momencie w akwa znajdują się:

- para pteropogonów

-para błazenków

-ecsenius bicolor

-centrofyga

-7 gatunków zoa(niektórych dosłownie 2 łepki... )

-lobo

-blastomussa

-dunkcanospammia

-qadri

-2 gatunki caulatreii

-mała seriatopora

-pavona

-favia

-monti tależowa

-kilka różnych grzybkow

-eufilia

-rozgwiazda piaskowa

-mitrax

-krab czerwononogi

-4 gatunki ślimaków

-krewetka czyszcząca

W tym momencie czkam aż mi się wszystko rozrośnie :) moim celem jest miękko, lps-owe, kolorowe akwa.

Bardzo mnie cieszy ruch i kolor korali :) zamierzam jeszcze dołożyć 3-4 nieduże rybki i zasiedlić wiszącą skałę rico w różnych kolorach-to moje cele na najbliższe miesiące.

Ogólnie całość do obecnego stanu była składana stopniowo z miesiąca na miesiąc aby rozłożyć koszty.

Trwało to ok 1,5 roku :)

Zapraszam do oglądnięcia i proszę o rady/sugestie. Więcej zdjęć postaram się stopniowo dorzucać.

Pozdrawiam Qba

Ps. niestety zdjęcia nie najlepsze bo sprzęt wiekowy.post-16036-0-07938500-1393699322_thumb.jpgpost-16036-0-03243900-1393699343_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nooo :D i to rozumiem ;]

musze kiedys sie wprosic ;] duncanopsammia swietna ;]

uwazaj tylko na briareum bo dosc szybko moze opanowac skale ;]

pozdrawiam ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapraszam akwarium czeka otworem :) i może w końcu to ja będę miał się czym podzielić :) briareum może i się panoszy ale jak pięknie faluje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wolnej chwili czas na małą aktualizację. Może trochę więcej na temat szafki na której stoi akwa. Szkło stoi na blacie kuchennym 3 cm a obudowane jest płyta meblową 18 mm. Szafka otwierana z trzech stron.

Mogłem tylko zrobić nieco wyższą szafkę ponieważ ma ona niecałe 70cm. Jak siedzę na fotelu to ogląda się idealnie, trochę gorzej jest jak się stoi. Wewnątrz szafki nie ma żadnej elektroniki, całość została umieszczona na tylnej ścianie na zewnątrz.

post-16036-0-00557700-1394300418_thumb.jpg

post-16036-0-73050800-1394300455_thumb.jpg

post-16036-0-56518100-1394300484_thumb.jpg

Jeśli chodzi o sump to są 3 komory, odpieniacza, dsb+spagetii, pompy obiegowej.

zauważyłem ostatnio że na spagetii osadzają się glony wapienne i jakby jest mniej zielone, muszę więcej poczytać w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej - jestem z okolic wiec cos napisze. :p

Fajnie ze rozwijasz watek i mowisz nam o szafce, natomiast wolalbym dowiedziec sie jak tam DSB, korale, ryby oraz woda.

Wydaje mi sie ze na Chaetomorpha nie moze rosnac glon wapienny (predzej tkanka by sie rozpadla) - sprawdz czy to nie cyjano.

Widze ze szczyt skaly lekko zielony, to mija czy dopiero sie pojawia ?

No i w DSB dziwnie sie piasek uklada w takich warstwach - nie znam tego, mozesz cos powiedziec ?

Pozdrawiam serdecznie


PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o glony na szczycie skały to już się ich pozbyłem, głównie za sprawą dollabeli i tectusów poniżej zdjęcie jak aktualnie wygląda. Oj było walki z glonami.... codzienne rwanie, czyszczenie, szczotkowanie....

post-16036-0-74991500-1394304220_thumb.jpg

Woda również doszła do jako takiego stanu ostatnie pomiary: PH 7,8 NH4 0,025 NO2 0 NO3 0 PO4 0,03 KH 7 ciężar1,0235

Na spagetii są takie drobinki wapienne podobne do tych które się osadzają na ścianach akwa.

post-16036-0-86891500-1394304375_thumb.jpg

Rybki w porządku, jedzą i są energiczne. A pteropogony zaczęły się ostatnio bardzo sobą interesować...

Korale również ładnie się pompują, jedynie jedna z blastomuss jakby nie do końca się otwiera, przestawiłem ją w inne miejsce może będzie jej lepiej pasowało.

Co do dsb to mam nieco mieszane uczucia. Warstwa ma 9 cm i jest mieszaniną różnych piasków z dodatkiem żywego, może nie do końca dobrze wymieszałem dlatego takie smugi powstały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka nowych fotek :) niestety nie potrafię zrobić zdjęć oddających kolory :/ po sobotnim sprzątaniu i tępieniu kilku aptasji ( 2 cholery wytrzymały wrzątek) akwarium w pełni cieszy oko :)

post-16036-0-99760300-1397503981_thumb.jpg

post-16036-0-57778000-1397504033_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni temu zaszła ważna zmiana na jednej ze skał :) ukwiał stwierdził że w obecnej formie ma już dość egzystencji, wziął się i podzielił :) obie nóżki dały 7-mio centymetrowe kroki w przeciwnych kierunkach :)

post-16036-0-78928500-1397845317_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam dwa takie cukiereczki i co ciekawe mają zupełnie inne preferencje jak chodzi o światło :) czerwona lubi bardziej w cieniu a ta z zielonym środkiem woli więcej światła

post-16036-0-08403000-1397847265_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Mam taką z zielonym środkiem i moja też uwielbia światło :)

Stoi 30cm od lampy i polipuje jak szalona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja mniej więcej tyle samo ma do lampy :) na początku była niżej ale słabo sobie radziła więc powędrowała wyżej i teraz jest zdecydowanie lepiej. Muszę jeszcze z rico pokombinować bo chyba nie do końca jest w odpowiednim miejscu ( jakieś 20 cm od lampy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a taką jej fajną miejscówkę wypatrzyłem a tu niestety będzie przeprowadzka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji czyszczenia doszło do małego przemeblowania :) kilka skał nieco zmieniło płożenie choć do końca i tak nie jestem przekonany co do efektu. Z nowości: qardi po podziale zrobił się ruchliwy i nawet jedna połówka zaliczyła bliski kontakt z pompą cyrkulacyjną... przeżył i po tym wrócił na skałę z której zaczął wędrówkę :) pojawił się też nowy lokator- Acanturus lineatus -mega aktywny i wnoszący mnóstwo ruchu d akwa

post-16036-0-50235000-1399228554_thumb.jpg

post-16036-0-67190200-1399228564_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lineatus w 250l!? Będzie hardcore :-D

Pozdrawiam

wysłane z telefonu


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszedłem za radą mądrzejszych ode mnie i będę obserwował jak sytuacja się rozwinie :)

pierwszego dnia ustawiał centrophyge a teraz razem żerują, na resztę obsady w ogóle nie nie zwraca uwagi :)

za to tchnął mnóstwo energii w otoczenie :)

Edytowane przez kuba503 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na małą aktualizację, do baniaka trafiła przedostatnia ryba jaką planowałem docelowo czyli zółtek :) przez pierwsze dwa dni miał ciężkie życie bo lineatus go dręczył a centrophyga mu pomagała, później się odkuł i teraz jest spokój, zdarza się że ktoś kogoś zaczepi ale ryby się dogadują. Któregoś pięknego dnia przywiozę od Agnieszki z Jonafish Neocirrhites Armatus i to będzie już pełna obsada rybna mojego akwarium :) do tego czasu troche wody się przez mój baniak przeleje :)

Z innych nowości: kilka korali znalazło inne domy, część podrosła a rhodactis się podzielił i mam teraz dwa :)

Coś dziwnego zrobiło się z jedną blastomussa :/ pod dużą koronką urosły dwie malutkie po czym na dużej zaczęła zanikać tkanka aż został sam szkielet i dwa małe kwiatki, przestawiłem ją niżej myśląc że nadmiar światła jej szkodzi ale nie zahamowało to utraty tkanki.

Ze sprzętu doszła lampka led Zet Light 1702 do oświetlenia refugium.

Aktualnie akwarium wygląda tak (lineatus jest piękny ale zrobić bu dobrą fotkę graniczy z cudem!):

post-16036-0-46900300-1403265306_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakaś fotka :) z korali nieco ubyło, jedna montipora przybyła :) z ryb chyba już osiągnąłem stan ostateczny gdyż do baniaka przybył doktorek i żagiewka :) zachowania tej ostatniej - rewelacja :)

post-16036-0-51362200-1406665278_thumb.jpg

post-16036-0-16821100-1406665289_thumb.jpg

za jakość zdjęć przepraszam ale aparat nie odzwierciedla zupełnie barw pod ledami a telefon robi takie zdjęcia jak widać :/

Edytowane przez kuba503 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny, przejrzysty zbiornik Kuba. Ciekawe ustawienie skały, mnie się podoba! Powiedz mi tylko co to za szczotkę klozetową masz po prawej stronie :question:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie to chyba szczotka, pewnie ma służyć jako zastępcze schronienie, zamiast jeżowca dla narybku pterapogonów.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ha faktycznie pieknie wyszla na fotce :) taki nowy koral :) niestety pteropogony nie sa zbyt kumate i nie korzystaja z dobrodziejstwa szczotki klozetowej... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam szybkie pytanie do kolegow, tydzien temu wrzucilem cyrkulator do sumpa, dzisiaj mnie tknelo i widzac ze qardi jakos sie pomarszczyl zrobilem testy, ku mojemu zdziwieniu no3 mam 30 a po4 prawie 1 :/ po reszcie obsady nie widac zmian, czy parametry mogly skoczyc poniewaz woda nad dsb zaczela szybciej plynac i poderwaly sie syfy ktore do tej pory zalegaly? innych zmian w akwa nie bylo, jutro zrobie podmiane i ogranicze karmienie, powoli musze to opanowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.