Skocz do zawartości
Smialek

[144] Planowanie pierwszego baniaka

Rekomendowane odpowiedzi

I co nowego w projekcie słychać ? bo akwarium w miarę się ładnie zapowiada :thumbup:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam kilka pytań dotyczących zakładania ,,solniczki" :) Na razie swojej nie mam ale zaczynam o niej poważnie myśleć. Postanowiłem najpierw dobrze poznać swój cel aby uniknąć masy błędów na początku. W związku z powyższym pierwsze pytanie : jaki jest przybliżony miesięczny koszt utrzymania takiego akwarium ( około 100 L ) chodzi mi głównie o prąd, sól i testy. oraz ile czasu należy poświecić takiemu akwarium? Tzn jeżeli testy są w normie, to jak często muszę je ponawiać, karmienia, podmianki itd. Solniczka to piękna sprawa ale nie chciał bym aby w przypadku wyjazdu np na wakacje na 2 tyg wszystko padło bo nie będzie miał kto się tym zająć ;) A tym bardziej nie chce być przykuty do mieszkania bo dzień w dzień muszę przy akwarium robić :) dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam kilka pytań dotyczących zakładania ,,solniczki" :) Na razie swojej nie mam ale zaczynam o niej poważnie myśleć. Postanowiłem najpierw dobrze poznać swój cel aby uniknąć masy błędów na początku. W związku z powyższym pierwsze pytanie : jaki jest przybliżony miesięczny koszt utrzymania takiego akwarium ( około 100 L ) chodzi mi głównie o prąd, sól i testy. oraz ile czasu należy poświecić takiemu akwarium? Tzn jeżeli testy są w normie, to jak często muszę je ponawiać, karmienia, podmianki itd. Solniczka to piękna sprawa ale nie chciał bym aby w przypadku wyjazdu np na wakacje na 2 tyg wszystko padło bo nie będzie miał kto się tym zająć ;) A tym bardziej nie chce być przykuty do mieszkania bo dzień w dzień muszę przy akwarium robić :) dzięki za pomoc

Witam serdecznie miesięczne utrzymanie nie jest aż tak drogie w moim przypadku akwarium 120l to koszt :elektryczny (liczony na szybko) :

-cyrkulator jvp 201 (12W-24H) 8.928kwh

-Tunze 9004 (4W-24H) 2.976 kWh

-hbl-701 (8w 24H) 5.952 kWh

Oświetlenie:

2x24w (12;00-18;30 ) 9.36 kWh

1x24w (10-22 ) 8.928 kWh

2x24w (14-21 ) 10.416 kWh

47kwh x 0.51kwh = 23,97zł za prąd (Liczyłem miesiąc jako 31 dni.)

Sól to kupiłem wiadro 20kg -174zł na tydzień używam około 1 szklankę (250ml) na rozrobienie podmiany około 8-12l . -Przewidywalnie sól prędzej straci datę ważności niż ją zużyję. + RO którą dolewamy jak nam wyparuje tygodniowo koło 10l. Jedzenie to podaję mrożonki 1 kostka na dzień (Opakowanie 24 kostki koszt 9,99zł.)

Sumą to wychodzi u mnie miesięcznie około 30-35zł za całość. Akwarium 120l (bez sumpa)

Co do pielęgnacji to wszystko zależy co to za zbiornik czy mamy karmnik automatyczny,dolewkę automatyczną wtedy karmią i dolewają wodę za nas. Co do reszty niech inni się wypowiedzą bo ja zazwyczaj jak jadę na dłuższe wolne to zostawiam akwarium pod opieką starszej osoby gdzie tylko karmi.

Pozdrawiam. :thumbsup:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie miesięczne utrzymanie nie jest aż tak drogie w moim przypadku akwarium 120l to koszt :elektryczny (liczony na szybko) :

-cyrkulator jvp 201 (12W-24H) 8.928kwh

-Tunze 9004 (4W-24H) 2.976 kWh

-hbl-701 (8w 24H) 5.952 kWh

Oświetlenie:

2x24w (12;00-18;30 ) 9.36 kWh

1x24w (10-22 ) 8.928 kWh

2x24w (14-21 ) 10.416 kWh

47kwh x 0.51kwh = 23,97zł za prąd (Liczyłem miesiąc jako 31 dni.)

Sól to kupiłem wiadro 20kg -174zł na tydzień używam około 1 szklankę (250ml) na rozrobienie podmiany około 8-12l . -Przewidywalnie sól prędzej straci datę ważności niż ją zużyję. + RO którą dolewamy jak nam wyparuje tygodniowo koło 10l. Jedzenie to podaję mrożonki 1 kostka na dzień (Opakowanie 24 kostki koszt 9,99zł.)

Sumą to wychodzi u mnie miesięcznie około 30-35zł za całość. Akwarium 120l (bez sumpa)

Co do pielęgnacji to wszystko zależy co to za zbiornik czy mamy karmnik automatyczny,dolewkę automatyczną wtedy karmią i dolewają wodę za nas. Co do reszty niech inni się wypowiedzą bo ja zazwyczaj jak jadę na dłuższe wolne to zostawiam akwarium pod opieką starszej osoby gdzie tylko karmi.

Pozdrawiam. :thumbsup:

dzięki wielkie za rozjaśnienie sytuacji :) Kilka dni temu znajomy przeraził mnie suma około 200-300 zł miesiecznie, ja liczyłem na 50 zł wiec suma w tych granicach jest do zaakceptowania. Poproszę jeszcze o ewentualne uwagi dotyczące czasu jaki poświecić trzeba na pielegnację. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mój projekt to w myślach powstała mi druga opcja. 100x50x45 opti white przód i boki szyba 10mm dla bezpieczeństwa. Niby 8 tez by wystarczyło ale wole spac spokojnie. Do tego reefpack 250 zawiera odpieniacz tunze 9002 i filtr a kosztuje stówkę wiecej niż sam odpieniacz. Do tego oświetlenie led maxspect razor 420 160w. Ledy dużo kosztują ale porównując belkę 6x39w +świetlówki to wychodzi 1000zl wiecej za ledy ale eksploatacja tańsza niż świetlówki( wymiana świetlówek). Porównując 3 wersje, I- 144l to koszt okolo 3200zl, II- 225l z t5 to ok. 4300zl, a III- 225l ledy to 5400zl. Duże rozbieżności ale chyba wole poczekac uzbierać więcej kasy i z wiekszym startować. Na początku chciałem mniejszy baniak bo mieszkanie wynajmuje i pomyslalem ze problem z przeprowadzka by byl, ale w sumie tak czy siak problem będzie a roznica to tylko wieksza ilość wody do transportu.

Sent from my RM-885_eu_poland_298 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No 225l to już jest dojść fajny litraż, koszt założenia 100-300l to nie jest w tak dużej różnicy cenowej.Co do ledów to opinie są różne, najlepiej jak byś pooglądał (na żywo) zbiorniki oświetlane Led/T5 i podjął decyzję.Co do odpieniacza to nie wiem czy nie będzie za słaby jak na tak wielki zbiornik niby pisze ,że do 250l ale te dane to można dać jak to mówią *między bajki* ,fajnie by było gdybyś zrobił sump wtedy można by było pomyśleć nad lepszy odpieniaczem ale decyzja należy do ciebie. Ja osobiście myślę nad akwarium 100x45x45 + zewnętrzy komin i sump 80x45x40 ale to na pewno nie w tym roku :thumbdown: bo jednak na to trzeba trochę uzbierać $$ by wystartować :realmad: .Jak to mówiąc najlepiej wystartować z takim zbiornikiem gdzie będziemy go w stanie utrzymać i ogarnąć.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za wystartowaniem i będę czekać na dalsze informację B)

bluewolfpl na pielęgnację to ja przeznaczam nie dużo czasu bo babka przekopuje piasek jeżowiec/krab/slimaki czyszczą akwarium z glonów

dziennie daję jeść + ew przeczyszczenie szyby czyścikiem i dolanie kilku litrów odparowanej wody, raz w tygodniu podmiana 5-10% wody z umyciem szyb i wymianą waty w kaskadzie -Koło 20m i co 2-3 tygodnie przy podmianie umycie odpieniacza/cyrkulatora/kaskady. Jak widać w moim przypadku nie ma aż tak dużo pracy jeden to wykona szybciej inny wolniej :construction:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sump to za dużo zachodu jak dla mnie i koszta wtedy rosna. Sump to wygoda ale bez niego tez sie da wiec sprobuje. Wydaje mi sie ze wiekszosc mam juz zaplanowane, kwestia tylko wybrać jakas opcje. Ale to zależy od funduszy jakie uda sie zebrac.

Sent from my RM-885_eu_poland_298 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump to "duzo zachodu", ale jesli ma byc wygodnie i estetycznie...

Ten Tunze odpieniaczyk zajmuje malo miejsca i pieni tez malo. Tak sie zaczynaja problemy, gdy nie planuje sie sumpa, a to dopiero poczatek. :blushing:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sump to nie traktuj go jako *zło konieczne* ale do większego akwarium to i trzeba dojść dużego odpieniacza a szkoda te miejsce zajmować w akwarium jak zamiast tego można dołożyć skały ten sump nie musi zaś być tak ogromny z 72l powinno być ok lub coś podobnego.. :thumbup:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko i wyłacznie akwarium z sumpem...... Wszystko przynajmniej pochowane i nic nie szpeci akwarium.

A czemu miała by ta szafka nie wytrzymać ? Przecież ona jest zrobiona specjalnie pod akwarium ......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafka jest przez producenta dedykowana pod akwarium więc powinna wytrzymać,ale nic nie schowasz bo pułki masz niestety na widoku :hope: a nad akwarium się namyśl bo jak inwestować to raz a dobrze bo potem może być wiele problemów :nuke:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszecie ze bez sumpa będą problemy, ale jakie to będą problemy?

Sent from my RM-885_eu_poland_298 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump to wygoda i estetyka. Można oczywiście bez i pchać do zbiornika grzałki,Odpieniacze,media filtracyjne itd. Tylko po co? ...

Sump, lub dobrze zaplanowany panel,ostatecznie odpieniacz typy HOB,gdzie wejdą graty

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemy estetyczne, nawet jak masz duży panel to wystają wszystkie graty.

Odpieniacz zaczyna glonami zarastać, skarpetkę z jakimiś tam mediami i grzałkę widać

Wszystko to wygląda nie estetycznie.

Ja na początku wystartowałem z panelem ale szybko to zmieniłem.

Edytowane przez baxter (wyświetl historię edycji)

Moje skromne szkiełko : http://nano-reef.pl/...m-z-sumpem-;-d/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chodziło mi o to ,że z sumpem łatwiej się prowadzi akwarium masz więcej wody w obiegu łatwiej robić prace porządkowe zawsze jakieś absorbery (w dużej ilości ) do niego możesz dać no i wiadomo ,że można kupić większy wydajniejszy odpieniacz.Ale jeśli nie chcesz nie musisz robić sumpa i startować bez ale wszystko będzie w akwarium i niestety na skałę będzie mniej miejsca. Ale najważniejsze co zrób to 2 mały zbiornik z auto dolewką bo to dużo pomaga w obsłudze tygodniowej.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewkę zrobie tylko trochę później. Narazie odkladam kazdy grosik. Z jednej strony zależy mi na szybkim odpaleniu, a z drugiej czym później tym lepiej bo na razie w domu szaleje 3latek i trząsł bym sie o szybki w akwarium.

Sent from my RM-885_eu_poland_298 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy co już posiadasz ,ja na swój start to już kupowałem już rok przed startem co miesiąc to albo cyrkulator albo świetlówka i tak się uzbierało nie mocno odczuwając w budżecie miesięcznym.Jeśli nie masz filtra osmozy to nie bardzo idzie startować bo jednak tygodniowo może tobie odparowywać z 15-20l wody i będzie problem z uzupełnianiem a kupienie takiej wody mija się z celem.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie nic nie mam, nawet nie mialbym miejsca gdzie to przechowywać. Lepiej mi kase odkladac:)

Sent from my RM-885_eu_poland_298 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie listę. Śledź targowisko - można w dobrej cenie kupić lampę,odpieniacz,pompy i inne graty. Mając czas na pewno upolujesz sprzęt w dobrej cenie.

O dziecko się nie martw - odpowiednio wysoka szafka załatwia sprawę. Mam córkę 4 lata, taki mały żywiołek. I szkód nigdy nie narobiła....

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale mój to z zabawek pociski do armat robi juz dziurę w ścianie zrobil

Sent from my RM-885_eu_poland_298 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ups.... To przesadaczekaj lepiej..

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie stawiamy 25l roślinnego akwarium, zobaczymy jak sie to ostanie to i większe da rade

Sent from my RM-885_eu_poland_298 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rośliny i krewetki. Bez ryb. Polecam

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to zawsze na start możesz się pokusić o 63l morskiego z 2 nemo i ukwiałem nie jest to aż tak ogromny zbiornik :ninja:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.