Skocz do zawartości
krzysiek l

Temperatura

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze się nie zaczęło a już sie zaczęło!!!!!!!!

Akwarium z pokrywą 4 x T5 + 18 W nad częścią panela z glonowym- na dworzu temperatura 18 stopni a w aqwa 27!!!!!

co to będzie jak na dworzu będzie 30 stopni

ma ktoś jakiś sprawdzony patent na chłodzenie? .


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mam teraz 27, mysle juz o jakims DIY, szkoda 3 kzl na chlodziarke AM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bede chyba kombinowac z butelkami lodu w sumpie. tym bardziej, ze za jakis czas zawieszam lampe 400w:(


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podniesc pokrywe o jakies 5 - 7 cm i puscic ten duzy wentylator pokojowy zeby dmuchal od boku w szczeline i po klopocie.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w akwarium jest wprost zależna od temperatury w pomieszczeniu w którym się ono znajduje, a nie od temperatury na zawnątrz. Więc jeżeli w pokoju jest 25 stopni to w akwa na pewno będzie więcej.

W moim akwa, które jest otwarte od góry i wisi nad nim ok 600W oświetlenia (zbiornik 120/60/60), nie mam problemu nawet latem, a do chłodzenia używam wiatraczka kanałowego 16W podłączonego do Lajona 120. Nie jest to rozwiązanie najcichsze ale za to efektywne. Najwyższa temperatura w lecie jaką miałem to ok 27-28 stopni.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szymon te butelki to nie na wiele sie zdaja bo przerabiałem to w poprzednie lato. szybko sie rozpuszczaja a 1,5- 2,0 litrów lodu w porównaniu do tego co jest w obiegu to jest nic. z proporcji sobie policz ile by trzba było lodu żeby obniżyc chociażo jeden stopien


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam lampe 400W podwieszoną 15cm nad powierznią wody i nigdy nie miałem problemu z temperaturą.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od wielkości zbiornika , no i wysokosci.

Ja używam 3x150 HQI + 10x T5 i jest w lato na granicy czyli 27.5 .

No i jeszcze kwestia dokładnośi pomiaru . Zwyczajne szklane termometry to maja rozrzut nawet 3-4 stopnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdaje sobie sprawe z tego, ze walka z temperatura bedzie, ale mysle, ze nie wplynie to az tak znacznie na kondycje korali


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz mam 21,5 w mieszkaniu, a pod wieczor temp. baniaka 27

grzalka ustawiona na 24 - raczej sie nie wlacza

w lecie mam temp. pokoju dochadzaca do 28, tak wiec lod, wklady do przenosnych lodowek, wentylatorki... sie nie nadadza... 100W pomp + ponad 300W oswietlenia nie da sie schlodzic lodem, bede budowal lodowke :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mieszkam na ostatnim piętrze a okna pokoju w ktorym stoi aqwa sa od strony poludniowej tak wiec cholernie goraco sie robi.

ZIZI jak ta lodówke bedziesz budował. chyba ze to zart?


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
arctus :

Witam

zapraszam do lektury

http://www.aquariumfish.com/aquariumfish/detail.aspx?aid=782&cid=123&search=

[/quote

po angielsku to ja halo słuchawki mówie]


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry ze sie wetne. wczoraj zalałem zbiornik wodą RO, dzisiaj zasoliłem. bez grzałki nadal mam 25 stopni już teraz. dawno już pomyslalem o chłodzeniu.

do niedawno było tak...

http://www.nano-reef.pl/datas/users/679-od%20srodka.jpg

teraz juz obok 1 wentylatorka, jest drugi. tyle ze nie zauwazylem by cos to dawało. co proponujecie? juz wałkowałem ten temat ale próbuje dalej. moze by te wentylatorki skierowac na lustro wody? tylko jak to zrobic, moze poziomy przymocowac do scianek bocznych pokrywy? musialbym wtedy "zalepic" otowry ktore wycialem.

p.s oswietlenie to 2x15w t8, i pc 1 x 15w. swiatlo 15 cm nad lustrem wody.


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też grzałka już się nie włącza a popołudniami mam 27 st


akwa 98 ltr + sump 57 ltr - takie maleństwo.delfin02.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z artykulu wynika, ze wzrost temperatury nawet do 29 stopni nie powinien niepokoic, co wiecej, maksymalny wzrost korali, spowodowany prawidlowym funkcjonowaniem szlakow metabolicznych i enzymatycznych, wystepuje srednio przy wlasnie okolo 29 stopniach!! autor jest nadal sceptycznie nastawiony do wyniku badan przytoczonej publikacji, ale faktem jest, ze prawdziwy problem pojawia sie dopiero przy temperaturze utrzymujacej sie przez jakis czas na poziomie okolo 32 stopni. artykul conajmniej pocieszajacy :D


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wogole nie posiadam grzalki w akwarium jak mialem grzalke to tem byla tak na granicy 27, 27,5 stopnia potem w Am spotkalem sie z takim gostkiem ktory od 2 lat zajmuje sie akwarystyka morska i powiedzial abym calkowicie zlikwidowal grzalke .Tak zrobilem i nie mam problemu teraz z temp trzyma sie tak w granicach 25 do 26 stopni gora


- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja grzalka w slodkowodnym tez nie wlaczala sie wcale, tyle ze tam temp. to co innego... teraz w slonym mam 25 i naprawde trzese porami przed latem.


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie wentylatorków daje tym wiekszy efekt im chłodniej jest w pokoju. Jeśli w pomieszczeniu zimą jest 21-22 a w akwa 25-27 a latem temp. w pomieszczeniu wzrasta do 28 to nie marnujcie kasy na chłodziarki do akwa tylko klimę do pokoju wstawcie. A co do konstrukjcji chłodziarki to jest bardzo prosta. Zrobiłem cos takiego na początku III RP. Ciotka zmieniała lodówkę i oddała mi stara malutka lodóweczkę wielkości ok. 50x50x60. Bierze się taka lodówkę do tego filtr kubełkowy i tyle węża ile zmieści się w lodówce. O ile pamiętam to chyba dałem ze 35 m. Otwór we i wy trzeba zrobić i uszczelnić. W lodówce była temp. 3 st. Woda na we 29 a na wy 26 - 27. Po modernizacji lodówki polegającej na wyjęciu drzwiczek od pseudo zamrażalnika temp w lodówce spadła do -1. Woda na wy 25-26. Bez lodówki temp. w akwa przekraczała 30 a z lodówką spoko można było utrzymać ok. 27. To była taka próba bo oczywiście trzeba sobie kupic małą zamrażarkę i wtedy wewnątrz będzie regulacja -5 do -15 i spoko chłodzimy sobie słoną wodę. Trzeba tylko nie zapomniec również o regulacji przepływu. Ja stosowałem o ile pamiętam FLUVALa 103 i on w tym układzie to miał może ze 200l/h. Jedyna wada - kawałek miejsca na lodówkę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś poradzi jak zwykle. jak nie brak magnezu bo sól mimo zapewnień producenta nie ma go tyle co potrzeba to znowu temperatura. mam problem z odkryciem klapy bo kot mojej kobiety sie wyleguje i wygrzewa na akwarium. jak zdejme pokrywe to sobie wskoczy jak zwykle tyle ze wpadnie do wody razem z T5 i odbłyśnikami bydlak jeden


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myslałem własnie o zainstalowaniu na zbiornikiem klimatyztora niedużego. robił ktoś rozeznanie ile takie cudo może kosztować?


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj poperfumować od zewnątrz klapę albo kup proszek na koty i posyp troszkę - oduczy się i po kłopocie :D

Albo kup psa :D No nie powiem zmień kobietę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.