Skocz do zawartości
mari00sh

Ospa po raz "n"-ty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wiem że temat ospy wielokrotnie wałkowany ale nie na wszystkie swoje pytania znalazłem odpowiedź.

Na dzień dobry zdjęcie pacjenta:

5vd1.jpg

A teraz informacje.

Parametry wody jak w stopce, w tym momencie z pewnością spadły jeszcze fosforany bo stosuje PhosGuard.

Rybki przyjechały z jednego ze sklepów na śląsku. W sklepie wszystko było z nimi ok.

Aklimatyzacja była bardzo długa i dokładna, zgaszone światło, zmniejszona cyrkulacja, pół godziny wyrównania temperatur a potem powoli po kieliszku dolewałem wody.

Po nie więcej jak ośmiu godzinach na jednej z nich zaobserwowałem stan jak na zdjęciu.

Na drugim błazenku również zaobserwowałem początki wysypki.

Na wieczór za wiele już nie mogłem pomóc, czosnek do woreczka filtracyjnego, temp. do 29 stopni i spać.

Dziś rano już widać znaczną poprawę.

A teraz pytanka:

1.) Błazenek który był bardziej wysypany zrobił się znacznie bledszy, dlaczego?

2.) Czy ryby mogą się rozchorować w wyniku stresu czy po prostu musiały być zarażone i mogę mieć cichy żal do sklepu ? :) (brak innych ryb w zbiorniku).

3.) Czosnek trafił w ilości dwóch ząbków, przeciśnięty przez praskę. 2 doby wystarczą? a może to za długo?

4.) Jak długo trzymać podniesioną temp. aby nie wypływać negatywnie na zbiornik?

Edytowane przez mari00sh (wyświetl historię edycji)

3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam wrażenie śledząc co się dzieje na forach i patrząc jak moje ryby chorują, że ostatnio jest jakaś plaga ospy w sklepach bo i tak wszyscy mają z tego samego źródla. Ja przywlokłem ją ze sklepu i niestety kilka rybek padlo (była ospa, potem bledły i do piachu)

Odinex + jedzenie na czosnku u mnie nie pomogły. Podnosiłem temperaturę itd i nic.

Wiec jeżeli znajdziesz jakiś sposób to daj znać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś kąpieli w RO ?


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stres związany z przeprowadzką ryby może wywołać podobną wysypkę


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem w stanie wyłapać ryb z akwarium

ale nie słyszalem o tym? jak to do wody RO wrzucasz ryby? na dlugo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ospie nie ma co zaduzo kabinowac a juz napewno odradzam lanie odinexu,załatwiłem tym sobie kiedyś cała obsadę ,temperaturę mozna podnieść ale razem z uv inaczej to daje odwrotny skutek.Z czosnkiem tez nie ma co przesadzać bo spowoduje niestrawności,najważniejsze to mieć stalowe nerwy i dobrze karmić.Na swoim przykładzie,w listopadzie wprowadziłem bialobrodego kilka dni było dobrze puzniej go obsypalo ,po następnych kilku dniach obsypalo prawie wszystko w baniaku ,w ruch poszła uv-ka+ozon +Temp.29.Tydzien puzniej kropy zostały tylko na bialobrodym,powoli w ciagu tygodnia obnizylem Temp. Jakiś czas temu odlaczylem uv dodam ze biały ciagle miał wysypkę .Dzis rybcia jest czysta.Moim zdaniem trzeba ograniczyć stres do miniumum szczesliwa ryba to zdrowa ryba .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem w stanie wyłapać ryb z akwarium

ale nie słyszalem o tym? jak to do wody RO wrzucasz ryby? na dlugo?

To zależy od gatunku, podobno kąpiele poniżej 2min nie dają efektu, szerzej o tym w podpiętym wątku o ospie w dziale Szpital :)

Ja póki co nie chce lać żadnej chemii, dużo karmie, podniosłem temp. i wrzuciłem czosnek.

Mam nadzieje że jakoś przejdzie :)

PS. zapach z kubka odpieniacza niesamowity, sam czosnek. Jak wchodzę do domu z dworu to go czuć :)


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

metoda cud... podniesc temp.i nie grzebac nie kombinowac dać swiety spokój nie stresować itd,osobiście to koło zbiornika łukiem chodziłem i zawsze pomagało,a co ma paść i tak padnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

btw, węgiel również sprzyja w walce z ospą ?

jeden błazenek już poleciał... a myślałem że już z nim lepiej.

Edytowane przez mari00sh (wyświetl historię edycji)

3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.