Skocz do zawartości
kuba503

mały ukwiał? któż to taki?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pytanko do osób doświadczonych oraz posiadający takie stworzenie: ma kształt gruszki o średnicy ok. 8 mm ze szczytu której wyrastają ramiona w od środka białe a na końcach szare. Wygląda jak ukwiał i tak się zachowuje. Zaobserwowałem tego kilka sztuk ale tylko z jednej strony akwarium- ok. 10cm od szyby i co ciekawe ten stwór rośnie tylko i wyłącznie na piasku, nigdzie więcej tego nie widzę.

Przejrzałem ukwiały na reeflexie ale żadnego przypasować nie mogę.

Może któryś z kolegów zna tego typa i może coś więcej o nim powiedzieć? Wywalać czym prędzej czy zachować przy życiu bo powiem szczerze że mi się nawet podoba i na razie nie mam sumienia :)post-16036-0-29393400-1394482274_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktoś chyba ostatnio też coś podobnego miał... wygląda to na majano, ale 100% pewny nie jestem. W każdym razie według większości to jest plaga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyjrzałem się ukwiałom na reeflex i do żadnego nie mogę przypasować :/ wygląd ramion przypomina peachia sp.ale wielkością zupełnie się nie zgadza, do apitasi też niezbyt podobne, wyrasta z takiej bańki a ramiona są bardziej "mięsiste" a nie "wiciowate" że tak to ujmę :)

bronie się rękami i nogami ale może to być plaga... tylko dlaczego w jednym zakątku akwa?

zrobiłem mały crash test... wziąłem stwora pęsetą i zacząłem zgniatać, okazało się że jest bardzo twardy, a później się okazało że ma jakby skałę w środku. Wygląda na to że to majano najpierw się przytwierdziło do kilku ziaren piachu a potem je obudowało wokół tworząc bańkę.

Qrde takie ciekawe stworzenie a w kiblu skończy :/

Edytowane przez kuba503 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Wcale nie musi. Daj do panelu/sumpa i obserwuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... okazało że ma jakby skałę w środku...

Choć nie jestem do końca przekonany w Twoim przypadku to twardy środek może wskazywać na Tubastrea (http://pl.reeflex.ne..._micranthus.htm), zerknij na moje maleństwa (1-2cm). Noga jest twarda jak u Euphyla czy Calustrea, u Ciebie wydaje się być bardziej "ukwiałowata" lub szkielet jest mocno zalany tkanką miękką, mam rację?

1a.jpg

1.jpg

No i ja bym oczywoście zostawił do obserwacji ;)

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taaa

wyglada jak majano, duzo wredniejsze stworzenie od aiptazji

na noc majano sie lubi chować, dotykajac go szybciej reaguje niz tubastrea - kurcząc sie obronnie

jesli tak jest to nie ma na co czekać tylko usuwać bo pozniej bedzie ciezko


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak dol jest ukwialowaty :) dziwi mnie to ze te stworzenia sa w jednym miejscu i na piasku, majano nie powinno skaly zaatakowac? i kolejne pytanie skad sie to wzielo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to ktoś pięknie określił, żywa skałą jest jak kinderniespodzianka :smiling:

Dla mnie nie wygląda to na majano a nawet jeśli to zdarzyło mi się przyciągnąć ze skałą 2-3szt i tak kilka tygodni sobie u mnie żyły zanim ich nie wyeksmitowałem z czym nie miałem najmniejszych problemów bo żaden drań nie wlazł gdzieś w jakieś niewidoczne dla mnie miejsce.

Typując dalej:

http://pl.reeflex.net/tiere/5864_Aiptasiogeton_hyalinus.htm

http://pl.reeflex.net/tiere/6159_Anthopleura_dowii.htm

http://pl.reeflex.net/tiere/4174_Sagartia_elegans.htm

Z racji tego że Twój wygląda jak by był schowany "do chodzenia" i może jak byś go umieścił na kawałku skałki a nie na piasku to może by się ładnie napompował. Jakieś nowe fotki by się przydały bo ładny ten maluszek, no i karm go dobrze ;)


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to ktoś pięknie określił, żywa skałą jest jak kinderniespodzianka :smiling:

tu się zgodzę ale w moim baniaku nie ma żywej skały... całość to była sucha skała więc musiałem to ze szczepkami przytargać :)

tutaj widzę pewne podobieństwo

http://pl.reeflex.ne...tia_elegans.htm

ze zdjęciami chwile się wstrzymam bo crash testu ten największy nie przeżył a inne po przejściu rozgwiazdy jakby się ukryły :)

ciekawa sprawa, idąc za radą Aleksandra postanowiłem przełożyć mniejszego nieznanego ktosia na kawałek skały, przy przenoszeniu stwór jakby "lepił" się chwytaka , poza tym nie reaguje nerwowo na dotyk tylko wolno się zamyka a po zaprzestaniu manipulowania prawie natychmiast wypuścił ramiona :)

Edytowane przez kuba503 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.jpg

Sorry za off-topic, ale ten porites po prawej stronie zdjęcia mnie zainteresował - widzę że całkiem zbielał, ale nadal polipuje. Czy taki stan korala jest normalny? Czy są w nim jeszcze (aktywne) zooxantele? Koło mnie, w sklepie, mają spory kawałek, idealnie biały, mocno polipujący. Nikt chyba nie chce ryzykować więc są skłonni oddać za pół ceny. Tylko czy warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za off-topic, ale ten porites po prawej stronie zdjęcia mnie zainteresował

He he nic nie szkodzi tylko mi powiedz co ja mam w akwarium :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he nic nie szkodzi tylko mi powiedz co ja mam w akwarium :D

Lepiej nie kupować tego co mocno odbiega wyglądem od standardu bo można się naciąć. Ja kupiłem kiedyś w ten sposób pięknie świecącego na różowo trupka korala - to był sam szkielet obciągnięty resztkami tkanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za off-topic, ale ten porites po prawej stronie zdjęcia mnie zainteresował - widzę że całkiem zbielał, ale nadal polipuje. Czy taki stan korala jest normalny? Czy są w nim jeszcze (aktywne) zooxantele? Koło mnie, w sklepie, mają spory kawałek, idealnie biały, mocno polipujący. Nikt chyba nie chce ryzykować więc są skłonni oddać za pół ceny. Tylko czy warto?

On jest białego koloru :thumbup: , i raczej to nie porites bo jest miękki, trafił do mnie wraz ze skałą i już jest z dwa razy większy i na pewno nie umiera tylko zawzięcie walczy o swoje miejsce bo od góry jest chłostany przez Clavularię/Briareum a do prawej strony taki ze sto razy większy Rodactis się o niego ociera stąd pochowane polipy.

Ale przy okazji sprawdzania Poritesów wpadłem na to że moja tubka nie koniecznie jest tubą bo inaczej buduje kolonię i bardziej przypomina

http://pl.reeflex.net/tiere/4525_Corynactis_carnea.htm

niż

http://pl.reeflex.net/tiere/630_Tubastraea_micranthus.htm

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.