Skocz do zawartości
mithil

Przygotowania do startu 112l z sumpem

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji że jestem nowy tutaj i kultura wymaga, chciałbym się ładnie przywitać i powiedzieć coś o sobie :)

Akwarium morskim zainteresowałem się ponad 2 lata temu po powrocie z Egiptu gdzie cały tydzień pływałem i podziwiałem rafy. Wtedy niestety był remont domu, potem kolejny itd. itp.

Miesiąc temu zapalnikiem do stworzenia morszczaka był mój szwagier, mieszkający piętro wyżej – kupił synom akwarium słodkowodne. Od tego czasu średnio dziennie siedzę po 1-4h i czytam o morskich. Rozmawiałem z żoną, nie ma nic przeciwko, nawet jest za (jak ukryję trochę koszty):)

Początkowo miałem w planach 40l, potem pomyślałem o 56l, 72l aż doszedłem do 112l z sumpem ok 20-30l - więcej komoda mi nie wytrzyma.

Akwarium będzie miało wymiary 80x35x40h. No i teraz mam problem czy robić komin czy pudełko przelewowe. Chciałbym na tylnej ścianie komin zewnętrzny ale po ułożeniu na komodzie zostaje jakieś 40mm wolnego miejsca, że w sumie tylko pudełko i to jakieś DIY się zmieści. Już miałem dzwonić to szklarza aby robił akwarium ale znowu przeczytałem że lepiej komin bo pudełka się zapowietrzają i potem mogą być problemy. To znowu zmieniłem decyzję że jednak komin tylko że z lewej strony – trochę już będzie szpecił ale cóż bezpieczeństwo. Wsumie to sam jeszcze nie wiem – wolał bym ukryć za akwa tylko że miało miejsca.

No i teraz pytania, chcę dobrze zaplanować zbiornik. Myślę że ruszy koło maja/czerwca więc czasu na spokojne przemyślenie mam.

Co poradzicie komin czy jednak może pudełko?

Potem jakie średnice rur do 112l przy pompie Newa Jet 1700? (Pompa ok? Podnoszenie wody będzie na ok 1,7?)

Myślałem że w pudełku jak i kominie zrobić rewizja 25mm, spływ 25mm a powrót na 20mm?

Oczywiście będę dalej pytał i opisywał co i jak :)

Tak w ogóle macie może do zaproponowania ciekawą książkę o akwarystyce morskiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie chcesz komina wewnętrznego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciał bym wewnętrznego bo nie mogę wiercić dziur w dnie - analogicznie w komodzie. A kolanek w kominie aby wychodziło z tyłu nie będę robić, bo jak się zatka to problemy z odetkaniem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rob komina z boku, bo to mija się z celem. Zeszpeci Ci zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj! Ja mam overflow z rurek pcv 25mm i jestem bardzo zadowolony-zaznacze ze akwarium stoi w salonie.Wazne aby na spadzie wody do sampa był zawór bramowy, którym sobie dokładnie wyregulujesz spływ wody. Zadarza sie sporadycznie, że czasami zapowietrzy mi się układ ale to tylko z mojej winy ponieważ nie mam jeszcze automatycznej dolewki, która bedzie utrzymywać staly poziom wody w akwarium:( Zalety to z pewnością tani koszt wykonania, zajmuje mało miejsca w akwarium, wady to wydaje mi się że mały przeplyw wody w stosunku do objetości akwarium, ale to uzaleznione jest od średnicy rurek pcv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem pudełko prawie przez rok. Działało.

Teraz z powodu remontu robię restart - akwarium pojechało dziś na wklejenie komina.

Pudełko to tylko polśrodek....

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy swoich 112l też jechałem na overflow pipe. Bo miałem ten sam problem co ty. Może jest to i pół środek ale w pełni funkcjonalny. Ja miałem 25mm i powrót na nj1200.uklad działał stabilnie nawet jak ruszał po braku prądu.

pozdrawiam


Zbiornik 250l+50l (narożne,trapez),refugium, biopellets, odpieniacz diy (AQ1200).

Obieg NewJet2300. Miękkie + SPS. Oświetlenie LED 200W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też byłem zadowolony z mojego, jednak do czasu. Słabo ściąga syf z akwarium.

Nie jest złe rozwiązanie.

Koszt wklejenia komina podobny do pudełka. Warto rozważyć.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok a jak bym się decydował na komin to jakie średnice spływu, rewizji i powrotu najlepiej zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zbiornik 65x50x50

Pompa 2000l - może będzie 2700

Spływ zamówiłem 25mm,rewizję też. Nie będzie łuków itd - w zasadzie proste rury ( dwa kolanka 45st)

Powrót będzie poza kominem na rurze 20 lub 25mm. Zobaczymy.

Wg chłopaków z AM u mnie 25 wystarczy.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U ciebie powinno starczyć tak jak ma Komarek.


Zbiornik 250l+50l (narożne,trapez),refugium, biopellets, odpieniacz diy (AQ1200).

Obieg NewJet2300. Miękkie + SPS. Oświetlenie LED 200W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No stało się - jutro odbieram szkło z kominem, pompa przyszła wczoraj NJ2300 :)

Odbierając szkło planuję wlecieć przy okazji do OBI po rurki, kolanka itp. Potrzebuje białe bo będą trochę na widoku. A mając białą komodę lepiej białe niż szare.

No i teraz pytanie. Potrzebuję rurki 20mm i 25mm - ile to w calach? 3/4 cala = 20mm 1cal=25mm? Szukałe trochę na ten temat ale nigdzie nie ma tej informacji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy i kolejne pytanie.

Rury z komina mi wychodzą akurat tak że musiał bym uciąć kawałek blatu i tylniego wmocnienia szafki a tego uczynić nie mogę. Od ściany mam bardzo mało miejsca i kolankami też nie mogę manewrować :/

Widzę dwa rozwiązania:

1. Wygięcie PCV pod wpływem ciepła - nie robiłem ale może się nauczę - (sumpa prawie sam zrobiłem od 0 z nauką cięcia szkła i klejenia :))

2. Lub coś takiego http://erybka.pl/product-pol-938-Neptun-Waz-PCV-20-25-mm.html - jak ten wąż łączy się z normalnymi kolankami 25mm i pzrelotami 25mm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam! Mifi z Piły się kłania.

Jeśli można pomóc to są specjalne końcówki na wąż elastyczny które możesz wykrzystać wklejając sobie z dwóch stron lącząc wąż jedna końcówka w przelot druga w kolanko i zgłowy

http://www.sklep.aqu...elastyczny.html niekoniecznie kupując od nich - pokazuje że istnieje cos takiego

Pozdrawiam

Edytowane przez mifi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego jeżeli można dordzić do zrób sobie 80x40x40.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego jeżeli można dordzić do zrób sobie 80x40x40.

Akwarium juz prawie miesiąc jest u mnie, nie mogłem zrobić na 40 bo komoda i komin z tyłu mi nie pozwala na to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rury podgrzane opalarką albo nad gazem dają się formować. Ja tak u siebie dopasowywałem. Dodatkowo po podgrzaniu dają się rozklejać.

Pozdrawiam


7764_7979.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do pierwszego posta to najpierw miałem akwarium morskie a potem żonę. Akwarium zgodziło się na żonę ale musiałem ukryć trochę kosztów utrzymania żony przed akwa.

PS: miałem overflow z rurek pcv 25mm w 112l i było do d*py. Powierzchni, która zbierała wodę do rury była za mała (przekrój rury) i w końcu urządzenie było nie wydajne. Teraz mam komin i hula jak ta lala. Poza tym zapowietrzało się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.