Skocz do zawartości
Norbix

Noob ,początek,300l,ile koszta utrzymania?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,po 12 latach walki ze słodkimi baniaczkami po wizycie w jednym ze sklepów z akwa-morskim kopara opadła i postanowiłem dołączyć do elit:D,posiadam baniaczek 450l ,po czytaniu lektór o morskich postanowiłem zacząć od 300l-mniejsze ponoć większe kłopoty w razie hm-godziny zero:D,zapoznałem się ze sprzętem,+- wiem które marki dobre które omijać,zawsze lubiłem eheima ale tu inna muzyka gra:D.Przejdżmy do sedna mojego 1szego zagadnienia-woda i związane z nią dodatki? jak to wygląda,co oprócz wody ro i soli są konieczne -dla każdego kto ma morskie akwa,dodatki typu magnez,wapń-jak nie mam reaktora(czy potrzebny na 100%) ile w taki zbiornik musze lać i czego żeby wszystko było ok? czy zależy to od pomiarów czy ustabilizuje się samo? czy trzeba dolewać jak np Fe do holendra żeby nam czerwono było:D Czy wszyscy coś leją? i jakie koszta? i co lejecie i po co?i jakich marek:D ?to tyle pytań zanim zaczne szukać żywej skały po dobrej cenie-patrz temat porusze w dalszych mych dociekaniach,żywa skała jaka dobra,po czym rozpoznac czy świeża i ogólne:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję przejść do działu ,,Dla nowicjuszy" i poczytać tą lekturę. Tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lektura napewno pomoze :) osobiscie nic dodatkowego nie leje :) czytaj czytaj czytaj potem znajdz morszczaka z okolicy i zakladaj swoj zbiornik :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo i tu mam do ciebie pytanko jeszcze-widze że u dużej ilości klubowiczów wyświetlają się pięknie z jakiegoś urządzonka dane z akwa-cóż to za komputerek? czy to jedna sąda obsługuje czy do każdego parametru jest podłączona inna? nabył bym to cudeńko bo i wiadomości do telefonu są przesyłane chyba jeszcze? jakieś namiary bym na ten sprzęcik prosił,na słodkim mam tylko kompa do co2 proflora control JBL:D,może się przyda do reaktora wapnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to oddzielny program, testy np saliferta robisz ręcznie i wklepujesz z palca.

Jeszcze raz proponuję lekturę i odwiedziny u kolegów z okolicy dużo się dowiesz.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal zbiornik ,żywa bądź martwa skała, proces dojrzewania to dość długi okres więc warto po prostu wrzucić skałę do solanki jakąś pompę ,światełko i niech sie kręci...Tęstów i tak nie będziesz w tej chwili używał , więc daj sobie spokój Reraktor , czemu nie , ale wpierw lektura dla początkujacych , przerobisz to mniej pytań będziesz zadawał w trakcie dojrzewania , a przede wszystkim będziesz miał komfort taki,że wiesz co w twoim baniaku na dana chwilę się dzieje.

Powodzonka..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eh,myślałem żę to urządzonko takie zaj.......szcze:D,no czytam czytam i czytam,ale jak czytam to ciągle się pytania pojawiają:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na większość tych pytań znajdziesz odpowiedź na tym forum :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a i pytanie co do odpieniacza,oglądając oferte sklepu i czytając opisy zauważyłem że są zewnętrzne i wewnętrzne-tzn że można bez sumpa? wogóle to ciężko mi znalezć dokładny opis i budowe pożądnego sumpa,są sumpy ala akwarium gdzie jest wewnątrz tylko sprzęt i deko wody,są też gdzie są grodzie z szyb i myśle że to bardziej profesjonalne podejście tylko jak te grodzie powinny być co i gdzie to tylko po fotkach widać ale opisu i rysunku szczególowego ciężko wygoglować.Jeszcze sprawa zwykłego akwa -czy można go zaadoptować pod morszczaka? czy koniecznie musi być komin? a jak bym odgrodził komin sam,ale bez wiercenia dziur i zastosował rurki na wzór słodkowodnego,czy zdało by to egzamin? wsumie i tak pompy wode tłoczą? (to na wypadek jak by mi się nie sprzedało moje:() polecam:D http://allegro.pl/akwarium-450l-komplet-i4039481487.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Norbix.

Ja też jestem świeży w temacie solniczek. I też na początku wiele pytań mi się nasuwało. I tu muszę powtórzyć to co napisano już przede mną: najpierw czytaj. Ja na prawdę duuuużo czytałem. Potem się zarejestrowałem i też czytałem. Potem dopiero troszkę i nieśmiało zacząłem pytać. Ale tak na prawdę na wiele pytań już udzielono odpowiedzi i to nawet kilkakrotnie.

Ale z drugiej strony - i tu zwracam się też do "starych forumowych wyjadaczy" - nawet najgłupsze pytanie może się stać inspiracją do bardzo ciekawej dyskusji.

Edit: Można bez sumpa :) Wielu tak ma i jakoś to działa. Wiadomo, że z sumpem wygodniej. Ale można i bez, tak jak w słodkim.

Edytowane przez kemoT (wyświetl historię edycji)

Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kemo mozesz jasniej opisac oco ci chodzi rozwin to.A jezeli chodzi bez sampa to niema problem ale tylko do 250 liter.Ja prowadze akwarium 200 l bez sampa I zyje.A I nie porownuj morskiego ze slodkim ze w tym to to a w tamtym tamto,powiem ci ze kiedys tez tak robilem ale to niema sensu ladu I skladu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a i pytanie co do odpieniacza,oglądając oferte sklepu i czytając opisy zauważyłem że są zewnętrzne i wewnętrzne-tzn że można bez sumpa? wogóle to ciężko mi znalezć dokładny opis i budowe pożądnego sumpa,są sumpy ala akwarium gdzie jest wewnątrz tylko sprzęt i deko wody,są też gdzie są grodzie z szyb i myśle że to bardziej profesjonalne podejście tylko jak te grodzie powinny być co i gdzie to tylko po fotkach widać ale opisu i rysunku szczególowego ciężko wygoglować.Jeszcze sprawa zwykłego akwa -czy można go zaadoptować pod morszczaka? czy koniecznie musi być komin? a jak bym odgrodził komin sam,ale bez wiercenia dziur i zastosował rurki na wzór słodkowodnego,czy zdało by to egzamin? wsumie i tak pompy wode tłoczą? (to na wypadek jak by mi się nie sprzedało moje:() polecam:D http://allegro.pl/ak...4039481487.html

zadając podstawowe i ogólnikowe pytania sam sobie trochę strzelasz w kolano... zniechęcasz bardziej doświadczonych do zamieszczania odpowiedzi ponieważ na każde z nich trzeba by napisać wypracowanie na kilka stron a to wszystko jest już w innych tematach. Wyszukiwarka forum nie działa jak należy więc korzystaj z googla dopisując nano lub nano-reef a znajdziesz mnóstwo informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no póki co dzięki,pomęcze googla i forum.:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a i last kwestia,mógł by ktoś wypisać top 5 firm ze sprzętem do morszczaków-odpieniaczy,pomp etc. oczywiście weipro i inna chińszczyzna mnie nie interesuje,wole wyższe pólki gdyż nie stać mnie na experymentowanie,kupywać coś 2x z niższej półki=1 rzecz z średniej -wyższej.thx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A I nie porownuj morskiego ze slodkim ze w tym to to a w tamtym tamto,powiem ci ze kiedys tez tak robilem ale to niema sensu ladu I skladu .

Dlaczego nie porównywać w kwestii sumpa? I morskie i słodkie prowadzi się o wiele wygodniej z sumpem. I morskie i słodkie wygląda o wiele lepiej, gdy całość techniki jest schowana w sumpie. Ale można się też obejść bez niego. Akurat w kwestii wygody/estetyki zbiornika przy obecności sumpa (lub jego braku) jest w obu przypadkach dokładnie tak samo.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.