Skocz do zawartości
vontrast

Ciągle złe parametry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o pomoc. Mam akwa 200l i ciągłe problemy (tylko) z No3 - 40 i Mg - 1200. Nic się nie rozwija. Żeby to poprawić robię podmianki okolo 40l na tydzien od 1,5 miesiąca i dozuję Kent Marine Tech M Magnesium.

Jednak juz od bardzo dawna nic sie nie poprawia, a przez nie spada mi Mg

Reszta parametrów:

Kh - 8

Ca - 540

zas. 1.023 na soli Kent Reef Salt (tą używam do podmianek)

Jedzenie : 1 kostka dziennie

Testy JBL

Jakieś pomysły jak obniżyć No3 i zwiekszyć Mg?

P.S Podmianki nie pomagają

Edytowane przez vontrast (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Myślę, że możesz sam pokusić się o odpowiedź na wiele zadanych pytań

Zacznij od sprawdzenia parametrów świeżej solanki, najlepiej w oparciu nie tylko o testy JBL. Da Ci to dobre podstawy w którą stronę podążać


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

No3 wysokie może pienidło nie wyrabia ,skała przechodzona czy nowa?magnez szybko i skutecznie podniesiesz solami do balliga jednocześnie najtaniej,podbij i sprawdz parametry ,może warto zmienić sól na inną i sprawdzić parametry na niej,w okolicy jest kilku posolonych podjedz z wodą i sprawdz salifertem być może Twoje przekłamują wyniki.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mg podnieść roztworami np firmy Kent, nie powinno się używać roztworów z ballinga oddzielnie

Edytowane przez core2a (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka..ja też nie moglem dać sobie rady z Mg- JBL pokazywało 1100 :/ zrobiłem testy salifertem i okazało się że mam prawie 1500! Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mg podnieść roztworami np firmy Kent, nie powinno się używać roztworów z ballinga oddzielnie

Sprawdź skład magnezu Kenta a zobaczysz co wyjdzie.


7764_7979.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Mg podnieść roztworami np firmy Kent, nie powinno się używać roztworów z ballinga oddzielnie ",

Ups, to niekoniecznie moze byc prawda.

Piotr,

Mg to zaden problem. Nie wiem po co wydajesz duze pieniadze na gotowe plyny, skoro za te cene mozesz kupic ladnych pare kg proszku i go sobie samemu rozpuscic w wodzie ?

Jesli chodzi o NO3, to warto pomyslec, skad sie bierze. Jesli karmisz jedna kostke dziennie to po NO3 nie powinno byc sladu. Blad jest gdzies w filtracji. Z braku danych o filtracji, pomoc bylaby forma zgadywanki...

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie jakie lejesz?

Miałem podobny problem z wysokim NO3 było prawie 10.

Po zmianie bakterii mam teraz 0.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to przy zasoleniu 1,023 masz bardzo wysokie Ca. Ca powyżej 450 to już dużo.

Sprawdź parametry wody na innych testach.

Jeżeli rzeczywiście masz tak wysokie Ca to pomyśl nad zmianą soli na uboższą.

Sprawdź też jakie masz PO4. Jeśli też jest wysokie to możesz zastosować np. vodka metod dla zbicia NO3, PO4.

co do magnezu to uzupełnij proszkiem go balinga - do dostania na allegro jako chlorek magnezu sześciowodny. - ale upewnij się najpierw co do zasolenia i Ca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wódka u jednych działa u innych nie... przy młodym akwarium najprawdopodobniej jest jeszcze faza dojrzewania.

ja mam wrażenie, że kolega niedokładnie robi testy... i podmienia po 40l solanki

czym dokłada jeszcze wapnia - jeśli oczywiście ten test jest prawidłowy...

ja bym robił mniejsze podmianki - 15- max 20l co tydzień na soli instant ocean

dodał bakterie biodigest po 1 ampułce co 14 dni, nie lał nic do baniaka za wyjątkiem pokarmów, sprawdził odpieniacz.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytam przewrotnie. A kolega ma filtr RO+DI jak tak to jaki??


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mam ro/di firmy aquarius. Natomiast odpieniacz Deltec SC 1455 ktory jest dość mocny myśle na ten litraż, chociaż jest ustawiony raczej na sucho, więc tylko tak raz na tydzien czyszcze zbiornik, czasem rzadziej. Do tego jest jeszcze mały filtr mechaniczny i troche ceramiki, nic wiecej.

Edytowane przez vontrast (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale rzadkie czyszczenie akwarium z zalegającego syfku nie ma zbyt dużo wspólnego z odpieniaczem :)

odpieniacz nie wyciągnie wszystkiego - zwłaszcza tego co zalega, a tylko to co przeleci przez sump :)

może tu jest problem? Bo może zalegają Ci resztki pokarmu i podnoszą NO3.

Może pokombinuj z cyrkulacją? Może trzeba dołożyć pompę?

U mnie było podobnie - w kostce cięzko ustawić dobrze cyrkulację. Musiałem dołożyć dodatkową pompę wymywającą syf zza skał.

Teraz praktycznie całość resztek ląduje w sumpie - które wywala odpieniacz.

EDIT:

i zastanów się dobrze nad laniem do baniaka czegoś co nie do końca wiesz jak działa.

Ja tez kiedyś wlałem specyfik grotecha na podniesienie jednego z parametrów i rozregulowałem całe akwarium.

Zanim zaczniesz lać ballinga czy cokolwiek innego - daj się ustabilizować systemowi.

Sprawdź co i kiedy zżera Ci dane parametry (wapń, magnez) i potem zacznij dozować to co trzeba...

choć wydaje mi się, że przy takich podmianach jakie Ty robisz - to nie ma sensu lac czegokolwiek.

Same podmiany spokojnie starczą na tydzień.

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie masz swiatło i ile swiecisz? czy masz na skale w ciagu dnia pecherzyki gazu?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło to zwykła belka 4x39W, i pecherzyki raczej sie nie pojawiają. Świece całą lampą od 7 do 22

Btw zrobiłem testy podmianki:

No3 oczywiscie 0

Ca 600

Mg tylko 1100

To wszystko przy zasoleniu 1,027

Proponujecie zmienić sól? Jesli tak to na jaką?

Edytowane przez vontrast (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a pokaz zdjecie baniaka? A masz test na PO4? jakie masz glony na szybach?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Mg podnieść roztworami np firmy Kent, nie powinno się używać roztworów z ballinga oddzielnie

A czym różni się "magia" kenta od ballinga? Czymś więcej niż tylko "magicznym" opisem? Pod metodę ballinga mozna podciagnąć w zasadzie wszystkie metody dodawania jakichkolwiek dodatków "chemicznych" do wody, łącznie z otrzymywaniem "sztucznej" wody morskiej. Sól z której otrzymujemy wode morską to nic wiecej niż zwykła "wypasiona" mieszanka do metody ballinga.

Masz wybór możesz kupić chlorek magnezu i siarczan magnezu i zrobić roztwory samemu albo zapłacić 100 razy więcej i kupić magiczny preparat o nieznanym skladzie chemicznym który jest zrobiony z dokladnie tych samych soli.

Stosowanie swoich roztworów ma taką zaletę że możesz dodać dokładnie tyle magnezu ile chcesz. Stosowanie magicznych preparatów nie daje takiej gwarancji a w dodatku nigdy nie wiesz co tak naprawdę lejesz do zbiornika. Żeby podnieść stężenie magnezu o 200 mg/l musisz nalać sporo tego "magicznego" roztworu kenta.

Po za tym że masz za niskie Mg i za wysokie Ca to w dodatku za mało karmisz.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak z tym zasoleniem, 1,023 (post1) czy 1,027(post 16) ?


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu minelo od pierwszego zalania ? Moze cykl azotowy jeszcze nie jest zakonczony ?

Czy przy Twoim silnym odpieniaczu, ten "maly filtr mechaniczny i troche ceramiki" sa niezbedne, czy moze to wlasnie one produkuja NO3 - warto sprawdzic.

Pare zdjec ?

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie w podmiance wieksze, gdyż chciałem podnieść tym zasolenie w aqwa no i przy tym robiłem testy.

Akwarium ma juz ponad 7 miesięcy od zalania.

Glonów na szybach nie jest dużo, ale jak już są to fioletowe plamki srednicy 1,5cm lub jasno zielone trawki.

Niestety testu na PO4 nie posiadam.WP_000761.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnąłem z sumpa wszystko oprocz odpieniacza i grzałki. Mam nadzieje, że teraz coś się zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może faktycznie poziom no2 przekłamuje test no3 ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watpie bo widać po koralach, cos im definitywnie nie pasuje. A mysle, że reszta parametrów nie odbiega az tak od normy jak no3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.