Skocz do zawartości
bodziobsz

Akwarium 55l bez żadnej filtracji - czy da radę?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Mam pytanie jak w temacie. Czy tylko na żywej skale i piasku filtracja takiego akwarium będzie wystarczająca?

Pytam ponieważ kolega mi tak doradził że przy takim akwarium powinno sobie dać radę bez większych problemów.

Obecnie akwarium kupiłem od znajomego za symboliczne piwo można powiedzieć, więc po odwiedzeniu ostatnio sklepu akwarystycznego i po namowie znajomego który też od jakiegoś czasu posiada takowe,

naszło mnie bardzo na chęć posiadania u siebie skrawku takiej rafy :)

Akwarium postawione dopiero 3 dni temu i wygląda tak:

gallery_23407_2982_73854.jpg

Skała żywa (niby) zakupiona została w sklepie w ilości 4kg podobno z jakiegoś 10 letniego likwidowanego akwarium. Plus ten płaski kawałek z przodu mam od znajomego.

Do cyrkulacji wody mam jakąś starą pompeczkę ta po prawej i po lewej coś co pcha niby 2000l/h

Czy taka ilość skały wystarczy do poprawnego funkcjonowania zbiornika? Czy dokupić jeszcze tak myślałem ze 3kg?

Światło narazie zastępcze w postaci 2 żarówek ledowych o kolorze 6500k po 5w każda. Ale z tego co się dowiedziałem na forum to przy dojrzewaniu nie trzeba praktycznie świecić wcale .

Następne pytanie: Czy lepiej zakupić jakiś odpieniacz? Tylko o taki zawieszany na tył by mi chodziło w razie czego a tu w UK jak wpisuje i szukam modeli polecanych z tego forum nic nie znajduje :(

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada fajnie i może fajnie działać. Jeśli tylko będziesz systematyczny to może być to piękny mały zbiornik. A sądząc po ułożeniiu skały, rękę do tego będziesz miał. Obawiam sie tylko trochę tej starej skały, czy nic nie będzie oddawać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy że starej bo niby z dojrzałego 10 letniego zbiornika? Nie wiem szczerze jakie zabiegi stosuje ten sklep gdzie kupowałęm tą skałe (chodzi o czyszczenie, odgazowanie, czy bóg wie co tam jeszcze), ale ludzie od nich biorą i są zadowoleni. No ale masz rację nigdy nie wiadomo ;)

Edytowane przez bodziobsz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej... uważam, że mała kaskada się przyda :) czymś musisz napowietrzyć wodę (cyrkulator chyba nie napowietrza ) ?! a poza tym, w przyszłości będziesz pewnie musiał użyć jakiś absorberów, czy to krzemianów, czy to fosforanów itp itd... no chyba, że będziesz wieszał woreczki w akwarium :p przy cyrkulatorze :) mówię z własnego doświadczenia... leciałem na samej gąbce przez prawie 3 miesiące i był git, aż w końcu zaczęło mi zasyfiać szybkę w akwa :( było trzeba co chwilę czyścić (kilka razy dziennie) wsadziłem absorber m.in. krzemianu... i problem zniknął w mgnieniu oka :) tak wiec polecam filtr kaskadowy, który jest umieszczany na zewnątrz akwa :) btw z podmiankami to może być różnie :p jak zapał minie i ominiesz podmiankę to możesz mieć sajgon :):p ja robię co 2 tyg ok 8l w 30 l akwa :) pozdro

Edytowane przez wlle666 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym fajnym działaniem to mam wątpliwości. Takie akwarium potrzebuje bardzo systematycznej podmiany wody. I bardzo systematycznego dolewania wody. Odpieniacz by sie przydał, ale nie bardzo widzę miejsce. Na powierzchni wody będzie Ci się robił film z bakterii. Może jakiś filtr kasakadowy? ma ten plus ze mozna włozyć jakis węgiel cos do usuwania fosforanów itp Ta stara pompka to stanowczo za słaba.

Ułozenie skały ciekawe. Czy dokupywać? duzo jej nie ma , ale i tak korale kupuje sie ze skałą , czasem koral padnie a skała zostanie.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej... uważam, że mała kaskada się przyda :) czymś musisz napowietrzyć wodę (cyrkulator chyba nie napowietrza ) ?! a poza tym, w przyszłości będziesz pewnie musiał użyć jakiś absorberów, czy to krzemianów, czy to fosforanów itp itd... no chyba, że będziesz wieszał woreczki w akwarium :p przy cyrkulatorze :) mówię z własnego doświadczenia... leciałem na samej gąbce przez prawie 3 miesiące i był git, aż w końcu zaczęło mi zasyfiać szybkę w akwa :( było trzeba co chwilę czyścić (kilka razy dziennie) wsadziłem absorber m.in. krzemianu... i problem zniknął w mgnieniu oka :) tak wiec polecam filtr kaskadowy, który jest umieszczany na zewnątrz akwa :) btw z podmiankami to może być różnie :p jak zapał minie i ominiesz podmiankę to możesz mieć sajgon :):p ja robię co 2 tyg ok 8l w 30 l akwa :) pozdro

Delikatne skierowanie cyrkulacji w stronę tafli wody bardzo dobrze będzie ją natleniać, nie mniej jednak mala kaskada mile widziana. Najlepiej taka ze skimerem.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No myślałem o czymś takim właśnie ale nie wiem co kupić. Bo wszystkie takie małe to albo ja nie umiem szukać albo u mnie w UK nie ma :(

Jeżeli moglibyście podać jakieś nazwy byłbym bardzo wdzięczny. (Najlepiej taka kaskada ze skimerem)

I jeszcze pytanie o tą pompkę czy dokupić drugiego takiego malucha jak mam tam po lewej? Czy to nie będzie za dużo przy takim akwarium?

Edytowane przez bodziobsz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Zerknij na mój profil. Od ponad roku prowadzę kostkę Sera Cube 60 bez żadnych filtrów czy odpieniaczy. Tylko regularne podmiany co Tydzień. Nic poza paroma kroplami jodu nie leje kompletnie. Wszystko rośnie ma się dobrze. Karmie mrożonkami suchym oraz zawiesina z JBL.

Odpieniaczy był może ze 30 dni resztę przelezal u producenta (...). Zbiornik żyję ma się dobrze.

Wkrótce przesiadka na Większy z okazji przeprowadzki wiec komplet do sprzedania oraz dodatkowe światło.

Pozdrawiam

wrsdz nadaje mobilne


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.