Skocz do zawartości
tadzik443

sump

Rekomendowane odpowiedzi

Wiam chcialbym porady przy robieniu sumpa kompletnie nie wiem od czego mam zaczac czy ktos moze mi wytlumaczyc jak zrobic sumpa jaka pompe wybrac odpowiednia do mojego zbiornika mam akwarium 135l i akwarium do sumpa chodz nie wiem czy wystarczaacy mam tez hudraulike ale nie rozumiem dzialania tego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam komin a w nim 2 otwory zielony mintaj czytalem kilka postow na temat sumpa ale ja nie rozumiem mam 2 otwory w kominie a rury 3 nie rozumiem tego co i jak jak to ustawic jaka pompe dac co jesli zabraknie pradu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam komin a w nim 2 otwory zielony mintaj czytalem kilka postow na temat sumpa ale ja nie rozumiem mam 2 otwory w kominie a rury 3 nie rozumiem tego co i jak jak to ustawic jaka pompe dac co jesli zabraknie pradu

otwory w kominie to spływ i rewizja,

jedną rurą woda spływa a druga cię chroni

wodę pompujesz 3 rurą

najlepiej obejrzyj to jak to działa, myślę że do erybki masz najbliżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio bylem w erybce niestety jakos informacje co dostalem to taka sama jak Ty mi powiedziales + pompa min 1700l/h do 2300l/h i cene i juz wszystko wiedzialem ze nic nie wiem nie obrazajac innych z erybki ino konkretnego pracownika ale jak to ustawic w sensie ile wody w zapasie zeby nie wylala ( rezerwa ) i o co chodzi ze rewizja chroni dlatego pytam bo na forum nie znalazlem moze cos pominolem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rewizja to spływ zapasowy, chroni jak np przytka się spływ

to jest zbyt proste by to opisywać, i zbyt skomplikowane, ponieważ jest parę rzeczy które mogą pójść nie tak, najlepiej zapytaj kogoś na żywo, myślę że w piekarach nie jeden ma zbiornik z sumpem

co do poziomu, to całej wody w obiegu musi być tyle, by przy wyłączonej pompie obiegowej, nadmiar wody ze zbiornika zmieścił się w sumpie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie chyba czeba bedzie isc do znajomych zobaczy co i jak i sie wszystkiego dopytac a pompa ma byc regulowana czy taka 1700l jest odpowiednia i koniec ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepływ regulujesz na zaworach w hydraulice, najlepiej będzie jak pójdziesz do kogoś i ktoś pokaże Ci i wytłumaczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na 60L 1700l/h jest w sam raz, do 135L pokusiłbym się o troszkę większą ;)

Edytowane przez mari00sh (wyświetl historię edycji)

3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na 60L 1700l/h jest w sam raz, do 135L pokusiłbym się o troszkę większą ;)

my nie piszemy o cyrkulacji :)

1700 to jest mocna pompa, a wydajność zależy od wysokości na jaką pompa pompuje. słabszej się nie stosuje przy obiegu ponieważ może nie wypompować wody z sumpa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie nie chcialbym zeby nie byla za mala ani za duza a co powiecie o Pompa NewaJet 2300 ? ona jest regulowana podobno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za regulacje na pompie się nie bierz, ponieważ będzie przy większym obciążeniu pracować, co się przekłada na zużycie energii

jak dasz za mocną pompę, to będziesz miał problem z regulacją spływu, a lepiej spływ przykręcić niż przepuszczać wodę przez rewizję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pompę lepszą warto zainwestować, szczególnie jak masz zbiornik gdzieś w pokoju gdzie śpisz

tanie pompy dużo prądu biorą i lubią drżeć, i będziesz miał spory problem z hałasem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no akwarium mam w nogach jak spie no ale tutaj patrze ze bierze 40W inne podobnie biora tez 40W dziekki za spostrzezenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam NJ 2300 w około 300 L i jest ok.Pompa musi przepompować nie więcej niż spływ nadąży odbierać, żeby woda nie przelała

się z akwarium.

Jakie masz średnice spływu i rewizji ?

Spływ wody regulujesz na zaworze,jest trochę zabawy, ale po pewnym czasie to się udaje i jest ok.


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zmierze to dam znac aktualnie nie znam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium 135 l pompa 1700 l/h bedzie idealna. Pompa 2000 l/h bedzie juz nalezala do "silnych".

Nie ma sensu mielic wody szybciej, niz jej przejscie przez odpieniacz.

Do takiego malego akwarium nie potrzeba super wydajnego odpieniacza, wiec i 1700 l/h obiegu wystarczy.

Musisz sobie zdawac sprawe, ze na gore, do akwarium, wpadnie po stratach na podnoszeniu moze z 1000 l/h. Te 1000 litrow odbierze potem rura splywu. Poniewaz taki niekontrolowany splyw bedzie glosny, to na koncu rury, tuz przed sumpem, warto zamontowac zawor. Ten zawor lekko przykrecasz, aby podniesc poziom wody w kominie do takiej wysokosci, zeby nieco wody saczylo sie rura rewizyjna, ktora jest kilka cm wyzsza niz rura splywu.

Jesli w kominie masz 2 otwory, to przeznacz je wlasnie na splyw i rewizje, a do pompy w sumpie podlacz waz i tym wezem pompuj wode do gory, do akwarium.

Uff :blushing:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staszek ale ładnie wytłumaczone :)

Tadzik masz do mnie 400 metrów :)

Zapraszam to Ci to opiszę na "żywym" przykładzie.

Kup tak jak pisze Stachu NewJeta 1700 l/h - wystarczy a do tego jest w miarę cichy.

Z czasem wygodnie też będzie się zaopatrzyć w automat do dolewki czy to grawitacyjny czy na pływakach.

Do akwarium 135 l pompa 1700 l/h bedzie idealna. Pompa 2000 l/h bedzie juz nalezala do "silnych".

Nie ma sensu mielic wody szybciej, niz jej przejscie przez odpieniacz.

Do takiego malego akwarium nie potrzeba super wydajnego odpieniacza, wiec i 1700 l/h obiegu wystarczy.

Musisz sobie zdawac sprawe, ze na gore, do akwarium, wpadnie po stratach na podnoszeniu moze z 1000 l/h. Te 1000 litrow odbierze potem rura splywu. Poniewaz taki niekontrolowany splyw bedzie glosny, to na koncu rury, tuz przed sumpem, warto zamontowac zawor. Ten zawor lekko przykrecasz, aby podniesc poziom wody w kominie do takiej wysokosci, zeby nieco wody saczylo sie rura rewizyjna, ktora jest kilka cm wyzsza niz rura splywu.

Jesli w kominie masz 2 otwory, to przeznacz je wlasnie na splyw i rewizje, a do pompy w sumpie podlacz waz i tym wezem pompuj wode do gory, do akwarium.

Uff :blushing:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz mistrza diy koło siebie to nawet na forum nie pytaj tylko wpadaj do Astisa wytłumaczy Ci łopatologicznie.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Atis wpadne zobaczyc jak to wyglada i wytlumaczysz mi to lopatologicznie :)

Wysłane z mojego GT-N7100 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.