Skocz do zawartości
Alfik1980

Zielone glony w akwarium.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i prosze o pomoc.

Mam akwarium morskie od niedawna 14 tygodni.Od jakiegos czasu pojawiaja sie na skałach zielone glony, przez co marnieja mi korale.Zooa stała sie mizerna ubyło sporo polipów.Podmieniam wode co tydzień 10% z sola Kenta dodatkowo zacząlem stosowac substraty firmy Gro Tech A,B,C i M raz w tygodniu po 5 ml.Temperatura w akwa 24,3; zasolenie 1,022; NO2-0;NO3-0;KH-6od;ph-7,2; Cl-0.Oświetlenie t5 zmniejszyłem do 8 godzin dziennie na razie nie widzę poprawy po czyszczeniu. Co 2 dni pojawiają sie glony (nalot) na szybach przednich i tylnej.Co moge jeszcze zrobić? Dziekuje za wskazówki.Początkujacy morszczak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odstaw Grotecha.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK.Grotecha stosowałem dopiero 2 razy nie wiem czy moze to od soli kenta czy może mój zbiornik jeszcze zaczął dojrzewać.Zoa strasznie zmarniała co widać na zdjęciach natomiast reszta miekasów jest OK.Jest w zbiorniku sporo rozgwiazd piaskowych małych ale one chyba nie robia szkody. Zauważyłem tez wieczorem że pojawił się ślimak taki jak u nas w kraju bez muszli Może uda mi się go namierzyc wieczorem to dodam zdjęcie.Będę obserwował rozwój glonów zobaczymy czy ustąpia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na czym, polega szkodliwość tych rozgwiazd?


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak. One zażra ci wszystkie zoa choc ostatnio slyszalem ze ich nie jedza a siedza naich lepkach i w taki sposób je niszcza.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś wyłowiłem już z akwarium 20 szt takich rozgwiazd mam nadzieję że juz zoa zacznie odbijać.A co do glonów zielonych to należy się martwic czy to samo przejdzie po jakimś czasie.Nie moge wyjąć skałdo czyszczenia bo szkoda mi miękasów ktore sie ładnie na nich zagnieździły.Czy obniżyc zasolenie bo tak czytalem na forum podobno pomaga.zalączam zdjęcie rozgwiazd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozgiazdy,jak Ci juz koledzy pisali,to asteriny. A co do glonow - akwarium jeszcze jest mlode i rozne glony moga sie pojawiac. I odstaw zdecydowanie grotecha,Wlodzimierz wie co pisze,bo sie troche zna ;).

Ja do grotecha podchodzilem dwa razy,lalem znacznie mniej,niz radzi producent (ostatnio,jesli dobrze pamietam,to po 0,2ml dziennie) i tez zaczely pojawiac sie glony,ktorych nigdy nie mialem i znacznie szybciej szyby zachodza nalotem.

Tapniete z notka.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki więc odstawiam grotecha zobaczymy jak będzie dalej. A co do soli to dawkować normalnie czy zmniejszyć zasolenie. Na razie mam 1,022 nie chce przedobrzyc w złą stronę.Grotecha stosowałem 2 razy po 5ml na tydzień a glony pojawiły sie wcześniej przed zastosowaniem substratów.Cierpliwośc jednak jest najważniejsza więc poczekam jak sytuacja się będzie rozwijała.Wyłowiłem juz 20 sztuk rozgwiazd oby zoa rozkwitała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do was czy zastosować phosphate remover aby proces przyspieszyć i pozbyc się zielonego trawnika ze skał?

Mała aktualizacja baniaka. Nadal trwa u mnie walka z glonami.Pomocni są oczywiście jeżowiec oraz dwa duże turbo.Robia robotę choć trochę ostatnio biorą wolne.Zdjecie aktualnie z baniaka załączone niżej.Co do parametrów bo to najwazniejsze:

kH-8.9

Mg-1470

Ca-450

NO2-0

NO3-10

ph-7,6

temp.-24.4

zasolenie-1022

Niestety PO4 będę znał dopiero w czwartek Kumpel ma małą hankę.

W Reef maxie 105l. zastosowany absorbent fosforanów rowaphos zmieniony 15.08.2014 ale jak na razie nie widziałem różnicy w zanikaniu glonów od pierwszego zastosowania tego absorbera od 06.2014.W koszyku równiez chemi-pure na NO2 i NO3.Część z rurkami wyjęta z 3 komory zamieniono na żywa skała naddatki z baniaka. Zbiornik ma 8 miesięcy. Po przejściu cyjano (Chemiclean czyni cuda) teraz glony.Stosuje wódka 4ml/doba,bakterie micro lift od 2 tygodni wg wskazań producenta.

Pozdrawiam Tomasz

Edytowane przez Alfik1980 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. I jak tam , udało się pozbyć zieleniaka ? Ja też miałem ten problem ale zamiast inwestować w chemie kupiłem Dolabelke i wyczysciła baniak w 2 tyg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolabella jest świetna na glony, tyle że nie likwiduje przyczyny. Jak wykosi całą zieleninę trzeba ja oddać bo padnie z głodu, a po jakimś czasie glony wracają. Przerabiałem niestety ten temat. Obecnie mimo że salifert pokazuje NO3 = 0 to glony zaczynają powoli powracać:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie strasz :) Ja swoją dolcie wystawiłem na sprzedaż i mam nadzieje że glony nie pojawią się ponownie, poza dolcią mam jeszcze z 20 ślimaków ale wielkości do 1 cm , powinny sobie poradzić. Może w twoim przypadku jest problem ze skałą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja się uspokoiła jakieś glony jeszcze pozostały ale nie jest ich dużo. W następna sobotę po świetach robie przesiadke na wiekszy zbiornik tak więc sytuacja może się powtórzyć.Najważniejsza jednak cierpliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.