Skocz do zawartości
Stani

Wilgoc w domu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chcialbym sie troche dowiedziec na temat wilgotnosci powietrza w domu. Jaki poziom moznaby uznac za normalny? Kilka dni temu podkusilo mnie i kupilem taka stacje pogodowa pokazujaca rowniez wilgotnosc powietrza. Zaczalem z nia latac po domu i stwierdzilem, ze w roznych pokojach jest rozna wilgotnosc (w tym gdzie stoi akwa wcale nie najwieksza). Wyniki miedzy 60 - 70 %. To pewnie nie malo?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60-70 % to nie tragedia. Co maja powiedziec amerykanie , jak oni maja 100% wilgotnośc latem.

W naszych mieszkaniach to głównie kwestia wentylacji.

Jesli kratki wentylacyjne w kuchni i łazience są czynne to nie ma sie czego obawiac. Można na noc zostawiac dzwi od łazienki otwarte aby zwiększyć skuteczność.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optymalna dla ludzi to chyba ok. 56%. Staram się nie przekraczać ok. 65% (przez wietrzenie). Przy takiej wilgotności nie ma problemu z "grzybami".


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

34 %. Jak to osiagasz?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrym sposobem na wilgoc jest hodowla konopi indyjskich kolo akwa swiatlo maja dobre no i wilgotnosc:)

a tak na powaznie, to tez stoje na progu zalania 570l w nieduzym pokoju 18m2

i tak samo obawiam sie o wilgoc, akwarium bedzie stalo obok sciany zewnetrznej i rozwazam wmontowanie w nia wyciagu na zasadzie wiatraczka ktory jest wlanczany przez czujnik higroskopijny nastawia sie go na odpowiednia wilgotnosc i wydmuchuje wilgoc az do osiagniecia zadanej na czujniku. znalazlem cos takiego w markecie budowlanym u mnie. kosztuje cos kolo 220 zl dosyc sporo ale jak pomysle o walce z ewentualnym grzybem to chyba sie zdecyduje


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrniew Boże człowieku skąd wziąłeś 100% wilgotności u Amerykanów ????wilgotność powietrza to roztwór pary wodnej którą nasycone jest powietrze w stanie lotnym 100% możesz uzyskać mierząc we mgle lub chyba podczas deszczu

@rah skąd wziąłeś te wiadomości z 56% ???? miałbym co robić gdyby tak było ...grzyby i saprofitu miały by ucztę

@tomik dobrym sposobem jest zasada że im więcej powietrza do mieszkania wpuścisz tym go więcej wyleci poprzez wentylację , im sprawniejsza wentylacja nawiewno - wywiewna tym mniejsza wilgotność im mniejsza wilgotność tym mniejsze ryzyko zagrzybienia mieszkania ...dziś ludzie uszczelniają w mieszkaniach co się da ,,, jak obłąkani wychodząc z założenia ...lepszy smrodek niźli chłodek .... nic bardziej mylnego ..człowiek równomiernie się poci i zanieczyszcza powietrze CO2 a po 2 latach mieszkania w szczelnej konserwie dziwią się niezmiernie że to chory , że dziecko uczulone , a nie było że jakieś dziadostwo na skórze wyszło itd. itp.

Połużcie się Panowie spać w gorącym pokoju bez wentylacji gdzie w myśl praw fizyki im goręcej tym większa wilgotność powietrza i zobaczymy jak się wyśpicie a później w zimnym pokoju opatuleni szczelnie kołdra lub kocem ...rano jak skowronek

Reasumując Panowie ...sprawna wentylacja grawitacyjna wywiewno - NAWIEWNA a wszystko będzie w porządku nawet w pomieszczeniu 3x3 m

Nie wentylator mechaniczny ...tu wypompuje ale jednocześnie spowoduje że którąś z wentylacji grawitacyjnych w mieszkaniu (kuchnia , WC, łazienka , kotłownia ) będzie miała ciąg wsteczny i kółko się zamyka ...to co nad dach wyleci innym przewodem z ciągiem wstecznym wróci ...Fe

Proszę mi wierzyć to mój konik i mój zawód a kto chce się coś więcej dowiedzieć doczytać zapraszam między innymi na moją stronkę : www.kominiarz-jerzol.pl

:D


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jerzol_kominiarz, miałem okazję być w stanach i widzieć na hydrometrze 100%.

Nie ma wtedy czym oddychac dosłownie. Wyjdziesz spod prysznica i znowu jesteś mokry.

Zreszto niech potwierdzą to inni , którzy byli np w Nowym Jorku w upalne letnie dni.

Zresztą jak wcześniej pracowałem na centrali TPSA, gdzie były same urzadzenia hydrometr też pokazywał często 85% i do dzisiaj sie dziwie skąd to sie brało.

W dodatku urządzenia wydzielały cały czas ciepło co powinno dodatkowo osuszać powietrze.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jerzol_kominiarz :

@rah skąd wziąłeś te wiadomości z 56% ???? miałbym co robić gdyby tak było ...grzyby i saprofitu miały by ucztę

Tą wartość chyba zapamiętałem z termodynamiki na studiach, być może gdzie indziej. Ponieważ tak wyskoczyłeś z tym wilgotnościami to się jeszcze upewniłem, czy te moje 56% do maks 65% mieści się w optimum dla człowieka. Co dobre dla mieszkania, nie musi być dobre dla człowieka.

Patrząc pod kątem potrzeby mieszkania znalazłem coś takiego:

"Wilgotność pomieszczeń mieszkalnych powinna oscylować w granicach 45-55% wilgotności względnej; do pomiaru używa się higrometru. Wilgotność powyżej 65% sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych".

A teraz spojrzenie na zagadnienie od strony potrzeb człowieka:

" Optymalna wilgotność wynosi 50-65%. Zbyt niska wilgotność (o którą łatwo szczególnie zimą, gdy działa ogrzewanie) wywołuje problemy ze skórą (jej wysychaniem, suche powietrze "wysysa" z nas wodę, psuje nam cerę), gorszą pracą systemu immunologicznego (większe ryzyko choroby), ogólny dyskomfort (w skrajnych wypadkach może wywoływać nawet krwawienie z nosa), a to przekłada się na problemy z koncentracją. Zbyt wysoka wilgotność (o którą w Polsce zwykle nie musimy się jednak martwić) wywołuje duszność, a to również nie pomaga w koncentracji uwagi".

No to chyba się nie pomyliłem w swoim poście prawda?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jerzol - brak wentylacji mi nie grozi w zsadzie dom jest otwarty prawie na okraglo, no w zimie nie

ale ogolnie przeplyw powietrza jest spory i ciagly.

chata jest stara poniemiecka i niestety nie ma kominow wentylacyjnych sam porobilem odpowiednie w lazience i kuchni.

a z ta wilgocia pewnie czas pokaze co bedzie jak narazie wilgotnosc powietrza w pokoju w ktorym ma stanac akwa nie przekracza 35%

ps.co do konopii to kiedys opisze wam na off-topic sytuacje z zycia wzieta- smieszna nawet bardzo.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wilgotność 35% to baardzo nisko, zdaje się przy 30% i niżej człowiek zaczyna odczuwać dyskomfort

z tego co pamietam to wilgotność 45-55% to jest optymalny zakres dla człowieka, no zalezy to też od temperatury


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:D:( po to stawiam w nim 570l , bo nad tym pokojem mam sypialnie :D, teraz wilgotnosc, mam nadzieje bedzie odpowiednia a nie za duza:)

400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rah nie pomyliłeś się jeśli to mieszkanie w którym przebywasz ma taka wilgotność podczas prawidłowej wymiany powietrza tj około 75 m3 na godzine , przyjmująć jako przelicznik jedną osobe , jeśli ta wilgotnośc jest taka podczas nieprawidlowej pracy wentylacji to ......no nie będe sie powtarzał ....

Prosze sprawdź wilgotność w swoim mieszkaniu ,,,jestem przekonany że w normalny dzień podczas zamkniętej stolarki okiennej ma wartośc od 35-45 %

Mogę sie założyć :D


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

my tu gadu gadu o akwa, a na wilgotnosc i grzyby nie tylko to sie sklada.

znajomi w bloku mieszkaja na ostatnim pietrze i bez akwa maja grzyba:)

wiec mysle ze jesli budynek jest suchy( sciany, fundament), dobra wentylacja a nie jak opisywal @kominiarz, szczelnie zamkniete pudelko - to i akwa mu nie zaszkodzi


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomik i to jest rzeczy sedno , nie moze byc nam wszystk jedno gdy chcemy zdrowo zyć , gdy chcemy akwa mieć

:D


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli opierajac sie na wiadomosciach podanych przez Rah-a trzeba uwazac jezeli wilgotnosc powietrza przekracza 65 %. Zgoda?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.