Skocz do zawartości
Kraszan

[dolewka] Zagotowałem się....chyba zbyt ambitnie chciałem

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze.. od trzech dni buduję w myślach dolewkę...

Założenie: nie chcę robić dwupunktowego obwodu z dwoma czujnikami. Eliminując elementy aby jak najbardziej uproscic i zmniejszyc ryzyko awarii stawiam na jeden czujnik. Ale zalozyłem też ze nie chcę, by dolewało się co chwila po parę mililitrów jak to jest przy jednym czujniku.

Dlatego postawilem na prawa fizyki, czyli prawa naczyń połaczonych itp...

I teraz sedno: czy jest ktoś w stanie opracować jakiś prosty system dwóch rurek, w czujnikiem poziomu wody, posiadający choć kilka cm histerezy w załączaniu dolewki? Generalnie widzę to za mgłą, ale nie potrafię tego sprecyzować...

Po obniżeniu się poziomu wody do miejsca gdzie jakaś rurka się odpowietrzy i zleci z niej woda załączy się dolewka. Napełniając się, zostanie napełniona również magiczna rurka, która da szanse na odparowanie kilku litrów zanim znaowu włączy się dolewka...

Jest ktoś w stanie podpowiedzieć jak to sklecić?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kraszan nie kombinuj tylko podepnij pompe do czasowego wlacznika za 15 zlociszy, ustaw zeby sie powiedzmy 4 razy na dzien na 2 minuty wlaczal i po sprawie


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje polaczyc pomke z czujnikiem poziomu i japonskim wynalazkiem zwanym po angielsku "deer chaser".

http://www.omsi.edu/visit/physics/ww/gallery/Deer/deer.mov

czujnik uruchamia pome, pompa dolewa wode do deerchasera, ten dolewaokreslona ilosc wody i tak w kolko.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak poza tym to u mniej jest bez takiego patentu i elektrozawor wlacza nie moze 10-15 razy na dobe.

docelowo zrobie tak jak pisze Wildtom.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dolewkę na jednym czujniku. Włączą się może raz-dwa razy na godzinę. Czujnik steruje trochę silniejszą pompką tłoczącą wodę szerokim węzem (ok 1cm). Zanim czujnik zdąży rozłączyć pompę ta już wleje trochę wody "za dużo" i w ten sposób uzyskałem wystarczającą histerezę.

Można także zrobić coś takiego, że pompka nie podaje wody bezpośrednio do akwarium, ale do butelki, z której dopiero powoli woda sączy się do akwarium. Gdy czujnik załączy pompkę, ta zdąży wtłoczyć jakąś ilość wody do butelki, dopiero po paru sekundach woda wylewająca się z butelki podniesie poziom wody i czujnik wyłączy pompkę. Wszytskie wielkości i czasy można sobie dobrać ekperymentalnie - to jest chyba coś co proponuje Harnaś:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe Harnaś, czyzbyś interesował sie japońskimi ogrodami? Ten patent miał w zamysle odstraszać własnie jelenie i złe demony:) Fajna rzecz, prosta a działa, tak powinno byc w akwarium:) Liczy się pomysł, a nie zaawansowana technika:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!!

Jestem młodym akwarystą ale jeśli można to podziele się moim zastosowaniem co do automatycznego dolewania wody , a mianowicie mam zamontowany elektrozawór przed osmozą i jest podłączony do hydrostatu z kawałkiem wężyka który znajduje się w sumpie. Uruchamia się raz na dobe po odparowaniu około 2,5 litra wody .Urządzenie pracuje u mnie około 6 miesięcy i nie było z nim najmniejszego problemu. Koszt wykonania to około 40zł lub poprostu wymontować ze starego automatu do prania. Pozdrawiam Paweł.


300 litrów, sump 120 l, HQI 150W, T5 2*54W Bluu, odpieniacz Best 400p, 2*marea 2400l/h, pompa w sumpie 3600l/h, skałka 65kg. 1 ocelaris,1 zebrasoma żółta, 2 clarki,krewetka czyszczšca, 2 kraby pustelniki, grzybowieńce 6 gatunków, xenia pulsujšca, xenia sp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie pompy stosujecie do dolewek litraz akwa 200-300l odparowanie ok 1,5l do 2 na dobewysokosc 1m podnoszenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam TAKA mala, na 12volt i podnosi w zaleznosci od modelu wode na wysokosc od 6 do 14 metrow


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie planuję zrobić jeden czujnik poziomu i pompę podłaczyć szeregowo do czujnika + zegar sterujący.

zegar ustawić na pracę na kilka godzin (najlepiej dolewka przez mikser) i wtedy mam nadzieję że pompa wpompuje wodę i się wyłaczy,w dzień woda odparuje i zrana znowu pompa włączona


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój czujnik dolewki wody to zwykły zaworek z całym mechanizmem ze spłuczki łazienkowej

kropelkuje sobie przez cały dzień idealne rozwiązanie ze zabiornikiem uzupełniającym ponad filtrem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bratbo pokaż zdjecia :) bo brzmi ciekawie. A co do pytania Kraszana to taki układ nazywa sie "aparatem soxhleta"

soxhlet tylko że nie montujesz tego nad wrzącym rozpuszczalnikiem tylko dolewasz wodę z góry, jak się wypełni to na jeden raz wylewa całą zawartość do zbiornika - taka hydrodynamiczna histereza.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qbab - własnie dokładnie o to chodziło!

Piękna nazwa - histereza hydrodynamiczna - boskie :)

Ale to wasnie chodziło mi po głowie...


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sie ciesze ze moglem sie przydac :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo "prącie.." :)

Oto moja dolewka za grosze:

Elektronika realizuje funkcje opóźnienia. To znaczy pompka nie reaguje momentalnine na wskazanie czujnika - tylko z opóźnieniem kilku sekund co pozwala wyeliminować szaleństwo przekaźnika na granicy zadziałania czujnika. Czas ten można regulować dobierając kondensatorek o innej pojemności i/lub zmieniając wartość rezystora oznaczonego na schemacie.

Para 33kOhm i 1000uF daje przy zasilaniu 12V około 8 sekund zwłoki.

im wiekszy kondensator tym dłuższy czas opóźnienia zadziałania przekaźnika.

schemat uproszczony: (brak na schemacie zasilacza - narysowałem w tym miejscu symbol baterii)

dolewajka2wm.jpg

prototyp na "pająka" zbudowany dosłownie ze śmieci - tylko czujka jest kupna prawde mówiąc...

dolewkapajak0ly.jpg

zdjęcia gotowego sprzętu (dzieki Jarek za fotke)...

dolewka4xf.jpg

jak widać wykorzystana została obudowa Z-27 - czyli "wtyczka z gniazdkiem"

Działanie:

Gdy odparuje z akwarium woda - opadnie pływak czujnika załączając obwód ładowania kondensatora C. Dopóki kondensator sie ładuje nie ma z ukladu żadnej reakcji. Po upływie czasu ładowania załaczony zostaje przekaźnik a w rezultacie napiecie trafia do pompki.

Pompka podaje wode - czujnik podnosi sie.

po osiągnieciu poziomu maximum - czujnik rozpina obwód i kondensator przestaje być ładowany ale dlatego że posiada już zgromadzony ładunek - przekaźnik pozostaje w stanie spoczynku jeszcze przez pewien czas ( w tym przypadku około 8 sekund). Ponieważ w tym czasie pompka pracuje - do zbiornika zostaje podany pewien nadmiar wody eliminujący mozliwość wariowania wyłączaniem pompki na granicy poziomu wody - zadziałania czujki. Jak tylko kondensator straci ładunek - tranzystor sie zatyka i puszcza przekaźnik - wyłącza sie pompka.

W tym stanie układ czeka na następne opadniecie czujnika czyli aż do odparowania odpowiedniej ilości wody i tak "w kółko Macieju".

Koszty:

czujka - 13zł

obudowa Z27 - 13zł

płytka uniwersalna do montazu elementów - 5zł

elementy elektroniczne (to co na schemacie+ transformatorek do zasilania) - 20zł

Łacznie koszty w zależności od tego gdzie kupujemy (przesyłki) - 60-80zł

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

www.tme.pl koszt 13 zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest poza kolorem pływaka - identycznie to samo - miałem już te błękitne w rękach....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kwiatek :

www.tme.pl koszt 13 zl

A teraz kosztuje 29,90 zł. Zwęszyli popyt, czy jak?

Moze ja coś zle sprawdzam, ale po wpisaniu w szukaj symbolu MLS21A-PP wywala czujnik ze prawie 3 dychy...


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kwiatek - jezeli bardzo Ci potrzebny taki czujniczek to mog? Ci? poratowa? na te dwa miechy moimi uzywanymi. Mam jeden podw?jny i jeden pojedynczy. (orygianalne AM z przyssawkami).

W tych czujnikach jest jeden b??d - powinni robi je z jack'ami zgrzewanymi (nierozbieralnymi) i najlepiej poz?acanymi. Szybko skuba?stwo koroduje i nie kontaktuje.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W tych czujnikach jest jeden b??d - powinni robi je z jack'ami zgrzewanymi (nierozbieralnymi) i najlepiej poz?acanymi. Szybko skuba?stwo koroduje i nie kontaktuje

hehe no a m?wi? ?e AM to czysta jako?? :)

jest jeszcze ?r?d?o czujek o kt?rym Alex wspomnia?. I jest jeszcze firma gdzie? we Warszawie kt?ra tym handluje - jak odkurze adres to podam ale ma?e szanse bo szuka?em i gdzie? mi sie "zasia?"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.