Skocz do zawartości
Harari

Woda wapienna - jeszcze raz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pozwolę sobie poruszyć jeszcze raz sprawę wody wapiennej. Mam mieszacz AM KS1000 i nie jestem do końca pewny ile proszku do niego sypać. W oryginalnej instrukcji jest mowa o dwu kubkach do kawy (?! - chyba już bardziej nie dokładnie nie można tego określić) na AM Polska w instrukcji jest napisane o 4 łyżkach stołowych. Na forum odnalazłem gdzieś info o 2 łyżkach albo 7 od herbaty. Zdaje sobie sprawę, że ilość wsypanego proszku zależy od ilości przepuszczonej wody w ciągu tygodnia przez mieszacz ( jeszcze nie robiłem testów ile tygodniowo ubędzie mi wody z 225L zbiornika przykrytego pokrywą ). Rozumiem także, że nie da się przedobrzyć z proszkiem, jeśli wsypię go za dużo powstanie roztwór nasycony a reszta zostanie – i tu właśnie chodzi o to aby nie marnować proszku sypiąc go zbyt wiele a potem co tydzień resztę wylewać do ścieku. I jeszcze jedno pytanie czy można czyścić mieszacz raz w miesiącu a co tydzień tylko dosypywać porcję proszku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc

jesli masz pokrywe to parowanie w Twoim zbiorniku jest ograniczne i nie przekracza zapewne 10%objetosci zbiornika dziennie i tu obawiam sie czy samo dozowanie kalwaser na poziomie odparowanej wody pokryje u Ciebie zapotrezbowanie na wapno w zbiorniku i utrzyma stabilne ph .(jesli masz tez reaktor to spoko)

ilosc proszku - ja sypie do swojego 2 lyzki stolowe raz na 4 dni( pojemnosc mieszacza 3l), sprawdzilem doswiadczalnie , ze sypanie wiekszej ilosci nie ma sensu bo objawy byly takie: sypalem 4 lyzki poziom ph byl bardzo wysoki przy takiech proporcjach ale utrzymywal sie tylko 5 dni, a co najwazniejsze byly duze roznice po zasypaniu i po tych 5 dniach wiec ciezko bylo mi ustabilizowac ph na dluzsza mete,

teraz sypie 2 lyzki i zasypuje co 4 dni (bez gruntownego mycia calego mieszacza ) , przy takiej ilosci proszku wystepuja mniejsze roznice ph 1 - 4 dnia od zasypania i w mojej 250 latwiej utrzymac mi poziom ph 8.1 -8.35.

u siebie tez musisz po prostu doswiadczalnie znalesc optymalna ilosc zasypu i wycieku z mixera tak zeby utrzymac ph na odpowiednim poziomie.

PS. pomocny w tej zabawie jest jakis miernik ph wiec jesli nie masz swojego to porzycz od kogos znajomego na czas experymentu.

Proponuje tez zajzec na strone Janka Fitasa gdzie bardzo ladnie to wszystko opisal http://cypnyk.republika.pl/wapno.htm


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Mam nadzieję, że nie będzie tak źle z wapnem, jesteśmy stanowczo zdecydowani na korale miękkie a one chyba mają mniejsze zapotrzebowanie na wapń. Inaczej wygląda sprawa Ph i tutaj faktycznie istniej niebezpieczeństwo wahań - dzięki za zwrócenie na to uwagi . W parowaniu ma pomagać wiele otworów w pokrywie oraz działający cały czas jeden wentylator, ale jak zwykle teorię zweryfikuje praktyka.

PS.

Wstyd mi, że zapomniałem o stronie JF - faktycznie kawa na ławę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.