Skocz do zawartości
promil

RO/DI

Rekomendowane odpowiedzi

Dzis połaczyłem RO z DI(żywica MB 400).Moje miesieczne zapotrzebowanie na wode to ok 30-40 ltr.Jak często należy wymieniac jonity uwzględniając moje zapotrzebowanie na wode?

Pozdrawiam :p


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zalezy jak czysta wode masz po RO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czasz mam lekki problem z okrzemkami.Może DI w jakis sposób mi pomoże je usunac badz zahamować w dużym stopniu.W tym celu zakupiłem DI :p

Co do czystości wody po Ro ,to musze porozmawiac z khmarem ,może przebada ja na czystośc i bede wszysko wiedział.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Promil!

Wydaje mi sie, ze wystarczy jak kupisz jakis niezly test na Si (np:Tropic Marin, Salifert). Jezeli test zacznie pokazywac co innego niz "zero" to oznacza, ze trzeba zmienic zywice. Mysle, ze masz jakies 3 lata czasu ale to oczywiscie tylko orientacyjnie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysl Stani :p

Tak zrobie.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdż koniecznie jakiej jakości jest woda z RO , bo zdarza sie że memrana jest dziurawa ( znam taki przypadek )jeśli TDS pokaże więcej niz 10% tego co masz w kranie to musisz ją wymienić. Jeśli chodzi o DI to są duże rozbiieżnści miedzy tym co podaje producent a rzeczywistościa. Srednio trzeba przyjąć że zywica wystarczy ci na 500l wody. Ja wymieniam żywicę średnio co 2 miesiące.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zywice co 2 miesiace? To chyba podlaczyles ja przed RO.

Jezeli RO zatrzyma np: 95% roznych soli to dla zywicy juz prawie nie ma roboty. Wylapie Si i czeka na nastepny tydzien.

@Promil

Sprawdz Si w akwa i jezeli wykrywalne to wloz Silicarbon do jakiegos Fluvala lub Eheima miedzy dwie cienkie warstwy waty i podlacz w sumpie. To troche potrwa ale po kilku tygodniach powinno sie poprawic. Jak nie to po miesiacu nowa porcja Silikarbonu az w akwa Si bedzie zero.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie moge kupic "silicarbon"?


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani, 2 miesiące na żywicę to nie przesada.To i tak długo .W ciągu miesiąca zuzywam ok 500l wody. producent podaje,że wystarcza na ok 1000l , czyli norma. Dbam aby woda , która wychodzi z DI miał 000ppm, jeśli jest 002 to wymieniam żywicę. Czasami jak robie wieksza podmianę to żywica starcza na 3 tygodnie, i to jest norma. Jesli przytrzymasz żywice jak podają niektórzy producenci ,że wystarczy na 2 tony wody, to możesz mieć wodę jeszcze gorszą jak z kranu.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem jedno jak dolewasz zlom wode masz wielkie problemy wiec staraj sie uzupelniac wode jak najlepszej jakosci wymina wszelkich prefiltrow i di to 3 miechy albo kontrola poprzez miernik tds

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

~ " kasiazoo " ???

Hmmm...

Kolejna/y "Niewiadoma/y" ale z Glowa na Karku :p:P:P

:p_o8):szok


:):p:Satisfied

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Promil ma przed DI podlaczone RO. To znaczy, ze do zywicy dochodzi prawie czysta woda. Jezeli producent podaje, ze wystarczy na np: 1000 litrow to jest to oczywiscie tylko orientacyjnie poniewaz zalezy to od twardosci wody. Jezeli RO zatrzyma 95% zwiazkow to na DI pozostanie 5%. Czy to nie oznacza, ze przepuszczajac 1000 l prawie czystej wody zuzycie wyniesie 5% ? Oczywiscie ilosc zywicy tez ma znaczenie.

Mysle, ze w przypadku Promila chodzi o nagromadzenie sie w akwarium Si poniewaz RO wylapuje ok.80%. Dzialanie jego zywicy polegac bedzie praktycznie na wylapaniu pozostalych 20% Si. Na jego miejscu uzywalbym zywice tak dlugo dopuki Si za DI bedzie niewykrywalne.

Sprawdzilbym tez wode do wymiany. Moze sol zawiera Si?

Mam w systemie ok:500 l wody. Odparowuje jakies 3-4 l. Wymiana co tydzien 20 l. Zalewalem to akwa rok temu - 400 l. I dopiero teraz zmienilem zywice bo test na Si zaczal sie zabarwiac. Czyli przepuscilem przez DI ok.3000 l.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Gdzie moge kupic "silicarbon"?"

Pomolestujcie troche Przemka to moze sprowadzi Silicarbon z zewnatrz. W moich oczach jest to b.przydatny i chetnie uzywany produkt. W koncu prawie kazdy zetknal sie z nadmiarem Si w akwarium, okrzemkami i innym badziewiem.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.