Skocz do zawartości
MisieKartuzy

HELP! Potrzebna instrukcja testu Ca TM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Kupiłem test Ca Tropic Marine, ale nigdzie nie mogę znaleźć instrukcji w j.polskim. Nawet na stronie TM.pl nic mie ma.

Bedę wdzięczny za naskrobanie.


W 60-tce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nalej po 5ml wody z akwa do 2buteleczek i jedna odstaw a nastepnie do pierwszej nalej 0,20ml z butelki "A" i wymieszaj, nastepnie dodaj 1 lyzke proszku "B" i wymieszaj

powinno sie zabarwic nan niebiesko jesli nie to znaczy ze masz sterzenie wapna ponad wykres a jesli sie zabarwi to

teraz zaciagnij szczykawka 1ml z butelki "C" ale nie ta sama szczykawka (ja mam z czerwonym paskiem) i niezapomnij

uzyc do szczykawek tej pipetki:)

nastepnie dodawaj po jednej kropli az zmieni sie kolor z niebieskiego na przezroczysty taki sam jak w drugiej kontrolnej butelce (troszke bedzie roznica ale nieznaczna w odcieniu wody)

Powodzenia i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomnialem o najwazniejszym:)

po zabarwieniu sie wody z niebieskiego na przezroczysty zobacz ile w szczykawce zostalo plynu i to da Ci wynik stezenia Ca

jak cos to pytaj albo dzwon

502273636

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszku nabierz płaska łyżeczkę.

No właśnie w testach TM ciężko zauważyć moment zmiany koloru. Jeśli wyczerpiesz ten test to następny kup Saliferta . Zdecydowanie prostrzy i dokładniejszy.

Takie jest moje zdanie.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niema za co :p

najlepiej zebybyl miedzy 400-450mg/l a i 500 nie zaszkodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zako ...mam ten sam test i zawsze sie zastanawialem po jaka cholerę te pipetki na strzykawki , przeciez samymi strzykawkami też dodasz kropelka po kropelce ????


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ my English is poor pozwolę się upewnić „Always read the dosing syringes from the bottom end of the small black O ring on the syringe plunger.” Teraz pytanie – jak rozumieć dolny koniec czarnej uszczelki w tłoczku strzykawki ? Rysunek pokazuje strzykawkę żółtą pipetką do góry a strzałka przy oku wskazuje na górny (nie dolny) brzeg czarnej uszczelki. Chyba, że należy to rozumieć tak, - patrzymy od strony cieczy wtedy jest to dolna strona czarnej uszczelki. Trochę to zamotałem ale mam nadzieję, że ktoś mnie zrozumie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jerzol_kominiarz pipetka jest po to by dokladnie odmiezac te kropelki co do 0,01ml

@Harari plyn w strzykawce powinien byc rowno z wartoscia zamiezona czyli 0,20ml a czarny tloczek juz po wyzej 0,20ml

Mam nadzieje ze wszyscy mnie zrozumieli :p

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak i dzięki , uwazam że ta pipetka jest niepotrzebna ...i tak okreslona wartość odczynnika "C" musi dostać sie do probówki aby woda zmieniła kolor na bezbarwny

Wielkie dzięki


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zako.

Jesteś pewny ? Ja opis rozumiem w ten sposób, że tłoczek ma zatrzymać sie na 20 wtedy płyn zatrzymuje się na 11 (tak przy okazji są to jednostki insuliny a nie ml) Bańka powietrza kompensuje pojemność żółtej pipetki (this bubble compensates for the amount of reagent remaining in the yellow syringe tip).

Dodatkowo jeśli w czarną strzykawke miał bym nabrać odczynnika C w taki sposób, że płyn miał by zatrzymać się na 1ml to wyskoczył by tłoczek z strzykawki, ale jeśli nabiorę płynu tak, że tłoczek zatrzyma się na 1ml płynu mam 0,78ml. Taki sam dylemat mam przy odczytywaniu pozostałej ilości płynu C - czy jest to poziom płynu czy tłoczka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

harrari chodzi o odczytanie z poziomu tłoczka. nie nalezy się sugerować poziomem płynu, gdyż żółta pipetka ma swoję objętość i w ten sposób powstaje bańka powietrza w strzykawce tak jak pisałeś wcześniej.


W 60-tce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując zarówno podczas napełniania strzykawek płynem jak i odczytywaniu pozostałej ilości płynu w strzykawce ZAWSZE odczytujemy poziom dolnej części gumowej uszczelki tłoczka strzykawki nie sugerując sie poziomem płynu który zawsze jest niższy.

Pozostaje tylko jedne szkopuł – powyższe wyjaśnienie jest sprzeczne z wypowiedzią Zako, a więc dla dobra tego forum i przyszłych czytających ten wątek proszę aby nasze wypowiedzi zweryfikował jeszcze ktoś, tak aby było czarno na białym i aby przyszły czytelnik nie zastanawiał się jak to na prawdę jest, tylko otrzymał jednoznaczną odpowiedź – na razie mamy dwie wersje pozostaje tylko wykreślić błędną. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napelniasz szczykawke bez pipetki a nastepnie ja zakladasz

i robisz pomiary. Gdy juz barwa sie zmieni zaciagasz plyn i sciagasz pipetke, wyrownujesz poziom plynu w szczykawce i uzyskujesz tym samym wartosc do obliczenia stezenia Ca w Twoim akwa..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie te testy TM tlumaczyl moj koles z ktorym pracowalem u kostka w "SIREN" i ktory obecnie pracuje w Londynskim oceanarium a podaje to tylko dla wyjasnienia logicznego zrozumienia zawilosci w jakich te testy sa robione:) wiec nie watpie w ich poprawnosc ale radze je nam zmienic na testy innej firmy (miej zawilej)

zeby nam sie lepiej testy robilo :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.