Skocz do zawartości
kemoT

Klejenie skały

Rekomendowane odpowiedzi

Siedzę, gapię się w akwarium i (ponieważ chyba mam dziś za dużo wolnego czasu) kombinuję.... ale do rzeczy...

Chcę przykleić korala na podstawce do skały. Niestety wyciąganie skały z akwarium nie wchodzi w grę. Muszę kleić pod wodą.

Mam pod ręką dokładnie taki klej, czyli dwuskładnikowy klej epoksydowy o konsystencji kitu (plasteliny). Tutaj jego karta charakterystyki. Producent podaje, że "produkt wiąże nawet w wodzie, ale większą przyczepność wykazuje do powierzchni suchych i porowatych".

Moje pytanie: czy ktoś z Was stosował taki lub podobny klej w swoim akwarium? Czy mogę go spokojnie użyć bez szkody dla moich zwierzaków, czy lepiej nie kombinować i kupić coś dedykowanego do klejenia skały?

PS. Żeby nie było zalewającej mnie fali krytyki ;) wyjaśniam, że klej kupiłem do zastosowań ogólnodomowych (daje radę) zupełnie nie związanych z akwarystyką. Po prostu zastanawiam się, czy mogę użyć to co mi zalega w szafce?


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kleje tym klejem korale i nie ma z nim żadnego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kleiłem dwuskładnikowym pod wodą i w zasadzie nie było problemu, choć łatwo nie było :)

Tylko mój był przeznaczony do akwarystyki, nie wiem jak z tym. Może ktoś z forumowiczów używał konkretnie tego?

Wiem że ludzie używają miliputu który jest kopią powyższych i nie jest przeznaczony do akwarystyki.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kleje tym klejem korale i nie ma z nim żadnego problemu.

Wstawiasz świeży (niezwiązany) klej do akwarium? Bo szczerze mówiąc martwi mnie ten zapis w karcie charakterystyki:

R51/53 - Działa toksycznie na organizmy wodne, może powodować długo utrzymujące się

niekorzystne zmiany w środowisku wodnym


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wstawiasz świeży (niezwiązany) klej do akwarium? Bo szczerze mówiąc martwi mnie ten zapis w karcie charakterystyki:

R51/53 - Działa toksycznie na organizmy wodne, może powodować długo utrzymujące się

niekorzystne zmiany w środowisku wodnym

I po takim zapisie Ty sie zastanawiasz czy stosować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę trochę ciemnego i jasnego. Zgniatam razem i kleje. Zresztą znajomy też tak robi który ma 750l w obiegu i klei tylko tym klejem i tez nie ma problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego kleju który by nie uwalniał toksyn do wody

Tomku na Twoje 96litrow przyklej 1 koral dziennie i odpieniacz na mokro


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I po takim zapisie Ty sie zastanawiasz czy stosować?

Nie ma takiego kleju który by nie uwalniał toksyn do wody

Tomku na Twoje 96litrow przyklej 1 koral dziennie i odpieniacz na mokro

No właśnie. To raczej pewne, że każdy klej coś odda do wody. Kwestia tylko, ile tego kleju się zastosuje. Ja chcę przykleić tylko jednego korala, bo mi go ciągle krab przestawia. Kleju będzie tylko tyle, żeby koral ustabilizować. Tak myślę, że wystarczą trzy kuleczki wielkości główki od zapałki.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małej ilości kleju chyba możesz być spokojny :)


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to trochę proszenie się o kłopoty - czy tak naprawdę ciężko wydać te 26zł-40zł na odpowiedni klej,przeznaczony do akwarystyki ?

Wydajesz dużo więcej na baniak, ryby ,koralowce, a kiedy chodzi o klej to oszczędzasz - bo akurat taki masz pod ręką, gdzie w specyfikacji masz wyraźnie napisane to, co zacytowała Debora.


Pandora 224 - -zlikwidowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał a czy możesz dla przykładu podać specyfikację kleju odpowiedniego do akwarystyki morskiej??

tam jest również cała tablica "Mendelejewa" tylko wmawia sie nam ze jest bezpieczny a jego skład chemiczny jest identyczny, to są wszystko epoksydy


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co zastanawiać tylko kleić. Gwarantuje ci że się nic nie stanie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też takim kleje. Jest wszystko ok. Po zmieszaniu poczekaj tylko kilka minut niech trochę zwiąże. Ugniataj suchymi rękoma bo pozniej się bardzo klei.

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka


160x60x75h Deltec SC 2060, ATi 8x54w i inne graty

Wykonuje stelaże pod akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Wygląda, że nie taki diabeł straszny :)


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Czyli nawet poxilina da radę? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nawet poxilina da radę? :)

Tu może być różnie, bo na stronie producenta piszą:

"Podczas nakładania produktu powierzchnie powinny być suche. Gdy produkt jest już nałożony, można poddać go działaniu wody."


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.