Skocz do zawartości
Maćko

DIY Filtr fluidyzacyjny do bio-pellet za grosze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Rozejrzałem się ostatnio w moim składowisku pozostałości po robotach przy akwarium i naszła mnie myśle żeby spróbować zrobić własny filtr do biopelletek. Aktualnie uzywam tego od DD napędzanego NJ1200 i generalnie jest ok, ale ... no właśnie.

Po pierwsze filtr powinien być moim zdaniem recyrkulacyjny (w Polsce na razie niedostępny chyba że jakiś DIY). Wiecie na pewno jaką konstrukcję mam na myśli, jeżeli nie to zapraszam do obejrzenia :

https://www.youtube....h?v=sLhmI8vtnfw

Są dostępne filtry reef octopus które są stworzone do pelletek i mają stożkowe dno. Nie są recyrkulacyjne. Taki jak ten :

Ja chcę zrobić taki który ma pompę od spodu woda górą przelewa się przelotem do sumpa Ma stożkowe dno , jest stabilny i się nie wywróci.

Góra filtra będzie całkowicie otwarta co ułatwi dowypywanie peletek.(ewentualnie pomyślę o jakimś sitku na górze żeby ślimaki nie wchodziły )

Na podorędzi mam takie przedmioty :

Pienione pcv na podstawę i ściankę boczną, kilka przyssawek, wodę mineralną 1,5 Saguaro z Lidla (butelka ma moim zdaniem odpowiedni kształt), pompka new jet 1200, przelot przez szkło aqua-medic 25 mm, nóż do tapet, dobre chęci i Leszka Chmielewskiego.jako natchnienie

Zabieram się do roboty

Kilka zdjęć z produkcji

20140519 180512

20140519 180526

20140519 185700

20140519 180455

20140519 190248

nic nie jest klejone poza stelażem z pienionego pcv.

Sitko od NJ1200 idealnie pasuje w wyjscie pompy i do butelki. Wszędzie wchodzi na wcisk. Wykonuje testy na ryżu parboiled :) Wyciągnięcie pompy nie powoduje opróżnienia filtra z wkładu. Nawej najmniejsze ziarnko ryżu nie przeleciało :) Musiałem je tylko zakleić klejem do korali przy końcówce bo jak pompa pompowała to była w środku fontanna. Teraz woda powinna sięrozchiodzić na boki i niezle mieszac :)

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu (twoim zdaniem) w filtrze do peletek potrzebna jest recykulacja? Bakterie potrzebują tlenu i składników odżywczych, im skuteczniej je dostarczysz, tym lepiej peletki będą pracować. W prawidłowo zbudowanym filtrze przepływ wystarcza dla zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji. Zwiększając cyrkulację jedynie zwiększysz ścieranie peletek, więc bakterie będą się rozwijać w toni wodnej, a nie na powierzchni peletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ze ścieraniem peletek teraz mam problem. Dlatego coś buduję.

Nowa konstrukcja może ise okazać lepsza pod kątem kręcenia pellet a przy tym być może będzie potrzebować mniejszego przepływu.

Już jest prawie gotowy. :) Klei się.

Co do recyrkulacji to nie wiem czy obejrzałeś cały film z linku który podałem. . Podsumowując przy recyrkulacji możesz sobie dozować ilość bakterii które mają trafić do systemu. Cały proces rozmnazania bakterii jest ograniczony do reaktora filtra. Jeżeli więcej karmisz a chcesz przy tym utrzymać w ryzach NO3 i PO4 to zwiekszasz ilość bakterii dostarczanych do systemu z reaktora dostosowując do tego odpieniacz aby mógł sobie poradzić z nadmiarem bakterii do usunięcia. Oczywiście robisz wszystko na podstawie testów i obserwacji zbiornika.

Pojęcie dobrze dobrany przepływ jest moim zdaniem uzależnione od tego jakie i ile peletek kręci się w filtrze.Dobrze jest jak całe złoże pracuje równomiernie a nie jak mam teraz że na dole odrzutowiec a przy powierzchni lekkie podskakiwanie.

EDIT:

Zapomniał bym. W filtrze z recyrkulacją nie ma czegoś takiego jak dobór ilości wkładu do obsady i pojemności akwarium. Zasypujesz i regulujesz

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Film z testu przeprowadzony na ryżu

Oraz po montażu :

Pompa skręcona na maxa czyli ma ok 400 l/h

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W niektórych sklepach spożywczych można kupić wodę w butelkach "ciśnieniowych" Te butelki są zrobione z PET-u o większej grubości ścianki. Są dzięki temu dużo bardziej sztywne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci że jak przykręciłem mocno przelot do PCV to cała konstrukcja ani drgnie :) a jak by była sztywniejsza to mógłby być problem z dokręceniem żeby było szczelnie.

Działa fajnie póki co.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje gratulacje. Pięknie kręci.

Sam zrobiłem filtr z pojemnika ma DI i części syfonu do umywalki. Działa już ponad miesiąc. I o to chodzi - tanio i skutecznie :D

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Nie ma problemów ze startem po zaniku zasilania?

Kiedyś coś podobnego skleciłem to pelletki osiadaly w pompie i ją blokowały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie? - Nie. Mam na dole przerobioną dysze do fontanny.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie też nie ma problemu ze startem, ja zastosowalem sitko tak jak widac i jest ok, może pellety ci wchodzily na wirnik i go blokowaly?


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny projekt ale tylko do pelletek. Do Rowy i jej podobnych trzeba się dużo bardziej namęczyć z uwagi na granulację tego medium.

Ja używam bardzo podobnego też z sukcesami. Najważniejsza jest prostota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo taki był zamiar :) tylko do pelletek


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu wszyscy chwała a w innym temacie każdy klepie ze bez recyrkulacji nie zda to egzaminu.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.