Skocz do zawartości
xyz

ZAPYTANIE

Rekomendowane odpowiedzi

Czejśc

MAM MALE ZAPYTANKO DTYCZĄCE ZMIANY KOLORU UKWIAŁA JAK GO KUPOWAŁEM TO BYŁ BIAŁY Z FIOLETOWYMI KĄCÓWKAMI, ALE PO DWUTYGODNIOWYM POBYCIE W AKWARIUM ZMIENIŁ KOLOR NA CIELISTO-WRZOSOWY MAM OŚWIETLENIE HQI CZY TO OD ŚWIATŁA CZY MOŻE OD BRAKU MIKROELEMĘTOW ZAMAŁO CZY ZADUŻO JODU ZAUWAŻYŁEM, IŻ INE ZWIERZAKI TERZ STRACIŁY NA WYBARWIENIU NP. RURÓWKA CZERWONA JU NIE JEST TAKA CZERWONA ITD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co konkretnie i w jakich ilościach dozujesz i czy w ogóle dozujesz? Jak często robisz podmiany? Jakie masz poziomy Ca i Mg? Jakie masz podstawowe parametry wody? Jak długo pracuje twoje akwarium? Ile procentowo masz żywej skały? Czy masz jakiś tuf? Jaką masz obsadę? Podaj jaki zbiornik, jaki osprzęt?

Czy wyraźnie kolor zmieniał się w ciągu tych 2 tygodni, czy pod twoim światłem od razu inaczej wyglądał niż w sklepie, czy siedział schowany w skałkach, czy pod światłem, czy się pompował i żerował, czy jest skulony?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekwaski z Ciebie typ Rah:)

ale oczywiscie pytania ok


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech Szymon, z pąkalami nie ma tych problemów, co? Zawsze wyglądają przepięknie, takie pełne życia i wybarwione, jak d#%a teściowej po s*#@^u :p


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. parametry tzn. ca 510 mg 1000 a inne parametry w normie jedynie no3 skacze w przedziale od, 5 do 10 ale jest podłączony nitroreduktor dozuje strąt +molibden „PRODAC” jod fluor bor chrom oraz suplement „JBL” wapno drogą reaktor + Kalwaser wodę podmieniam raz w tygodniu 10/15% wracając do ukwiała w sklepie był pod świetlówkami a w moim baniaku pod hqi, ale światło to chyba nie to, bo inne zwierzęta też zmieniły lekko barwy (najbardziej widać na ukwiale) skały mam 30 kg na baniak pojemności 160l tuf wapienny 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana koloru może mieć wpływ pod jakim jest światłem. Miałem podobny przypadek z ukwiałem. Jak kupowałem był śnieżnobiały, po dwóch miesiącach zrobił sie beżowy . Cały czas był pod HQI. Gdy postanowiłem go oddać przeniosłem go do refugium , zanim znalazłem chętnego. W refugium mam świetlówki, Dosłownie po tygodniu wrócił do poprzedniego , białego koloru.

Także wiem z doświadczenia ,ża zmiana światła ma wpływ ,chociaż przyczyn może być wiele.

Jeszcze jedna uwaga czym jasniejszy kolor tym głębiej w naturze przebywa., analogicznie mniej światła potrzebuje.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wiedzisz problem może być wszędzie. Zacząłbym jednak od wyeliminowania tego co jest nieprawidłowe.

Przede wszystkim zacząłbym od magnezu. Przyjmuje się, że powinien być na stałym poziomie ok. 1350 mg/l. Przypuszczalnie chwilowo można zejść nawet do 950 mg/l, ale to raczej niebezpieczne działanie. Ty z wartością 1000 mg/l jesteś blisko tej granicy i poniżej optymalnego poziomu.

Magnez bierze udział w procesach życiowych wszystkich zwierząt także roślin (algi jeśli masz dużo mogą powodować szybkie zubażanie wody w ten pierwiastek).

Stosujesz u siebie reaktor i kalkmixer. Przy stosowaniu tych urządzeń łatwo o wystąpienie problemu z wytrącaniem magnezu i stąd możliwość jego niedoboru.

Ponadto niedobór magnezu spowoduje, że niektóre pierwiastki śladowe staną się nieprzyswajalne dla zwierząt (tworzą pary jonów, które trudno dysocjują) dotyczy to chociażby boru , czy strontu.

Zajmij się więc na początek prawidłowym poziomem magnezu. Nieprawidłowa reakcja powstaje przy dodawaniu wody wapiennej przy za niskim poziomie dwutlenku węgla. Co do prawidłowej regulacji tych urządzeń zapytaj fachowców. Ja stosuję metodę ballinga więc ci tu nie pomogę.

Przy okazji, jak wyglądają u ciebie czerwone i różowe algi wapienne, czy nie bieleją na krawędziach, czy w ogóle rosną u ciebie?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Paweł dał tu wykład. Ja tylko dorzucę parę słów. Jeśli nie masz w akwa sporej obsady twardzieli to zaprzestań podawania mikroelementów. Podmieniając co tydzieć 15% wody ich ilość z pewnością jest ok. Z drugiej strony szkoda kasy na takie podmiany, 10% co 2-3 tygodnie spokojnie powinna wystarczyć, jeśli związki azotowe skacza to być może obsada ryb jest za duża albo woda z RO do dolewek nie za bardzo, warto to sprawdzić. A z magnezem faktycznie trzeba coś zrobić. Obniżyłbym też Ca BO 500 to sporo za dużo. Może narazie warto pozostać tylko przy reaktorze albo mikserze, popytaj fachowców od tego sprzętu np. Janka Fitasa.

Cześć


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja obstaiam przedawkowanie strontu

w przypadku podawania zbyt duzych dawek korale dokladnie traca kolor bledna

pozdrowienia


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.