Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie!

Jestem nowicjuszem w temacie i mam zapytanie. Moje akw. ma około 200litrów . Na górze mam pokrywę, do lustra wody mam około 9,5cm. Jakie oświetlenie led czy t5? i jakiej mocy?.

Może ma ktoś namiar na kogoś kto robi lampy LED?, czy ta lampa w tak małej przestrzeni sie sprawdzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokrywa nie wchodzi w grę bo ugotujesz akwa od temperatury wydzielanej przez lampkę, oczywiście możesz zainwestować w wentylację co rozwiąże problem temperatury, ale zwiększy problem parowania który z kolei będziesz mógł rozwiązać inwestycją w automatyczną dolewkę....


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem pokrywę o wysokości 11cm przy 4xT5 nad zbiornikiem 100l i przy zastosowaniu dobrego przewiewu w postaci wiatraków 2x10cm (IN + OUT) temperatura nie robiła się dramatyczna. Owszem dolewka pracowała częściej, ale to naturalna kolej rzeczy. Potem przeszedłem na led'y 5x36W (CW+RB) - obecnie zbiornik 250l. Jak na razie nie widzę potrzeby dokładania T5.


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG 20140525 201840 [MiniFoto]


IMG 20140525 201829 [MiniFoto]


IMG 20140525 201820 [MiniFoto]



Tak właśnie wygląda moje akw. i co teraz zdemontować pokrywę ? nie ma problemu ale obawiam sie o moje schody po drugie w domu mam 2 dzieci i niejednokrotnie jeszcze jakaś parka od znajomych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twój zestaw jest typowym zestawem do słodkiej wody, powiem ci tak mam akwa 112L i 120W T5 i w ciągu dnia potrafi mi temp. przekroczyć 28stopni (przy ostatnich upałach) a mam belki hagen wiec akwa odsłonięte. Jesli nie chcesz likwidowac pokrywy to musisz nawiercic w nich otwory np 10x10 i zamontowac wentylatory wyciagowe, temp w akwa jest tez zalezna od temp, jakie masz w domu, ja nie mam klimy w mieszkaniu wiec mam teraz 25stopni, jesli masz w domu chlodniej to bedziesz mial mniejsze problemy z utrzymaniem temp. w ryzach


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardziej wentylki dmuchające na tafle wody się sprawdzą ale pamiętajmy woda schładza się pzez parowanie co daje większe ilości dolewanej wody do akwa :p Przy dzisiejszych temp.i oświetleniu 4X54W T5 i 2 X 150W HQI woda wyparowywana z akwa sięga 10l. wiatraczki chodzą na okrągło i trzymam temp. w ryzach, okolice 25,5 stopnia C myślę jest dobrym wynikiem ponieważ w mieszkaniu mamy 27 C aktualnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) po drugie w domu mam 2 dzieci i niejednokrotnie jeszcze jakaś parka od znajomych

Ja mam na stałe trójkę dzieci i akwarium bez pokrywy. Nie martw się - rybek nie będą Ci z akwa wyżerać (to nie koty) a i nie nurkować nie będą ;)

A tak poważnie to sprzedaj pokrywę, bo naprawdę możesz mieć problemy w lecie z temperaturą wody. Słodkie bez problemu wytrzyma 28-29st C. Morskie podobno już nie.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że koledze jeśli chodzi o dzieci to bardziej się boi że coś wrzuca albo doleją, akwa 27st to już ryzyko a co dopiero wyżej


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zbiorniku pod schodami (zbieg okoliczności, ale u mnie dokładnie tak stoi) rzeczą naturalną są pływające LEGO i zatopione auta, to już standard. Dzieciom przechodzi to z wiekiem, potem to już tylko kwestia przypadku. Możesz demontować tę pokrywę lub konstruuj chłodzenie w odpowiednim miejscu.


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze te pokrywe zawiesic z 20 cm nad akwarium i wbudowac do niej rury T5, ile tylko wejdzie (oczywiscie z reflektorami) ?

Szczerze mowiac, to pokrywe dalbym do piwnicy i nad akwa zawiesil 6 x 39W T5 (jesli dlugosc pasuje).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani@ tez o tym pomyslalem

Moze poprostu podniesc pokrywe i zostawic miejsce pomiedzy. Bezpiecznie od schodow i byc moze wentylacja rozwiazana. Mozna tez zabudowac schody nad akwarium :D

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakąś pokrywę musi mieć bo problem - wg mnie - największym jest to co może spaść/wlać się ze schodów do akwarium. Podniesienie jak proponują koledzy jest chyba najlepszym wyjściem bo będziesz miał zasłonięte ale będzie też przewiew - jak nie to sporo wiatraków ale weź pod uwagę fakt że przez nie wtedy też coś może znaleźć się w zbiorniku czego byś niechciał


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób koronę ze spienionego pcv + okleina w kolorze pokrywy. w koronie będziesz mógł zamontować wiatraki na czas upałów a na koronę zamontuj pokrywę i będziesz miał zestaw "jak ta lala"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.