Skocz do zawartości
InSpEcToR

[125l] Morska fascynacja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam morszczaków

Zarażony akwa morskim przez kolegę z pracy postanowiłem, że i ja coś posolę.

Mój setap to planowana kostka 50x50x50 ewentualnie na 60 szer.

Akwa z sumpem, ale tak sobie pomyślałem, że zrobię go za ścianą w łazience aby cisza była i mniej bałaganu w pokoju. Ale to tylko plany, bo może być i w szafce pod akwa.

Mam parę pytań natury technicznej, mam nadzieję, że pomożecie.

  1. Chcę komin zewnętrzny, i teraz pytanie czy na całej szerokości czy wystarczy np. na 25-30 cm po środku, jaka głębokość? 20-25 cm myślę że wystarczy.
  2. Czy szyba 8mm będzie ok? Gdzie na podkarpaciu można zamówić takie akwa?
  3. Sump chciałbym 3 komorowy + dolewka bo często wyjeżdżam na weekendy, jaki system auto dolewki polecacie?
  4. Światło – tu mam lampę led DIY (3 paski po 6 led niebieskie i 2 paski po 6 led białe, do tego sterownik ok kolegi lubusika ) dołożyć jakieś czerwone, zielone, uv ? Lampa w trakcie projektu obudowy, i tu pytanie jak macie mocowanie radiatora z obudową?
  5. Planuję start na suchej skale + żywy piach – czy dać też suchy piach?
  6. Wodę na start chciałbym od kolegówJ tak z 70% reszta na IO
  7. Z obsady to ma początek miękasy, najchętniej z przycinek od znajomychJ + standardowo 2 nemo, jakieś krewetki itp. a później zobaczymy
  8. Odpieniacz mam DIY na new jet 1200 mesch, rura 100
  9. Co dać na obieg?
  10. Cyrkulację mam JVP 101 oraz Koralię 2 ale jest bez ośki i wirnik od czegoś innego ( kupiłem na targowisku, „kolega” dobrze na tym wyszedł, ja chyba nie :(
  11. Planuję wystartować za 1,5-2 m-ce. bo remont w planach.

Za wszelkie uwagi i porady z góry dziękuję I mam nadzieję, że pomożecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dał by akwarium min 60cm długie,oswietlenie proponuje hybryde LED i t5-najlepszy efekt.

Dolewka,jak masz łazienke za ścianą to na zaworze elektromagnetycznym bezposrednio z filtra RO,bez zadnych zbiorników,pamietaj tylko ze zawór przed filtrem RO ma być.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dolewkę bezpośrednio po RO/DI do sumpa czy do zbiornika na dolewkę i z tamtąd do sumpa? Też zastanawiałem się nad hybrydą led +T5 tylko czy wejdą 45cm czy lepiej jakieś kompakty? Z ledów wychodzi mi jakieś 105w max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100W LED na 125L będzie ok :) Ewentualnie jak wspomniał kolega wyżej, zrób mniej led i dorzuć T5.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawaj sumpa do lazienki jak masz mozliwosc .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie właśnie kombinuję, że skoro akwa będzie stało na ścianie sąsiadującą z łazienką to sumpa bym dał zaraz za ścianą. Po pierwsze pewnie będzie ciszej w pokoju, po drugie lepsza obsługa w łazience - płytki a nie panele w pokoju, a po trzecie jest możliwość podgrzewania wody w zimie, boi mam piony grzewcze w rogu:) A do tych ledów dodać jakieś inne kolory, np. 2 red, 2 green 2 uv co by na jednym kanale były? Ale najbardziej mi chodzi o pytanie jakie wymiary na zewnętrzny komin dać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium sam będziesz kleil że sie o to martwisz?

Jak zamówisz akwarium z kominem zew, u fachowca,to bedzie wiedzial jaki nalezy to zrobić.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz dac po kolorku na kanale . A komin nei musi byc na calej szerokosci . Co do jego glebokosci 25 to bedzie spoko .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, to pewnie coś dorzucę do tej mojej lampy z tych kolorów, bo jak widziałem jak świeci to jakby coś brakowało, ale nie znam się, zarobiony jestem, i nie widziałem jak taka lampa ma świecić, pewnie wszystko wyjdzie "w praniu". Zbiornik na pewno zamówię u fachmana i mam nadzieję, że będzie wiedział "co i jak" ale wolę się zapytać jak to się ma w praktyce, czyli "za mały-za duży". A jakie otwory? 25mm na spływ i rewizję i 20mm na powrót wystarczy? No I co dać a obieg? PS. Sorry za czcionkę ale tak jest domyślnie i nie chce się zmienić.

Edytowane przez InSpEcToR (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do obiegu masz kilka opcji . Moze tunze dobre i ciche


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sump będzie pod akwa to spokojnie 1700L/h powinno dać rade :)

Jeśli w pomieszczeniu obok to myślę że minimum 2300L/h.

Wszystko zależy od tego jak instalacja będzie szła.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślałem o Tunze Silence 1073.020 - z regulacją jest więc powinna dać radę, ewentualnie jak macie jakieś inne propozycje z własnego doświadczenia do litrażu 125 to chętnie rozważę, bo wolę kupić raz a dobrze. PS. teraz znowu inna czcionka i nie mogę edytować, oraz nie mam entera do następnej linii, tak więc sorry dla wszystkich...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A startować na suchej skale w całości, czy może trochę pomieszać z żywą, czy całkiem na żywej? A może całkiem na suchej? Planuję wcześniej coś wrzucić do zastępczego baniaka (np. przyszłego sumpa), dać cyrkulację aby to trochę pochodziło, a później przerzucić do głównego akwa całość? Bo na razie mam remont tak z miesiąc lub trchę dłużej a pasuje aby już coś zaczęło pracować:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A startować na suchej skale w całości, czy może trochę pomieszać z żywą, czy całkiem na żywej? A może całkiem na suchej? Planuję wcześniej coś wrzucić do zastępczego baniaka (np. przyszłego sumpa), dać cyrkulację aby to trochę pochodziło, a później przerzucić do głównego akwa całość? Bo na razie mam remont tak z miesiąc lub trchę dłużej a pasuje aby już coś zaczęło pracować :)

jak masz remont to osobiście odradzam cokolwiek robić - skończysz - zacznij dopiero z akwarium


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak chyba zrobię, że się na razie jeszcze wstrzymam do czasu zakończenia remontu. Ewentualnie może w pracy bym zalał skałę + jakaś cyrkulacja a później przeniósł to do domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak chyba zrobię, że się na razie jeszcze wstrzymam do czasu zakończenia remontu. Ewentualnie może w pracy bym zalał skałę + jakaś cyrkulacja a później przeniósł to do domu.

nie przyspiesz za bardzo a jak będziesz przenosił to i tak zaburzysz całe akwa więc osobiście bym poczekał do końca remontu i spokojnie później zajął akwa


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To miesiąc jeszcze powinienem wytrzymać, chyba...

Muszę dokończyć kompletowanie sprzętu, dokupiłem pompę tunze 1073.40 trochę mocna ale jak dołożę podwójny lock-line i ją trochę skręcę to powinno być ok.

Jeszcze szklo zamówić, szafkę i jeszcze parę innych mniej lub bardziej potrzebnych drobiazgów, więc pewnie do końca remontu zejdzie.

Edytowane przez InSpEcToR (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta lazienka to bym sie zastanowil dwa razy. Po pierwsze- sump musi byc dobrze zabezpieczony (dzieci jak ktos ma itd). Po drugie- w lazienkach uzywa sie duzo chemi (do czyszczenia, spryskiwacze powietrza, do lustra itd) a opary moga ladowac nie tam gdzie trzeba...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zwrócenie uwagi na tą kwestię, do przemyślenia.

Sump oczywiście w zamykanej szafce planuję zrobić, nawet nie myślałem o tym, żeby go zostawić odkrytego. A dzieci to mam dwójkę, więc chyba lepiej jak sump będzie w łazience, gdzie generalnie dużo krócej przebywają i to chyba raczej z powodu sugestii a nie zachcianki :) Poza tym zostanie wolne miejsce w szafce pod akwa, gdzie zawsze można będzie sporo rzeczy jeszcze upchnąć. A z tą chemią to muszę się zainteresować i temu przyjrzeć ile tego jest, bo na pewno coś tam czasami w powietrzu się unosi... :) Z czyszczeniem to chyba wszędzie się sprząta, czyści lustra i meble oraz odkurza, no chyba że w pomieszczeniu gdzie stoi akwarium się nie sprząta, ale taki numer u mojej żony na pewno nie przejdzie :)

Zostaje jeszcze opcja zmiany miejsca na akwa, bo myślę o wydłużeniu czyli 60x50x50 (bo zawsze można świetlówki dołożyć, chyba że są na 45cm), na drugą – dłuższą stronę narożnika, ale będzie dużo bliżej do okna, no i wtedy sump w szafce pod akwa musiałby być i gorszy dostęp do niego...

I bądź tu mądry... Edit...Wyszła kwestia zmiany rozmiaru na 60x50x50 robić komin zewnętrzny na spływ i rewizję i powrót bokiem (co uważam za lepsze rozwiązanie) czy też komin wewnętrzny 2 dziury i powrót bokiem lub 3 razem? Jak dla mnie to przy zewnętrznym zyskuję przestrzeń wewnątrz, ale tracę na głębokości bo muszę dołożyć do głębokości szafki tak z 10 cm na komin) , a przy wewnętrznym wiadomo, ale za to mam większą możliwość doboru miejsca docelowego . Pozdro. Piotr

Edytowane przez InSpEcToR (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.