Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czym skutkuje niski poziom kh 5. I jak go podnieść?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile tej sody się sypie zaczynać od łyżeczki, opakowania. A czy może się dziać coś z koralami przy niskim kh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytaj o metodzie ballinga,

jeżeli masz małe akwarium, to proponuję kupić bufory kh (gotowe preparaty) lub podmiany.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki zbiornik ( ile litrów ma system)?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam SUPERBUFFER dKH KENTA i KH jest stabilne :) od dwóch tygodni pomiar wskazuje 8,0 ...

Koszt ok 40PLN w przypadku małych baniaków starczy na długo ......

Edytowane przez jarek35 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

cichy.waw bądź tak uprzejmy i napisz jakie masz zasolenie i czym mierzone.

Nie pisz wyrywkowych odpowiedzi i używaj opcji "szukaj" na forum bo tego było masaaaa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30l system. Podniesienie do Kh7 - dwa dni,po 0,9g NaHCO3 dziennie

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30l system. Podniesienie do Kh7 - dwa dni,po 0,9g NaHCO3 dziennie

pozdrawiam

Podnoszenie z 5KH do 7KH w ciągu dwóch dni..... Ja bym raczej rozłożył sobie to na cztery dni, czyli 0,5 stopnia dziennie. Im mniej gwałtowne zmiany tym lepiej.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak podał aquacalculator. Oczywiście można ma 4-5 dni :rolleyes:

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak podał aquacalculator.

pozdrawiam

Aquacalculator podaje podnoszenie o 1 stopień dziennie. Matka natura pewnie podnosiłaby o jeden stopień co 3.000 (słownie: trzy tysiące) lat ;)

A my akwaryści musimy jakoś znaleźć złoty środek między ewolucją a rewolucją.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W naturze często zachodzą bardzo szybkie zmiany.

Ja bym się tak bardzo nie przejmował zmianą kH o 1 lub 2 stopnie niemieckie w ciągu 1 dnia.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połowa ludzi korzysta z tego programu.

Myślę,że 1stopień to do przyjęcia. Na pewno lepsze niż Kh5

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zycie to walka z protonem, czytaj H+, a nie z wodoroweglanami. Tak jak Konrad pisze, wahniecia kH choc istotne, nie sa tak niebezpieczne, choc czasem moga polozyc akwarium. Mysle, ze 0.25-0.5 na dobę to ziana akceptowalna nawet dla wrazliwych korali.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś taki problem. Bierzesz litrowy słoik z wodą RO (1l) sypiesz sodę oczyszczoną 50g dokładnie mieszasz (musisz długo bo na pewno wszystko się nie rozpuści). Ja na 100l wody w akwarium dawałem 15- 20 ml tego roztworu- podnosiło to o około 1 kH. Ale najlepiej dawaj na początku po 10ml aby sprawdzić o ile Tobie podniesie. Oczywiście podajesz roztwór powoli i badasz wodę przed i po podaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 1l bierzesz 84g, mieszasz aż sie rozpusci, teraz masz 1mmol/ml obliczasz jaka masz alkalicznisc w akwarium salifert ma to w tabeli, albo dzielisz przez 2.8 i wiesz ile mililitrow podac na kazdy litr wody akwariowej. Oczywiscie stopniowo. I odsylam do tematu Metoda Ballinga.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja chyba na jakas dziwna sode trafilem.

KH mimo dozowania 200ml/dobe polecialo mi z 6,2 na 4,8 o ile testy nie klamaly.

Mala hanka - 4,8

Red Sea - 5,3

Salifert - 3,6

Zeby nie bylo Ca 420 - salifertem, red sea 380 ( i teraz badz tu madry i pisz wiersze jakie jest Ca).

Mg 1420 - salifert/red sea.

I mimo ze na 600 litrow w obiegu przez 6 dni wlalem ponad 1l sody KH nawet nie drgnelo.

Ot taki przypadek. Zeby nie bylo aquacalculator pokazal zeby lac 94ml / doba.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu, podstawowy błąd, nie uwzględniłeś zużycia (zapotrzebowania dobowego). To co podaje AquaCalculator, to dawka jaką trzeba podawać przez kolejne dni, aby podnieść kH, ale nie uwzględnia "spożycia", lub inaczej, zakłada że dowóz pokrywający spozycie jest, np. pompa dozująca.

Innymi słowy, jeśli spozycie masz na poziomie 100ml dzienne, a AC wyliczył Ci, że musisz dodać 100ml/dobę przez 5 dni, to przez 5 dni musisz w sumie dawać 200ml.

Ca zależy od kH i też pH, zresztą metoda badania Ca jest trochę pokręcona, bo Mg przeszkadza i trzeba go strącić. Wszstko zalezy od metody badania. Ja bym się oparł na jednym teście i nie kombinował z innymi. Mierzysz Salifertem, mierz Salifertem. Liczy się stabilność, równowagę załatwi natura (w większości).


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega Arduan ma rację. Poza wszystkimi obliczeniami musisz oczywiście doliczyć dobowe zużycie kH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli korale ladnie w 600 litrach rosna, to dobowa dawka 200ml nie jest duza :yes


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze nie napisalem wprost ale to bylo 200+94ml/doba.

Korale rosna calkiek niezle ale czas przejsc powoli na reaktor bo lanie po 300ml w gore mija to iednak juz troche za duzo.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.