Skocz do zawartości
Harari

Marynowanie mięsa na grilla

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, czy znacie jakiś psiejsko – czarodziejski sposób na marynowanie, a może peklowanie mięsa typu karkówka wieprzowa albo stek wołowy, tak żeby po osmoleniu ;) na grillu było mięciutkie ?

Próbowałem różnych mieszanek ziołowych na bazie oleju – dają smak ale mięso jest nadal zelówkowate.

Kucharzy poproszę o przepisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze steka nie powinno sie marynowac ;)

Kupujac prawdziwego fileta wolowego (poledwica), wystarczy kilka minut z jednej I drugiej strony I gotowe :) soczyste, mieciutkie I prawdziwe miesko. Warto tez po zdjeciu z grilla odstawic na kilka minut, zeby sobie "doszlo" ;) steki typu "well done", to zadne steki I zamiast pysznego miesa na telalezu, otrzymujemy kawalek "drewna", a nie po to wydajemy na to tyle kasy...

Druga wazna zasada jest taka; zeby mieso bylo soczyste nie nalezy go przewracac kilkakrotnie, czyli robisz jedna strone, pozniej druga. W przeciwnym wypadku pozbedziesz sie calych "sokow".

Jezeli chodzi o marynaty to co kto lubi. Osobiscie przewazaja u mnie dwie; wlasny mix tandoori z jogurtem naturalnym, do tego zimny jogurt naturalny z pieprzem ziolowym I swieza kolendra. Druga to cajun z oliwa z oliwek I do tego pyszna salsa z czerwonej papryki, czerwonej cebuli, kolendry I swiezego mango, badz ananasa- naprawde swietna kompozycja smakow.

Na przystawke proponuje camembert badz oscypek z grilla z zurawina, a dla kobiety, zeby tez byla zadowolona ;) saladke ze swiezych lisci mlodego szpinaku, smazonymi orzechami wloskimi w miodzie, kozim serem I octem balsamicznym :). Lub np. Saladka z arbuzem, serem feta I prazonymi pestkami z dyni (oliwa z oliwek z sokiem z limonki I pieprzem na wierzch)- panie takie ciekawostki uwielbiaja.

Najlepiej tez dodac cos bardziej oryginalnego np. grillowane male kawalki karkowki wrzucic do glinianej miseczki (ciagle na grillu) I zalac wlasnej roboty sosem korma z prazonymi migdalami. Po okolo godz. Na stol I kto chce, dziubie kawalek ;)

Na stole swiezo, smacznie I kolorowo :D

Duzo by mozna pisac :p

Ps. Wiem ze o marynaty chodzilo, ale przeciez nie tylko "miecho" idzie w sklad dobrego bbq....

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łoo chyba zrobię grilla


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o karczek wieprzowy, to bazą mojej marynaty jest dużo oleju i dużo octu, potem słoiczek musztardy sarepskiej, trochę ketchupu, kilka wciśniętych ząbków czosnku i jakieś mieszanki przypraw do grilla jakie są pod ręką wszystko na koniec mieszam blenderem do uzyskania jednolitej masy.

Jednak moim zdaniem decydujący w grillowaniu karczku jest sam proces grillowania. Konieczny jest dobry grill, który pozwoli na stałą b. wysoką temperaturę. Do zastosowań niekomercyjnych na 4 do 6 osób nie znam lepszego grilla niż te żeliwne w kształcie kociołka z marketów. Ja rozpalam grilla na maxa tak, żeby węgiel zajął się ogniem. W razie konieczności pomagam sobie lekko polewając węgiel olejem roślinnym. Karczek na pierwszy rzut piekę na ogniu tak, żeby szybko zamknęły się pory mięsa, wtedy wszystkie soki zostaną w środku. Później nie dłużej niż kilka minut do 10 max piekę aż karczek się zarumieni nadal na b. wysokiej temperaturze. Nie używam żadnych tacek, one tylko powodują, że dochodzi do mięsa mniejsza temperatura a wytopiony tłuszcz smali się dłużej niż gdyby spał na węgiel i powoduje dużo dymu.

Powodzenia.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mi smaka narobiliscie. Chyba trzeba bedzie odpalic maszyne :)

Pozdrawiam mobilnie


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli chodzi o karczek wieprzowy, to bazą mojej marynaty jest dużo oleju i dużo octu, potem słoiczek musztardy sarepskiej, trochę ketchupu, kilka wciśniętych ząbków czosnku i jakieś mieszanki przypraw do grilla jakie są pod ręką wszystko na koniec mieszam blenderem do uzyskania jednolitej masy.

Jednak moim zdaniem decydujący w grillowaniu karczku jest sam proces grillowania. Konieczny jest dobry grill, który pozwoli na stałą b. wysoką temperaturę. Do zastosowań niekomercyjnych na 4 do 6 osób nie znam lepszego grilla niż te żeliwne w kształcie kociołka z marketów. Ja rozpalam grilla na maxa tak, żeby węgiel zajął się ogniem. W razie konieczności pomagam sobie lekko polewając węgiel olejem roślinnym. Karczek na pierwszy rzut piekę na ogniu tak, żeby szybko zamknęły się pory mięsa, wtedy wszystkie soki zostaną w środku. Później nie dłużej niż kilka minut do 10 max piekę aż karczek się zarumieni nadal na b. wysokiej temperaturze. Nie używam żadnych tacek, one tylko powodują, że dochodzi do mięsa mniejsza temperatura a wytopiony tłuszcz smali się dłużej niż gdyby spał na węgiel i powoduje dużo dymu.

Powodzenia.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)

A jak dasz ocet to mięso nie zrobi się kwaśne ?

Wysłane z tabletu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym octem tez mnie ciekawi. W mojej marynacie baza jest olej/oliwa, do tego przyprawy jak czosnek, pieprz, sol, papryka czerwona. Mozna dodac musztarde, sos sojowy lub slodko-kwasny jak ktos lubi. Wolowiny nie marynuje tylko tak jak pisal @martinniemczyk po 3min z obu stron, potem zdejmuje z grila i po posoleniu i nalozeniu odrobiny masla wsadzam na kilka minut pod pokrywke. W marynacie do kurczaka dobrze sprawdza sie rozmaryn. Smacznego:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocet zmiekcza mieso I zmienia jego "konsystencje", co zobaczyc mozna juz po kilkunastu minutach, kiedy czerwone mieso staje sie bledsze, a np piers z kurczaka zaczyna ukazywac wlokna miesne. Wszystkie marynaty na bazie ketchupu I musztardy maja tendencje do zmiekczania miesa (poniewaz w sklad w/w produktow wchodzi wlasnie ocet)

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Marcin :-)

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to proszę podzielcie się konkretnym przepisem, tak, żeby pierwszy raz nie zbłądzić, ile tego octu dać ?

Wysłane z tabletu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez kitu, leję na oko i jak miałbym sobie dać uciąć rękę to Ci nie powiem ile :-). Tak na oko to z 5:1 olej ocet

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał Marcin stek powinien być midium lub midium well ale ten już powolutku podchodzi pod podeszwę.

W steku midium, środek po przecięciu powinien być różowawy. Ja je robię w prosty sposób: steka polewam oliwa posypuje grubo zmielonym pieprzem czarnym i sola morska, do tego robię sos pieprzowy i pieczarki z grilla. Jeżeli chodzi o pieczarki to posmarowane oliwa, posypane pieprzem i sola zawijam w folie alu(robię 2 male dziurki aby woda mogła bez problemu wyciec), dusze kilka min na grillu, odwijam i kładę na ruszcie na min aby oliwka sie wypaliła i nabrały zapachu(z pomidorami tez tak można zrobić).

Pozdrawiam


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.