Skocz do zawartości
teq

Goldalge

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ostatnio nastąpiła u mnie inwazja śluzowatego świństwa. Po oglądnieciu pod mikroskopem jestem w stanie w 99% stwierdzić że to goldalge (myślałem najpierw o dino, ale moje nie mają witki). Najpierw pojawiło się to cuś na podłożu a teraz opanowało już całą skałkę i co dziwne powstało po tym jak skutecznie pozbyłem się cyjanobakteri, czyli wpadłem z deszczu pod rynnę.

Macie może jakieś rady co do walki z tym draństwem? z tego co przeczytałem to główną przyczyną jest szeroko pojęta zła jakość wody.

Moje akwa to 100L + 20L panel z 17kg skałki, kilka miękusów, ukwiał symbiotyczny oraz kilka rybek (2 błazny, mandaryn i Cryptocentrus cinctus) do tego 5 krabów, kilka ślimaków, krewetka czyszcząca. Nad baniakiem świeci 4x24W T5.

Mój plan walki jest taki:

- czekam na prefiltry do RO i nową żywicę (wyszstko ma już ok 10 misięcy) i planuję zrobić 20% podmianę (normalnie robię 10% co 2 tygodnie)

- chcę zaciemnić akwa na dłużej, wszak skoro to glony to bez światła i fotosyntezy powinny paść, tylko tu pytanie na jak długo mogę zaciemnić całkowicie akwarium aby nie zaszkodziło to obsadzie? czy np. lepiej przez jakiś czas ograniczyć świecenie do np. 2 godzin dziennie?

Z góry dziękuje za wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy masz Si w akwarium. Mysle, ze po RO powinienes rowniez podlaczyc DI a wode w akwa filtrowac przez Silicarbon. W ten sposob pozbylbys sie silikatow ktore prawdopodobnie przez te goldalgi sa wykorzystywane.

W Niemczech jest taki typ: www.shop-meeresaquaristik.de

Nazywa sie Michael Mrutzek i wyprodukowal "AlgenEx". Pomaga w zasadzie na wszystkie glony i nie szkodzi koralom.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć teq, ja miałem ten sam problem. I okazało się, że przyczyna nie leży wcale w wodzie (RO i DI były ok). Podmiany wody skutkowały jedynie zwiększeniem ilość mikroelementów w obiegu - a te stanowiły niezły nawóz dla glonów. Zwiększnie cyrkulacji także nie przyniosło niczego dobrego.

Przyjżadłem się więc podłożu - piach walił jak bagienko:) Wywaliłem więc całe podłoże - nie miesciło mi się w głowie ile tam było syfu. Zaprzestałem także jakichkolwiek podmian wody przez miesiąc. I problem zniknął:p Teraz to tym badziewiu nawet śladu nie ma:) wygrałem, bo udało mi się zlokalizowac przyczynę i skutecznie ją usunąć:p

Pozwodzenia

PS. Przeczytaj - tu jest wszystko opisane:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=5618&d=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani

Cały czas mam po filtrze RO filtr DI, teraz poprostu postanowiłem wymienić prefiltry w RO i wsypać nową żywicę.

@Amphirion

Podłoże wywaliłem (w czasie walki z cyjano i pomogło), mam tylko troszkę z przodu, a pod skałką jest plexa. Całkiem z podłoża zrezygnować nie mogę bo moja rozgwiazda piaskowa popełniłaby sepuku.

Kupię jeszcze test na krzemiany i postaram się podbić PH do 8,5 z obecnych ok. 8,1 bo wiem że to badziewie nie lubi wysokiego PH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ teq, a tak swoją drogą, to jak ma się mandaryn przy 17kg skałki? czy to nie za mało dla niego? Ja niby mam 20 kg i zawsze podobała mi się ta rybka, ale trochę się boje, że będzie ciągle zagłodzony...

Powodzenia w walce z badziewiem, czytałem gdzieś, że zaciemnienie może pomóc (choć niektóre glony przechodzą wtedy w stan uśpienia żeby przetrwać). Przy miękkich koralach można zaciemnić nawet na 48 godziny bez strat w koralach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mandaryn wygląda ok, pasie się na skałce. Narazie gardzi mrożonką którą podaję i olewa ją ku radości błaznów, które gonią artemię jak błyskawica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko lepiej sprawdzic Si rowniez w akwa. Moze byc z czegos wyplukiwane.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.