Skocz do zawartości
Wtełek1

Sump DIY porady.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy na forum więc i pragnę się przywitać :) jestem Artur.

Przypłynąłem tu wraz z słodką wodą :) (tylko nie nakręccie mnie na solniczkę) dobra starczy dowcipasków.

Pragnę zbudować sump, tak pragnę, już mam zarezerwowane akwarium 81litrów dla przeróbki tj. Wklejenie komór dla medii filtracyjnych.

Akwarium które ma być filtrowane to AŻ 140l o wymiarach 100x40x35. Wielkie jak kombajn, żart...

Akwaria które mogę nabyć, są to:

60 x 30 x 30 cm - 54l

60 x 45 x 30 cm - 81l

Które z nich bardziej nada się na przeróbkę ?

Bardziej skłaniałbym się w kierunku tego 54l bo 45cm chyba nie zmieści mi się w szafce O_o musze pomierzyć bo zapomniałem wymiary...

Jako komin planuje dać pudełko przelewowe lub coś w rodzaju. Myślę że to się sprawdzi. W załączniku schemat tego, mam nadzieję że nikt mnie nie zaszlachtuje za pożyczenie :p

Pompy mam do wyboru różne od CO, zastanawiam się nad jedną która jest dość cicha ma bodajże 1250l/h i trzy biegi, więc w razie zmiany akwa na większe mogę wrzucić 3bieg i mieć 4000l/h co cieszy.

O komorach na razie nie myślałem bo nie wiem z którego schematu skorzystać.

Widziałem schemat któregoś z użytkowników Malawi który zaproponował komore referencyjną ? coś takiego i przepływ wody w sumpie nie był góra-dół-góra itd. Tylko boczny.

Chęć zrobienia sumpa to kilka powodów:

- Ogromne złoże filtracyjne(w moim przypadku biologiczne) kubeł niech robi za mechanika.

- Możliwość dostania różnych pomp CO za darmo.

- Coś nowego w mym skromnym życiu.

Liczę na porady i wyzwiska (bo nowy użytkownik i to jeszcze z słodkich wód :D)

Pozdrawiam!

post-23823-0-80158300-1404724768_thumb.jpg


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump im większy, tym lepiej. Lepiej przemyśleć wymiary bo szybko braknie miejsca na media filtracyjne i sprzęt.


300L + sump 84L Odpieniacz: Mini BK 200 Oświetlenie: T5 6x54W Cyrkulacja: JVP 17000 l/h Obieg: NJ 2300

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

78f65dd657b0253055c541113ce9cb22u474a440.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz wklejac przegrody to kup odpieniek lub dowiedz sie jakie bedzie miał wymiary i na jakiej głębokości bedzie pracował żeby zrobić pod niego przegrodę, co do szerokości to ona chyba aż tak nie jest ważna jak dł sumpa i wysokość

Pozdr

Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

Edytowane przez masters1623 (wyświetl historię edycji)

Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym załączniku masz błąd, jak tak zbudujesz kubek to się będzie zapowietrzał, ponieważ poziomy nie są równe, a w kubku powinny być bynajmniej w tej części gdzie jest gąbka i ta przegroda koło gąbki powinna być wyższa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mozesz podać poprawiony szkic ? bo nie mogę zrozumieć.

Szerokość nie jest ważna, tylko moja półka w szafce DIY.

A tak ogólnie to to nie jest solniczka tylko słodkowodne akwa :D więc odpieniacz mi nie potrzebny :)


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy to rozwiązanie ma prawo byutu i prawidłowego działania ?

overflowboxirurkawodapr.jpg


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję, więc to ostatnie pudełko zbuduję ;) yy znaczy nie ja tylko zaprzyjaźniony szklarz.

Chciałbym prawdopodobnie już ostatniej mej porady na dzień dzisiejszy mianowicie pompy. Czy pompa od CO która ma 3 biegi i 1200l/h na najniższym da radę to pchnąć ? czy będzie za mocna ? jest problem bo zapomniałem czegoś jak zawsze, nazwy i modelu O_O te sklerozy moje....

Wiadomo zdławi się na rurach bo trochę musi przepchnąć.

No i jeszcze chciałem zapytać jak ustawiacie wyjście z pompy w akwarium - chodzi mi o to że jak wyłączą prąd to żeby pompa nie zassała z powrotem wody z akwa, bo chyba takie zjawisko może wystąpić. Wtedy jak spłynie woda której rezerwa jest ustawiona pudełkiem z ostatniego obrazka to przez pompę może wylać sumpa ?


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym nie dawał pompy CO, nie wiesz z jakich elementów i materiałów jest zbudowana. jak tam się będą znajdowały jakieś elementy miedziane to położysz zbiornik, do 140 litrów jak dobrze widzę to ci wystarczy pompa NJ 2500, która notabene wiele mniej prądu zeżre

co do wylotu wystarczy że końcówka nie będzie zanurzona po wodą, to nie zaciągnie wody do sumpa, można ewentualnie powyżej lustra wody wywiercić niewielką dziurkę

Edytowane przez PawelL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na U rurce daj zaworek przeciw zwrotny odessiesz sobie powietrze.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.