Skocz do zawartości
nix

Power Compact vs. T5

Rekomendowane odpowiedzi

Nawiązując do wątku T8 vs. T5,

Czy ktoś porównywał Power Compacty dostępne w UmUm z T5? Generalnie chodzi o 2 sprawy.

Czy rzeczywiście dają więcej światła?

I, co ważniejsze, jak wygląda aqua pod PC, czy jest to coś podobnego do efektu T5?

PS. Na forum reefcentral.com opinie nt. PC vs. T5 raczej miażdżące dla PC. Powtarzają się opinie, że:

- pod PC korale się nie wybrawią się tak jak pod T5

- wizualnie jakość światła PC jest gorsza.

- PC bardziej się grzeją i per saldo konsumują więcej prądu.

- W praktyce T5 z odbłyśnikiem daje więcej światła niż PC.

Wyglądało to tak, że w USA wszyscy przesiadają się z PC na T5, a podstawową zaletą PC jest niewielki rozmiar, ale poza nano nie warto stosować.

(oczywiście chodzi o T5 High Output)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PC to podobno T5 tyle że "zgięte w pół". Jakość światła pewnie zależy od firmy.

Miałem PC + T5 w starym baniaku i byłem bardzo zadowolony, choć T5 sylvani faktycznie dawało ładniejsze światło.

Moim zdaniem PC stosować się powinno tam gdzie potrzebujemy upchnąć większą ilość światła pod małą pokrywą. Poza tym jakoś jstem przywiązany "uczuciowo" do T5 :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nix

Dałbyś konkretnego linka na tą dyskusję bo mi poza 2 wypowiedziami na ten temat nic nie udało się specjalnego znaleźć. Sam mam 2x55W PC nad akwa 112 L, ale ciężko mi o porównania bo to moje pierwsze akwa i wystartowało kilka dni temu (w każdym razie koralowiec, który dotarł ze skałą bardzo ładnie fosforyzuje na zielono w świetle aktynicznym). Jeżeli PC faktycznie nie jest dobrym rozwiązaniem to może zdecydował bym się na zmianę na coś innego np. MH 150W 20.000K - podobno rewelacja i nie potrzeba już dodawać żadnej aktyniki.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@timur

Na reefcentral wybrałem forum sprzętowe (Light, equipment etc.) i w opcji search wpisałem "Power Compact" wyskoczyło sporo wyników, w tym wątki T5 vs. PC.

wyniki tutaj:

http://www.reefcentral.com/forums/search.php?s=&action=showresults&searchid=6807702&sortby=&sortorder=

PS. Skoro już masz już PC to ja bym nie wymieniał na razie, bo pod PC i tak wszystko rośnie, a w fazie początkowej jakość światła nie jest najważniejsza.

jak walniesz HQI to będziesz miał problem z chłodzeniem, do tak małego akwa IMHO HQI to przesada, skoro pod T5 wszystko rośnie.

zresztą po co wymieniać skoro jesteś zadowolny ze światła :). może wstawisz jakąś fotkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nix

Hmm ja wlasnie sie zastanawiam nad zmiana oswietlenie i wlasnie wybor padnie chyba na HQI, choc akwarium odrobinke mniejsze niz Timura, bo 100 l. Min. na reefcentral.com jest wiele 30 galonowek ( 108l) oswietlonych HQI. Ba widzialem nawet 15 pod 150W (to dopiero przesada). Ogolnie Amerykance maja tendencje do dawania b.mocnych swiatel. Zobaczymy jak to u mnie wyjdzie.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ocelocik

jasne, że można, ale po co ;-)? Jeśli hodujesz gł. miekkie i LPS to T5 świetnie sobie radzą i odpada problem grzania. Może się okazać, że twoje miękasy wymiękną pod HQI.

Dodatkową zaletą T5 jest niezwykle długa żywotność (10000 h, 92% sprawności w przypadku Philipsa) nawet do 20000 h.

ale może wypowiedzą się praktycy, którzy porównywali światło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie powiedzialbym tego ze T5 ma wieksza zywotnosc od HQI, chyba raczej jest odwrotnie.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nix

dzięki za linka, mi niestety wyszukiwarka nie chciała działać - "server load too high" :)

A co do wymiany to wolę to zrobić teraz, kiedy zbiornik dojrzewa a lampa jest nowiutka niż czekać nie wiadomo na co :)

Mogę dać fotkę ale póki co mam tylko aktyniczną świetlówkę (są opóźnienia z dostawą 10.000K) więc i tak wszystko jest niebieskie... a co do podobania się to ciężko mi powiedzieć bo nie mam za bardzo porównania. W każdym razie na 99% jestem zdecydowany na wymianę na lampę HQI + superaktyniczna T5


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nix

Ech zasiales we mnie niepewnosc. Do wyboru 150W HQI lub 4/5 razy 24W T5 w pokrywie DIY (chociaz znajac moje zdolnosci do majsterkowania do cos mi nie wyjdzie).

Niby T5 ma wiecej plusow, ale jakos nie moge sie zdecydowac. I T5 wcale nie sa jakies super nie grzejace. Poki co pracuja u mnie 2x24W, jedna aktynika, jedna 10kK i obudowa w jakiej sa (Atman - nie wiem czy to aluminium czy co) ladnie potrafi sie nagrzac. W obudowie grzalyby wode jeszcze bardziej i tak musialbym instalowac wiatraczki i tak. A HQI wyzej podwieszone na otwartym akwa + silne wiatraki nie powinno grzac duzo mocniej. I co do wymiekniecia - jak bym dal 16kK HQI, tym bardziej 20kK nie powinny wymieknac w zadna strone ( ilosc lumenow z 20kK 150W jest podobna jak z 10kK 70W). Ciezka decyzja. Gdybym mial pieniazki to bym obie metody sprobowal ;]

@Timur

W czym masz te 2x55W PC? Czyzby w lampie Sunfire?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ocelocik

Dokładnie tak :) w sunfire 60 (rzeczywista długość lampy to 75 cm). Tyle, że narazie mam tylko aktyniczną bo jak już pisałem z 10.000K jest małe opóźnienie. Sunfire kupione w um-um.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wy z tą różnicą w grzaniu? Przy podobnej wydajności HQI i T5 150W to 150W. Różnica jest jedynie taka, że HQI całe 150W daje praktycznie w punkcie, a w T5 rozkłada sie na całą rurę. Ale jak grzeją to samo akwarium!

A jakby zrobił chłodzenie bezpośredno obudowy HQI (doprowadzić powietrze z zewnątrz do oabudowy HQI i wydmuchać poza akwarium), to sprawe można by załatwić pewnie małym wiatraczkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Timur

No ja tez nad ta lampa myslalem, malo w jej posiadanie nie wszedlem. I mam wrazenie ze powinno Ci starczyc. Na pewno bedziesz pod tym mogl trzymac dowolne miekkasy i pewnie spora czesc LPSow.

@Madej

No mimo wszystko pewne roznice moga byc. Zalezy jaka jest sprawnosc HQI w porownaniu do T5. Ale nie powinny to byc znaczne wartosci.

No zobaczymy - wiele zalezy od tego w jakiej cenie uda mi sie zalatwic jakis wysoko temperaturowy zarnik


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zakłada się, że jest bardzo podobna, a nawet niektórzy twierdzą, że HQI jest wydajniejsze. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ ocelocik

Nie żebym był jakimś wielkim zwolennikiem świetlówek,

dla mnie są lepszym rozwiązaniem niż HQI bo:

- nie grzeją się aż tak bardzo

- nie buczą (bo mają stateczniki elektroniczne)

- są relatywnie tanie

ale przed wszystkim nie mam czasu, ani zajawki na akwa pełne SPS, moje ambicje nie wykraczają poza LPSy, więc po co miałbym sobie głowę zawracać HQI.

Zmontowanie samodzielnego zestawu przy użyciu stateczników do T5, oprawek bryzgoszczelnych + świetlówek to naprawdę żaden problem, na stateczniku jest dokładny schemat, wystarczy wetknąć druciki i po sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nix

Hmm ciezka sprawa naprawde :) I to ma plusy i to, i to ma minusy i to.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemysłowe lampy HQI dają więcej ciepła od T5 bo grzeje się układ zapłonowy. Jeśli jest układ elektroniczny grzeje sie mniej. Ale jeśli samemu robi się lampy T5 to układy zapłonowe robi się obok akwa i to ciepło odpada. Moim subiektywnym zdaniem T5 grzeją mniej od HQI ale nie kilka razy mniej tylko mniej o 20-30%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ocelocik

Ja z jej posiadania już wyszedłem :wink Nie to żebym miał coś przeciwko samej lampie - jest bardzo fajna. Tyle, że z założenia miał to być zestaw optymalny, a po dokształceniu się tu i na reefcentral, zdecydowałem, że hqi będzie jednak lepsze, a już napewno nie będzie mnie ograniczać w przyszłości w obsadzie.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miszak, ciśnie mi się na usta pytanie, jak oceniałeś to grzanie? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, Panowie

chwila

tak czytam i widze ze kazdy "cacka sie" z kazdym Watem energii i z kazdym % sprawnosci.

Wy macie te akwaria zarobkowo ze patrzycie na ekonomike???

Mi sie bardziej podoba wyglad akwa pod HQI i jezeli cos sie nadmiernie grzeje, to po prostu zastanawiam sie co zrobic aby to schlodzic, a nie rezygnuje z tego co mi sie podoba.

A jezeli chodzi o koszty ... czy ktos mowil ze akwa morskie jest energooszczedne?

Zawsze mozna sprzedac akwa i kupic sobie chomika :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do HQI też są elektroniczne stateczniki, a układ stabilizująco-zapłonowy przecież nie jest w środku akwarium - więc nie oddaje ciepła do wody tylko do otaczającego powietrza.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PJR

mniej watów, mniej energi, mniej ciepła - proste :).

PS. ograniczenia finansowe są drugorzędne wobec lokalowych - sump, refugium, kalk mikser, reactor, butla CO2, RO.DI, zbironik na wodę RO, zbiornik do mieszania solanki, sondy, kontrolery... gdzie to wszystko upchnąć? Ja czekam na przeprowadzkę :con

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

układy elektroniczne do HQI ...super tylko cena uuuuuuuu mnie jeden taki układ PHILIPSA kosztował 520 zł x 3 = 1560 ,,,,no brak tu oszczędności ale jak stwierdził Piotr ...zawsze jest chomik lub np ciche rzemiosło ....darcie pierza :)


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.