Skocz do zawartości
stereo.typ

Oświetlenie na Epiled w 20L - jak i czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

17 lipca 2014 zalałem małą 20l kosteczkę i potrzebuję oświetlenia.

Na początku miało być ecolight marine aquaela, ale idąc z duchem postępu, chciałbym zastosować power led.

Jako, że projekt całego pomysłu piko-rafki jest z założenia bardzo budżetowy, skłaniam się ku wykorzystaniu innych diod niż cree.

Znalazłem Epiled w temperaturze 10k-12kK 3W ok.200lm i Epiled RB 3W ok 40lm 450nm. Chciałbym je zastosować, ale...

Ile i w jakiej konfiguracji? Czy w ogóle warto?

Moje dotychczasowe doświadczenia z ledami, to wysyp glonów w akwarium roślinnym :)

W kostce hoduję na razie żywą skałę (ok. 2,5kg) i żywy piasek (jakieś 3kg), oraz to co ze skały wylazło (różowy wieloszczet, wężowidło i jakieś małe, szarawe ukwiały?)

Docelowo chcę włożyć proste do uprawy korale (jeszcze nie mam pojęcia jakie), mięczaki i skorupiaki.

Ruch wody zapewnia (lub raczej się stara :) ) kaskada hagen aqua clear 20 (w teori 375l/h), w której docelowo będzie purigen i węgiel.

Kostka jest przykryta szybą.

Pozdrawiam i bardzo liczę na jakieś sugestie

Edytowane przez stereo.typ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 20l to sie wogóle nie nadaje na rafę,tym bardziej dla początkującego morszczaka,a juz robienie do niego lampy LED to przerost formy nad trescią.

Skoro juz masz takie akwa to kup sobie taką lampke-http://erybka.pl/product-pol-5431-Blau-nano-LED-light.html

i nie baw sie w DIY.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycję.

Chciałbym jednak coś podłubać samemu i poznać opinię na temat tych power ledów. Są tańsze niż cree, a do bańki 20l nie potrzebuję wiele światła.

Cała lampa ma być po kosztach. Oczywiście w granicach rozsądku.

Jeśli nie da się uciec od cree, to oczywiście je zastosuję. Jednak zaciekawiła mnie temperatura tych epiled i chciałbym spróbować z nimi. Nie wiem tylko w jakiej konfiguracji je zastosować i czy da się je stosować do oświetlenia akwarium. Specyfikacja i cena są bardzo kuszące.

Edytowane przez stereo.typ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Naprawdę nieźle to wygląda. Mam gdzieś nawet radiator od procka, który powinien dostatecznie schłodzić tą diodę. Dokupię zasilacz stałoprądowy i zobaczymy jak będzie hulać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.