Skocz do zawartości
pl_Matt

Zakładanie nowego akwarium przez świeżaka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich !

Jestem super świeżakiem dosłowinie od wczoraj zarejestrowanym na forum.

Morskie akwarium bardzo mi sie zawsze podobało, a teraz przyszedł czas i możliwości, by sobie takie coś zorganizować.

W związku z tym mam do Was jako specjalistów kilka podstawowych pytań na które tak naprawde grzebiąc w forum nie potrafię znaleść jednoznacznej odpowiedzi.

1. Jakie akwarium wybrać na sam początek ? myślałem o reefmax 105 l. ale nie wiem czy nie zrobić takiego koło 150 - 180 l , poprostu u szklarza na zamówienie, do tego szafke jakąś ciekawą poskładać. Na większe poprostu brak miejsca.

2. Prosiłbym o jakieś foto, bądź szkic itp. jak dokładnie mam zrobić projekt dla szklarza (chodzi mi tu: gdzie najlepiej komin itp.)

3. jaki sprzęt musze bezwzględnie zakupić na start, jakiej najlepiej firmy i ew gdzie najlepsze ceny(nie chodzi mi tu o sprzęt z najwyższej półki)

4. Prosiłbym o zdjęcie bądź projekt SUMP któy chciałbym zamieśćić pod akwarium w szafce. Jak mam się za to zabrać ? Ile komór najlepiej i w jakich rozmiarach. Zdaża mi sie wyjeżdżać na max 3 dni, dlatego chciałbym zabezpieczyć swoje korale przed szkodą w tym czasie. Myślę że maxymalny rozmiar szafki na której stać będzie akwarium to 120szer x 45-50 głębokości x wysokość 60-100). Chciałbym za jednym razem u szklarza zamówić i akwarium i sumpa tak żebym miał wszystko na wymiar elegancko

5. W ile skały się powinienem zaopatrzyć na sam początek i jakiej

O korale i ryby będę pytał gdy już cały sprzęt będę miał w domu, bo chcę narazie zrobić i przygotować do działania swój baniaczek.

Oczywiście istotne informację dla świeżaka zawsze chętnie przyjmę. Czytam sukcesywnie forum, ale mam już taki mętlik że naprawdę byłbym wdzięczny za udzielenie konkretnych porad

Z góry dzięki !!

Edytowane przez pl_Matt (wyświetl historię edycji)

250L OptiWhite 100x50x50, Deltec apf-600, PS 2x100W LED + 4x39W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czy kupisz gotowca czy zrobisz coś we własnym zakresie zależy od Ciebie. Jeżeli weźmiesz gotowca to nie musisz dobierać sprzętu. Korzyść to to, że nie popełnisz błędów przy kompletowaniu. Natomiast jeżeli zrobisz sobie sam akwarium to wtedy będziesz miał zrobione tak jak chcesz ale trzeba więcej poczytać i popytać :)

powodzenia


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinienes znalezc posolonego z twojej okolicy i zabaczyc na zywo dzialajacy zbiornik, na wiekszosc pytan odpowiedzi sa bardzo wyczerpujaco opisane na forum tylko nie korzystaj z tutejszej wyszukiwarki tylko z google z dopiskiem nano, np sump budowa nano, w ten sposob znajdziesz mnostwo watkow i sam sobie wybierzezz najbardziej odpowiadajacy do zastosowania u siebie,

w morskim akwarium raczej roslin duzo nie doswiadczysz...

a na koniec witam nowego kolege :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz gdzie i masz za co zrób większe i nie kupuj reefmaxa. Przy tych wymiarach co podałeś to wyjdzie że możesz mieć nawet 300-360 :) i w sumie takie byłoby fajne 120x50x50 - wysokości bym większej nie robił no może 55 lub maks 60 bo jak dojdzie Ci korona to żebyś nie miał problemów z czyszczeniem a głębokość nie rób mniejszej niz 50 bo nie ogarniesz się z układaniem skały w środku.

To jaki komin i gdzie to zależy od miejsca w którym będzie stało akwarium, a co do sprzętu no cóż raczej zaczął bym od tego jaki masz budżet na to - zapewne masz jakiś sklep w okolicy - podjedź, popytaj lub spróbuj zobaczyć u któregoś z kolegów/koleżanek z forum


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja propopuje poogladac akwaria innych osob. Poszukaj takiego, ktore ci sie spodoba i zrob podobnie.


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W katowicach i okolicach jest duzo osob zajmujacych sie akwarystyka, jesli sie takowi tu nie odezwa czy cos mozesz wpasc do Rybnika zobaczyc jak to mniejwiecej wyglada, mam 250l, co do wielkosci akwarium to im wieksze tym latwiej utrzymac paramerty ale i wzrastaja koszty utrzymania moze powiedz ile masz na to kasy przeznaczonej bedzie tu latwiej ludzia dobrac sprzet

Edytowane przez tomorbk (wyświetl historię edycji)

aquarium1714.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym sie zmiescic w kwocie do 3000 zl na poczatek.

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka


250L OptiWhite 100x50x50, Deltec apf-600, PS 2x100W LED + 4x39W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej kwocie Matt rozglądał bym sie za używkami bo będzie cieżko, ale nie martw sie jak sie wciagniesz w temat to każdy grosz wyskrobiesz;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że 3000 zł na początek starczy, ale jak nie to pewnie coś jeszcze wyciągne ze świnki :) Jak myślicie z jakim kosztem powinienem sie liczyć na początek ?


250L OptiWhite 100x50x50, Deltec apf-600, PS 2x100W LED + 4x39W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Myślałem że 3000 zł na początek starczy, ale jak nie to pewnie coś jeszcze wyciągne ze świnki :) Jak myślicie z jakim kosztem powinienem sie liczyć na początek ?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli pójdziesz w nowe sprzęty to nie ma górnej granicy. Ja swoje 250 plus sump postawiłem za ok 4k może trochę mniej. Prócz cyrkulacji i obiegu wszystko mam używane.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że 3000 zł na początek starczy, ale jak nie to pewnie coś jeszcze wyciągne ze świnki :) Jak myślicie z jakim kosztem powinienem sie liczyć na początek ?

Musisz ustalić sam ze sobą jakiej wielkości mam być akwarium - bo potem dobór sprzętu zależy w głównej mierze od ilości wody w obiegu. Do tego z jakiego szkła - czy Opti czy zwykłe - gdzie bedzie stało ile będzie widocznych boków. Jak się zdecydujesz na Opti w części widocznej to upewnij się że dostajesz Opti a nie Guardiana - są tacy co sprzedają szkło Guardian w cenie Opti i wciskają jeszcze kit że to Opti więc musisz znaleźć sprawdzonego szklarza.

Ogólnie uważam że baniak w okolicach 250-300 litrów żeby wystartować tylko czyli sprzęt + piach + skała zamkniesz w 6 tys :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Styczniu zakupiłem w Rybniku używany komplet 250l z życiem , dosłownie działający baniak za 2000zł . Teraz mam 450l nowy robiony na zamówienie a cołośc pewnie przekroczyła juz 20 tyś więc to napewno studnia bez dna , pozdrawiam i polecam pooglądac kilka u sąsiadów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz wiecej osob mnie namawia na reefmax na poczatek. Co myslicie ? Dobre to rozwiazanie na zapoznanie sie z tematem ? Jesli tak to jaka pompe ro polecilibyscie mi ? Chcialbym tego reefmaxa 105 l jak cos...

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka


250L OptiWhite 100x50x50, Deltec apf-600, PS 2x100W LED + 4x39W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak uważasz. W reefmaxie nie poszalejesz. Odpieniacz podobno cienki. Nie wiem co to pompa ro ;P nie wiem kto Cię namawia ale w tym wątku raczej mało osób ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie chodzilo mi o filtr RO. Wybaczcie brak profesjonalizmu. Bylem w sklepie akwa u mnie w miescie i mowia ze reefmax jest swietny by sie zapoznac z tematem. Dlatego wlasie pytam o opinie. Wiem ze nie poszaleje ale mam obawy przed budowa swojego baniaka nie majac o tym pojecia.


250L OptiWhite 100x50x50, Deltec apf-600, PS 2x100W LED + 4x39W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie kupil reefmaxa.Kup sobie na poczatek normalne akwarium 100x50x50 z kominem I samp.A co mowia w sklepie to nieraz o pomste wola do nieba.W takim akwarium masz juz pole do popisu I nauki I uwierz mi ze niebedziesz zlowal I zaoszczedzisz duzo nerwow I pieniedzy wbrew pozorom.To jest moje prywatne zdanie.Pozdrawam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą. Nie warto zawsze słuchać tego co mówią w sklepie ;) Na początek czytać czytać i jeszcze raz czytać. Polecam dział dla nowicjuszy. Nikt nie urodził się wszystko wiedzący ;) Zdobędziesz trochę wiedzy teoretycznej, pooglądasz baniaki kolegów z forum, może uda Ci się kogoś w okolicy odwiedzić i za jakiś czas sam podejmiesz decyzję. Musisz to dobrze przemyśleć żeby dwa razy kasy nie wydawać na reefmaxa a potem stwierdzić że mały i będziesz chciał większe ;) poza tym sump dużo wygodniejszy jest od panelu i im większy zbiornik tym łatwiej nad nim zapanować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisałem już ale powtórzę - co resztą koledzy powyżej piszą a ja pisałem wcześniej - lepiej większe jak masz możliwość a nie reefmax - utrzymanie cięższe, wcale nie tańsze a ogólnie jest sporo wygodniej i łatwiej. Zrób sobie 100x50x50- będziesz miał 250 litrów - da się dobrać sprzęt do tego aby było dobrze a nie drogo. Napisałem powyżej ile to Cie będzie kosztowało ale na takie koszty musisz być naszykowany - a to ile wydasz potem to już zależy od obsady i korali i ryb ale tu też masz jeszcze chwile czasu bo jak zalejesz, zasypiesz i ułożysz skałę to jak chcesz miec dobrze to tak powinien chodzić baniak ze 2-3 miesiące najlepiej - oczywiście z czasem włączysz światło oraz wpuścisz ekipę czyszczącą


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to akwarium to tak na dłużej czy taki chwilowy kaprys ?

Jesli chwilowy to bierz reefmaxa (łatwo sprzedać ), jesli na dłużej to zamów maksymalnie duże akwarium z sumpem ( oczywiście w miarę możliwości finansowych :) ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z wieloma radami postanowiłem zrobić sobie sam akwarium.

Rozmiar na który moge sobie pozwolić to 100x50x50. Szklarza mam pewnego który mi sklei jaki będe chciał ze szkła opti.

Jestem na etapie projektowania akwa i mam kilka pytań:

1) jakich rozmiarów powinien być komin

2) ile komin powinien być niższy od górnej krawędzi akwa

3) czy grzebień 32 cm czy jakiś inny ?

Chciałbym mieć falownik, który będzie emitował fale, dlatego też chciałbym wszystko wymierzyć odpowiednio, by później nie okazało się że mi sie woda po pokoju rozlewa :)

Mam nadzieje, że ktoś pomoże :)

Jeszcze pytanie na temat sprzętu:

1) jakiej wielkości powinien być sump, by w razie awari prądu nie zalać sąsiada przy takim litrarzu akwa.

2) jaki najlepiej odpieniacz ?

3) jakiej mocy lampa ?

4) jaką polecilibyście pompe obiegową ?

oraz chętnie sie zapoznam z propozycjami reszty niezbędnego sprzętu.(chodzi mi tu konkretnie o firme i model)

Z góry dzięki !!


250L OptiWhite 100x50x50, Deltec apf-600, PS 2x100W LED + 4x39W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Ty chcesz gotowy przepis na cudowne akwarium ...

Poczytaj ,przemyśl i podejmij sam decyzję bo nikt za Ciebie tego nie zrobi.

A jjeśli po jakimś czasie nadal nie będziesz miał pomysłu jak ma wyglądac pod względem sprzętu twoje akwarium to znajdź na forum takie ,które Ci się będzie podobało i skopiuj z niego rozwiązania .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema.

100x50x50 całkiem fajnie, optymalne byłoby 100x60x50 lepiej szersze niż wyższe, no ale jak nie da rady to trudno.

Akwarium lepiej zrobić ze szkła 10mm bez wzmocnien

Komin ja mam trójkątny w lewym rogu i uważam że taki najlepszy. Długość około 20cm.

różnica pomiedzy krawedziami około 3-4cm powinna wystarczyć, mysle ze nie bedziesz robił jakichś mega fal.

Dwa otwory w kominie spływ 32mm, powrót 25mm w zupełności wystarczą. Według mnie trzeci otwór tzw.rewizja jest zbedny.

Grzebień bym sobie podarował.

Sump jak najwiekszy ,max trzy komory ,a wedlyg mnie najlepiej dwie bez żadnych buble stop i innych udziwnien. im prosciej tym lepiej. Musisz jeszcze przewidziec miejsce w szawce na inne sprzety np. pompy do balinga, zbiornik na dolewke itp.

odpieniacz np deltec apf600 lub inne reefoctopus, ati, lub diy np od Sebastka jest tego sporo na targowisku.

Lampa jak chcesz miec fajna rafke to 1w/l led ,t5, hqi dla mnie osobiscie najlepiej polczene t5+led lub t5+hqi

Pompa obiegowa około 3000l/h np red devil

To miłego czytania

Edytowane przez remii (wyświetl historię edycji)

100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.