Skocz do zawartości
chomikbil

zaczynam nową przygodę z RM

Rekomendowane odpowiedzi

to dziwne... generalnie powinny się wyłączyć wraz z T5 bez względu na temperaturę...

A co w tym dziwnego? Kolega pytal o duzy wentylatorek. W RM-ie sa cztery wentylatorki sluzace do chlodzenia lampy i faktycznie sie wylaczaja wraz ze zgasnieciem swietlowek i piaty,wlasnie ten duzy,ktory sluzy do zbijania temperatury wody. W pierszych RM-ach bylo faktycznie tak,ze po schlodzeniu wody ponizej zadanej temperatury,wylaczal sie. Niestety,z powodu odkladania sie na nim soli,zaczely sie problemy z jego uruchomieniem i wlasnie dlatego przez firme Aquael zostala wprowadzona zmiana - w nowszych Reefmaxach po osiagnieciu zadanej temperatury wentylatorek zaczyna pracowac na wolnych obrotach i tak po prostu ma byc.

A tak na marginesie - wszystko to mozna znalezc w dziale poswieconemu RM ...

Edit: chociazby tu:

http://nano-reef.pl/index.php?/topic/63564-wadliwe-chłodzenie-reefmax

lub tu:

http://nano-reef.pl/index.php?/topic/56187-Dwa-pytania-techniczne-nt.-ReefMaxa .

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie - mój błąd - jakoś cały czas miałem w głowie te wentylatory od świetlówek... - sorry - ten nad pierwszą komorą to rzeczywiście chodzi cały czas


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz już jestem 100% pewien że tak ma być

dziękuje za zainteresowanie i odpowiedz

proszę jeszcze o odpowiedz na wcześniejsze pytanie dotyczące tych wkładów do filtra

http://allegro.pl/se...4506025529.html

http://allegro.pl/se...4506025529.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz użyć zamiast tych plastikowych biobali to możesz tego użyć ale lepszym rozwiązaniem chyba byłby siporax - lepszy przepływ wody. Równie dobrze może użyć pokruszonej żywej skały jeśli masz wolną. Górny koszyk w pierwszej komorze pozostaw pusty tak aby móc zawsze do nie wsadzić purigen/phosguard/silikatEx lub węgiel w razie potrzeby a generalnie jako że ruszyłeś na nowo ze zbiornikiem wsadziłbym saszetkę purigenu i phosguards


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałbym dokupić jakieś rybki ,doktorka,mandaryne,babke,krewetke czyszczącą ,wysyłkowo jaki sklep internetowy polecacie z żywym towarem

myślałem o erybce ale dzwoniłem i kobitka powiedziała ze wysyłają PKP niestety niema do mnie połączenia

Edytowane przez chomikbil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rozumiem, że przeczytałeś wszystko na temat mandaryna i zdecydowałeś, że zapewnisz mu wystarczająco dużo żywego pokarmu?

Po co Ci doktorek?

Błagam - na razie powalcz z tym co masz a potem dokupuj życie - niech akwarium jeszcze chwile pochodzi bez dodatkowego życia.

Najlepiej żywe zwierzęta przesyłać poprzez połączenie PKP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z rybami to radze poczekać aż zbiornik się ustabilizuje - kup lepiej testy i sprawdzaj co się w nim dzieje a do tego zanim coś zrobisz to może pomyśl nad układem skały bo jak dla mnie - osobiście - to masz straszne gruzowisko - pomyśl coś aby zrobić więcej przestrzeni, potem poczekaj trochę aż parametry się ustabilizują i dopiero dokładaj życie.

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli. Jak myślisz dlaczego sporo sklepów wysyła tylko przez PKP? Masz młode akwarium, nie masz doświadczenia i chciałbyś wszystko na raz.

Mandaryn jest wymagająca rybą. Wpierw musi być dużo mikro życia w akwarium. patrzac na fotki akwarium zdechnie szybko z głodu. Doktorek też nie jest prostą rybą do utrzymania. zobacz ile jest na forum stwierdzeń "kupiłem nastepno i znowu padł". Niektórzy twierdzą,że musi mieć ryby do czyszczenia czyli praktycznie pokolce.A tych w RM jakoś nie widzę. Lepiej kupić babkę czyszczącą (neon goby) wygląda bardzo podobnie, a nie musi jeść pasożytów. Krewetki ja mam 2 debeliusy w RM i polecam parkę.

Życie do akwarium trzeba dodawać stopniowo.

Co do sklepów wysyłkowych (pewnie sie komus narażę) wszystkie są tak samo dobre i złe. Jeśli slep oszukuje, nabiera czy naciaga to raczej długo nie utrzyma się na rynku. Co nie znaczy,że wszysko przychodzi w pełni zdrowe, tłuste i o odpowiednim wybarwieniu.

Weż po prostu kup jakis bilet i udaj sie na wycieczkę np do Warszawy.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:baby: myślałem że jak kupiłem ,RM który stał odpalony prawie rok ,i u siebie tą samą wodą zalałem i te same skały to że zbiornik ustabilizowany :blushing: bardzo pusto mam i dlatego chciałem cos dopuścić ,ale skoro tak piszecie to zaczekam,jakoś to przeżyje

próbuję jakoś poprzekładać ale ciężko coś wymyślić 3 duże skały ciężko poustawiać chyba wyciągnę i młotkiem porozbijam na mniejsze kawałki ,

u gościa od kturego kupiłem były właśnie te rybki i dlatego chciałem te dokupić,niestety tych rybek nie dostałem bo poszły do jego większego zbiornika kilka korali tez wzioł do nowego

a tak u niego wyglądało

post-12744-0-22328000-1408709207_thumb.jpg

Edytowane przez chomikbil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to że pracowało rok to nie znaczy że jest OK - ty ruszając wszystko i układając robisz spore zamieszanie więc w zasadzie prawie zaczynasz od zera i jak nie chcesz mieć problemów to poczekaj aż u Ciebie zacznie ono pracować.

Przed tymi kawałkami widziałem chyba na zdjęciu jeszcze sporo małych kawałków - wywal je, zrób miejsce - wywal do koszyka oczywiście a nie do kosza :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozmieniałem ale to też nie to

małe skałki wsypałem na dno do przegrody filtra ociekającego czy jak on tam się nazywa ,ostatnia komora panelu.

testy mam pH,po4,no3,gh,kh

ph miałem 8 reszty nie pamiętam zrobie wieczorem to podam

post-12744-0-55541800-1408709673_thumb.jpg

Edytowane przez chomikbil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rób tego na raty - każda ingerencja to zaburzenie dla życia - ruszasz nie tylko skałę ale też i piach - zrób to raz a dobrze a nie kilka podejść. Generalnie zasada jest aby nie dłubać w akwarium jak już jest ale jak musisz to zrób to raz

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok ,a jak bym zrobił tak ,zlał wodę do drugiego baniaka( ,mam zapasowe szpital dla słodkiego 125l) przełożył rybki korale ,ukwiał ,włączył falownik i próbował wtedy układać na sucho w RM to ile tak by wytrzymało ,muszę się spieszyć czy z dobę wytrzyma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pozmieniałem ale to też nie to

małe skałki wsypałem na dno do przegrody filtra ociekającego czy jak on tam się nazywa ,ostatnia komora panelu.

testy mam pH,po4,no3,gh,kh

ph miałem 8 reszty nie pamiętam zrobie wieczorem to podam

Jesli wrzucasz cos do ostatniej komory,to aby nie luzem,moze byc w jakims koszyczku lub siatce,abypodczas okresowego czyszczenia panelu (a potrafi sie tam zebrac duzo syfu) latwo to wyciagnac i posprzatac.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:shock: zauważyłem małe ok.1cm białe 6cio ramienne rozgwaizdy jakby z odciętymi końcami odnóg carne kropki ,co to jest trzymać czy usunąć jak znowu zobaczę Edytowane przez chomikbil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:shock: zauważyłem małe ok.1cm białe 6cio ramienne rozgwaizdy jakby z odciętymi końcami odnóg carne kropki ,co to jest trzymać czy usunąć jak znowu zobaczę

Poszukaj sobie pod haslem "asterina" i sam zadecydujesz,co z tym zrobic...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem testy

po4:0,5

ph: 8.5

kh :7

sól:1,22

temp:25,5

no3: :shock: 100 ,ale może wina że test tropical przeterminowany

robię podmiankę

zrobiłem ok. 7l bez zmian

Edytowane przez chomikbil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam taki filtr RO około 2 lat używany raz na miesiąc 5l wody aby nie wysechł.

czy nadaje się czy trzeba wymienić ?????

post-12744-0-31889200-1409734129_thumb.jpg

Edytowane przez chomikbil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.