Skocz do zawartości
remkowski

Co w tym przypadku zmniejszy mi NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z NO3 około 20. Było powyżej 25 ale dalej nijak nie mogę tego zbić:

Informacje:

- Testy salifert,

- Od startu baniaka brak problemów z NO3 i PO4 (NO3 max 5, PO4 zawsze 0)

- zwiększyłem dawkę VSV do 1,5ml/100l i podawałem trochę PO4 (tu zlazłem z tych 25 do 20). Przestałem jednak podawać PO4 bo zauwazyłem pojawiający się zielony meszek,

-problemów z glonami brak,

- piasek czyściutki,

- karmie 2/3 kostki dziennie, obsada nie przesadzona (temat karmienia i obasady możemy odpuscić)

- korale SPS (proste) mają się bardzo dobrze (właściwie to o wile lepiej to wyglada niż przy zerowych parmetrach wkońcu ożyły :p)

- z wszelkich cudownych specyfików i absorberów się wyleczyłem no może poza tymi co zmniejszają fosforany (pewnie dlatego, że niegdy nie musiałem ich użyć :))))

Jedyne co mi przychodzi do głowy to :

- modyfikacja odpieniaczacz - nowe DIY na mocniejszej pompie?

- dołożenie siporaxu (mam 10l i bardzo się sprawdzał to tej pory)

- jakieś inne pomysły? np refugium :)

Reasumując pytanie brzmi jak sensownie w tym przypadku wzmocić system filtracji a nie jak się pozbyć imperatora (10 cm), który żre i sra jak opentany i nie pachnie to fiołkami...


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro,1,5ml vsv/100l nie zbiło ci NO3 to dawke vsv trzeba zwiekszyc do poziomu który zbije NO3.

post-7690-0-89598400-1409349781_thumb.jpg


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól probiotyczna może?

Ja do tego stosuje peletki XL i ocet. Z cukrem byly klopoty. Pomysl z siopraxem tez dobry, odpieniacz - nie mam zdania.

Nie wiem czemu, ale jak stosowalem ocet z cukrem, azotany byly wyższe niż na samym occie. Dzisiaj mierzylem, może max 1.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy dostarczyć też trochę PO4 bez którego nic nie zdziałam. Nie chcę przegiąć bo się zielono zrobi. Za tabelkę dziękuję

Sól probiotyczna może?

Ja do tego stosuje peletki XL i ocet. Z cukrem byly klopoty. Pomysl z siopraxem tez dobry, odpieniacz - nie mam zdania.

Nie wiem czemu, ale jak stosowalem ocet z cukrem, azotany byly wyższe niż na samym occie. Dzisiaj mierzylem, może max 1.

Sól probiotyczna. Nie zalecana do VSV...hmm...Może wyeliminuje ten cukier.

Nie wspomniałem właśnie o tym, że stosuje sól probiotyczną. Może robie coś źle i powinienem zrezygować z tylko z czego? (sól bez probiotyków, cukier do VSV)??

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem i wiedziałem, perzekonałem sie i dlatego stosuję ocet, teraz.

Jest jeszcze kilka innych aspektów stosowania cukru/glukozy, wcale moze nie wplywać na rozwój i ilość bakterii, ale na produkcję substancji organicznej pozakomorkowej, tzw glutów, ktore utrudniają bakteriom dostęp do nutrientów. Ponoc wódka wplywa najmniej na tą produkcję, jak dobrze pamiętam, ale u mnie najmniej glutow jest przy occie, moze to kwestia szczepow bakterii w soli probiotycznej. Pytanie do producentow.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale, że jak...sam ocet? czy wóda z octem? Z metodą samego octu się nie spotkałem


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VSV to 200ml wódki, 50ml octu oraz 1,5 łyżki cukru lub bez cukru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano, sam ocet. Ja robię 5% i leję objętościowo ok. 8x tyle co wódki. I w ten sposob można z profiluxa :-)


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pare miesięcy temu miałem ten sam problem. No3 25mg i ani drgnie.

Stosowałem wódke, cukry, zużyłem nawet po 10ml bakteri i pożywki z aquaforest i nic.

Po zrobieniu testu po4 (dzieki Debora) okazało sie że po4 mam 0.

Przestałem wiec lać te wszystkie ustrojstwa, zaczołem wiecej karmic i nie płukałem mrożonek.

Efekt był taki że no3 w pare tygodni spadło do 0,2mg/l. I tak utrzymuje sie do dziś.

Aha. Dokupiłem jeszcze pare rybek żeby kupska ładne robiły.

Edytowane przez remii (wyświetl historię edycji)

100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestawiłem się na ocet. Pomogło, No3 spadło. Trochę przsadziłem bo poajwiły sie gluty i biały osad na szybach ale sytuacja onpanowana


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja od zawsze walcze z PO4 za to dosypuje NaNO3 bo azotany mam prawie wyzerowane. moze dalo by sie na przykladzie naszych 2 zbiornikow jakies wnioski wysunać. ja mam dosc malo skały, dosc duze korale szybko rosnace karmie przecietnie bo 2-3 kostki dziennie. Odpieniacz samoróbka na najmocniejszym tunze hydrofoamerze 1000 L powietrza okolo na godzine.

A jak to jest u Ciebie ?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Podnieś PO4 i lej jednocześnie żelazo i mikroelementy potrzebne do fotosyntezy. Spadnie ci wtedy NO3. U ciebie czynnikiem limitującym wzrost glonów są zapewne fosforany i/lub żelazo i/lub mikroelementy.

Mówisz że nie używasz adsorbentów i sam sobie zaprzeczasz bo potem piszesz że używasz adsorbentu fosforanów i siporaxu. W wyniku działania tych adsorbentów usuwasz z wody związki które są potrzebne do wzrostu różnych glonów a co za tym idzie są potrzebne do obniżenia stężenia azotanów.

Są też inne metody. Możesz naprzykład skorzystać z pomocy bakterii denitryfikacyjnych lub kupić adsorbent NO3 - jest jeden taki produkt na rynku który adsorbuje azotany. Jest bardzo drogi i nie jest to purigen.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nanokaczor a gdzie ja napisałem, że używam adsorbentu fosforanów? Napewno problem polega na tym, że brakuje mi któregoś z elementów do prawidłowej fotosyntezy i na tym się teraz skupię, żeby NO3 nie skakało.

ja od zawsze walcze z PO4 za to dosypuje NaNO3 bo azotany mam prawie wyzerowane. moze dalo by sie na przykladzie naszych 2 zbiornikow jakies wnioski wysunać. ja mam dosc malo skały, dosc duze korale szybko rosnace karmie przecietnie bo 2-3 kostki dziennie. Odpieniacz samoróbka na najmocniejszym tunze hydrofoamerze 1000 L powietrza okolo na godzine.

A jak to jest u Ciebie ?

Napewno odpieniacze nasze są o takiej samej a przynajmniej o zblizonej wydajności...

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

cytuję:

"Z wszelkich cudownych specyfików i absorberów się wyleczyłem no może poza tymi co zmniejszają fosforany"

Wiesz, że czegoś brakuje i używasz produktów które to coś usuwają z wody.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze pojawianie sie zielonkawego nalotu bylo spowodowane dozowaniem za duzej dawki PO4. Odrobinka PO4 wystarczy, zeby zbic sporo NO3, takze ostroznie. Metoda ta zadziala i z wodka i z octem, wazne, zeby jak Nanokaczor napisal, nie bylo czynnika limitujacego.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cytuję:

"Z wszelkich cudownych specyfików i absorberów się wyleczyłem no może poza tymi co zmniejszają fosforany"

"Dołożenie siporaxu (mam 10l i bardzo się sprawdzał to tej pory)"

Wiesz, że czegoś brakuje i używasz produktów które to coś usuwają z wody.

"Z wszelkich cudownych specyfików i absorberów się wyleczyłem no może poza tymi co zmniejszają fosforany bo nigdy nie musiałem ich stosować" - czytaj do końca :PFakt , że mało przejrzyście to napisałem.

A siporaxu używam zamiast dużej ilości skały w baniaku. Tak czy siak musze ostrożnie to PO4 podnieść bo szybko probem powróci.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.