Skocz do zawartości
Norx

jak oddzielić rhodactisa od skały?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuję "przesadzić" dwa rhodactisy po zarasta je jeden grzybek rhodactisa fluo. Jak je oddzielić od tej skały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest to proste ponieważ rhodactisy w przeciwieństwie do innych grzybowieńcy przyczepiają sie do skały nie samą stopą lecz znaczną swą powierzchnią. W niektórych miejscach trudno dostępnych niemożliwe jest usunięcie rhodactisa bez jego zmasakrowania - wtedy warto odsączyć wężykiem gluty by grzyb nie skolonizował całego baniaka w skrajnych przypadkach zaniedbania.

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mozliwe jest przesadzenie rhodactisa. Tak jak pisal luft, stopa czy tez powierzchnia styku grzyba ze skala jest tak duza, ze problemem jest dokladnie ja odciac. Probowalam raz bo rhodactis podszedl mi pod acre i musialam sie go z tego miejsca pozbyc. Tak mocno jest wrosniety w porowata strukture skaly, ze predzej rozpadl sie na strzepy niz cokolwiek odcielam. Dodatkowo straszliwie sie zaglucil i zasmrodzil wode. Niestety musialam to robic w akwa bo skala byla nie do wyciagniecia. Wydobywane z wody kawalki strasznie smierdza, wiec obowiazkowo wegiel do sumpa. Myslalam, ze usunelam wszystkie kawaleczki skubiac drobna pencetka. Po tygodniu zamiast jednego ktorego usunelam, w tym miejscu urosly 4 male, tak wiec porazka. I trzeba uwazac na kazdy kawaleczek oderwany, za skaly zwial mi taki strzepek 1cm i po miesiacu byl tam z niego nowy zdrowy grzybek.

W kazdym razie jak ktos ma sposob na przesadzenie rhodactisa, tez chetnie sie dowiem jak to zrobic.

...mobilnie


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może joes juice albo inne specyfiki na aiptazję zadziałają? Podobnie jak na discosomy


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak niechcący wylądował w cieniu do sam się przesadził po kilku dniach i pofrunal z prądem, jednak nie do końca bo z tego co zostało na skalę wyrósł nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pomogło wyjecie kawałka skały z wody i delikatne ,,odkrojenie" go ostrym narzędziem z kawałkiem skały.


220l 100x55x40, SUMP 140l, światło 150w hqi+3x39w t5, nj3000, deltec apf 600, dsb + refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a robi się to tak: jak z ukwiałem moi drodzy jak lezie nie tam gdzie trzeba.rhodactis nie lubi dużej cyrkulacji więć trzeba nań skierować średniej mocy strumien z cyrkulatora i po dniu albo dłuzszej chwili się odczepi. jak już będzie widać że ma zamiar zamieszkać gdzie indziej i jest już prawie odczepiony6 to można go palcami odczepić.


5038_5082.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o rhodactisy na szybie to ja usuwałem je podczas czyszczenia szyby zwykłym czyścikiem z żyletką.


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jednym ze sklepów na południu powiedziano mi, że jeżeli chcemy się pozbyć ukwiała z niechcianego miejsca, należy go trochę połechtać zardzewiałym śrubokrętem. Żona pana, który mi sprzedał tego hinta nie była zachwycona pomysłem ale widziałem na własne oczy że działa :) Kurczy się i odczepia po jakimś czasie ale na pewno nie umiera. Nie wnikałem jakie zagrożenia dla systemu niesie to za sobą . Nie ponoszę odpowiedzialności za to co napisałem :)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie poskutowala plastikowa tacka stosowana do usuwania babli powietrza np z foli na szybie delikatnie i az do skutku. Proces dosc dlugi ale sie sie sprawdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.