Skocz do zawartości
oliwer74

Sump - projekt do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Prośba o ocenę projektu sumpa pod akwarium 180x70x70.

Wszelkie uwagi mile widziane...

Sump myślę ze jednak bedzie z 2-3 cm wyższy aby zwiększyć rezerwę na wodę w przypadku braku napięcia.

Dolewka będzie realizowana bezpośrednio z filtra RO DI.

Nad pierwsza komora przeznaczoną na siporax, podpórki na kratkę z wata (stosowanej wg potrzeb)

SUMP%25202a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przy dsb trzecia przegroda ma wyglądać jak druga, wtedy trzeba dołożyć jeszcze jedną przegrodę. W pierwszej wodę można puścić dołem a w drugiej górą. Komora pompy też jakaś taka mała i żeby się nie okazało że przy falowniku w akwa dolewka będzie wariować.


7764_7979.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz za małą komorę do pompy.Ja mam odwrotność przegród i ani mi sump nie przeleje ani akwarium. W pierwszej są 4 skarpety jako panel łapiący wszystko.W 2 odpieniacz i żywa skała z siporaxem z dodatkową pompą jako odkurzacz gdzieś tam pod spodem.Kolejne to do łapana bąbli ,a kolejna to refungium i niska a szersza na pompę żeby dolewka nie wariowała. Weż pod uwagę zanurzenie odpieniacza coby ci się zgrało z wysokością stelaża

pozdro


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

- większość odpieniaczy działa w zanurzeniu do 25 cm

- siporax lepiej jak jest "obmywany flow od dołu do góry, dobrze jest go poukładać jeden na drugim, walcem w pionie. W takim ukladzie zrób komorę na szerokości wewnętrznej 13 cm (ładnie zmieścisz 5 szt obok siebie) lub 18 cm i wtedy 7 szt) ustawiasz na kratce rastrowej podniesionej 1-2 cm na podstawkach). Reasumując jedna komora o szrokości 13 lub 18 cm obmywana od dołu do góry. Poza ty lepiej go dać za odpieniaczem, ale przed refugium, aby syf z dsb nie zapychał siporaxu.

- komora na pompę fi 32 wystarczy 18 cm (każda wejdzie). Czujnik poziomu wody możesz umieścić w opakowaniu po tabletkach (np centrum, nawiercasz kilka otworków od spodu i ruch wody nie przeszkadza)

- głębokość sumpa zrób na 55 cm, prawdopodobnie będziesz potrzebował odpieniacza fi 250 a te mają wymiar zazwyczaj 45-50 cm na 25-35 cm. trzeba zostawić jeszcze z 5 cm aby pompa nie pobierała wody przy samej szybie.

- co do komór w dsb nie wypowiadam się, bo nie stosuję

jeszcze jedno jakbym robił takie akwa to dałbym 180x80x55-60 unikniesz masy wzmocnień przy szybie 12 mm

miałem dokladnie taki wymiar 180x70x70 z paletkami (głębi jeszcze nie ma)

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wymiaru akwarium to już raczej ostateczna wersja :)

Dziekuję za uwagi i propozycje.

A więc powiedzmy projekt względny z tego co przeczytałem ;)

Jeśli będzie DSB zawsze można dodatkową pompę cyrkulacyjna wsadzić a jeśli glonki to wystarczy komora taka jaka jest.

Co do siporaxu to opinie co do miejsca jego usadowienia sa podzielone. I sorki ale nie mam checi na ładne układanie ok 30l tego ustrojstwa ;) myślę że w nieładzie też będzie dobrze wyglądał :)

Pomyślę jeszcze nad wysokością sumpa i może nad wielkością pierwszej komory ( ale z tych odpieniaczy co by mnie interesowały w przyszłości to nie powinno być problemów z miejscem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.