Skocz do zawartości
Beniamin

[148,5l + sump] Beniamin i jego marzenie...

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium trafiło już na właściwe miejsce, zdjęcia tego nie pokazują ale kosztowało mnie to mase pracy! Problemem okazał się dywan którego trzeba było przeciągnąć na drugi koniec pokoju, inaczej szafka z akwarium stała by częściowo na dywanie, a częściowo na podłodze. Wiązało się to z wyniesieniem wszystkich mebli i odłączeniem wszystkich urządzeń (telewizora, konsol, dekoderów, internetu). Jednym słowem - MASAKRA :wallbash:. Od razu uprzedzam że akwarium nie ma bezpośredniego kontaktu z parapetem, zdjęcie jest trochę złudne. Parapetu nie mam zamiaru ciąć, bo po prostu nie mam czym, a pilnikiem do paznokci dużo nie zdziałam. Koniec kropka. Mocowanie lampy przykręciłem dodatkowo do ściany za pomocą kątownika. Hydraulika jest już prawie gotowa i jak na pierwszy raz wyszło ok, zresztą sami ocencie. Na dniach będę wklejał grzebień przelewowy, sumpa nie pokazuje bo nie jest jeszcze gotowy. Pzdr :welcome:

post-13021-0-27231400-1416862850_thumb.jpgpost-13021-0-27774000-1416862895_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze troche nie na temat, ale zawsze zastanawialewm sie, co sklania innych do rezygnowania z czesci ltrazu i budowania komina na zewnatrz. Tu mamy super przyklad, ze komin w srodku jest prostszy, bezbieczniejszy i litraz zbiornika moze byc w pelni wykorzystany.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze troche nie na temat, ale zawsze zastanawialewm sie, co sklania innych do rezygnowania z czesci ltrazu i budowania komina na zewnatrz. Tu mamy super przyklad, ze komin w srodku jest prostszy, bezbieczniejszy i litraz zbiornika moze byc w pelni wykorzystany.

Też przepraszam za offtop ale odpowiedź jest chyba prosta, akwarium z kominem zewnętrzym ładniej się prezentuje ;)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem wolny dzień dlatego postanowiłem ruszyć trochę do przodu z projektem i zainstalować filtr RO. Wydawało mi się że będzie to prosta sprawa, jednak grubo się myliłem! Odrazu przejde do rzeczy, największym problemem okazało się przyłącze zasilające (na zdjęciu), a dokładnie mówiąc połączenie zaworka z trójnikiem. Nie wiem jaki geniusz to wymyślił, ale za cholere nie można tego uszczelnić, teflon kompletnie nie dawał rady, dlatego postanowiłem użyć Poxiliny. Nie wiem czy się to sprawdzi bo jeszcze nie odkręcałem wody, czekam aż wyschnie. Czy Wy też mieliście z tym problem? Jak to uszczelniliście?

Z góry dzięki za pomoc!

Witaj ja też miałem z tym nie lada problem nie dość że ciekło to starałem się dokręcić tak mocno żeby nie kapało że dwa razy zerwałem gwint :( ale jak to mówią do trzech razy sztuka ( skręcane z taśmą ) już nie kapie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no już pewnie nie możesz doczekać się zalewania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie nie było i wypadłoby coś napisać. Ogólnie przez ostatnie tygodnie doskwierał mi chroniczny brak czasu - praca i kłopoty, święta, rodzina itd. W międzyczasie projekt pomału człapał do przodu...

Postaram się zacząć tam gdzie skończyłem, czyli sump. Sump ma wymiary 60x30x40cm, zrobiłem w nim dwie komory, w pierwszej komorze znajduje się odpieniacz i grzałka, w drugiej umieściłem pompe obiegową, czujnik automatycznej dolewki oraz termometr. W sumie wyszło całkiem schludnie, ale i tak walcze z kablami. Obok sumpa, stoi 20l baniaczek na wode RO dla dolewki (zdjęcie przed zalaniem zbiornika)

post-13021-0-34565900-1420742408_thumb.jpg

Nadszedł TEN dzień :animier: 20 grudnia o godzinie 19:00 pierwsza kropla wody trafiła do akwarium! Zalewanie trwało dość długo bo aż 9 dni, no ale cóż - życie. Później przez 2 dni walczyłem z kalibracją grzałki i w końcu udało się uzyskać upragnione 25 stopni Celsjusza. Sól - tu miałem spory dylemat, czytałem bardzo dużo na ten temat i doszedłem do wniosku - obojętnie co bym nie wybrał to i tak będzie źle :baby:. Postawiłem na Reef Crystals, a czy zrobiłem źle czy dobrze? Niedługo się przekonamy. Jeśli chodzi o samą sól to pierwsze wrażenie jest bardzo dobre, szybko sie rozpuszcza i nie ma żadnych osadów. Zasolenie 1,024 g/ml. Następnie do zbiornika trafiła sucha skała (około 14 kg) i żywy piasek a do sumpa wsadziłem trochę gruzu żywej skały. Leje bakterie Microbe-Lift Nite-Out II oraz Microbe-Lift Special Blend i czekam na cud, może chwyci...

Krytyka i pytania mile widziane, do następnego razu :welcome:

post-13021-0-93617800-1420747647_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wlania pierwszej kropli do akwarium minoł już miesiąc, dlatego postanowiłem zdać mały raport sytuacyjny :police: . Żeby nie było za słodko to zaczne od problemów:

Poziom zasolenia spadł do 1,022 g/ml przy temeraturze 25oC, powodem spadku jest zbyt częste mycie kubka odpieniacza i... brak prądu, który spowodował że automatyczna dolewka zwariowała i wlała całą zawartość baniaka z wodą RO do systemu. Na szczęście było to tylko 12l, mimo to cieszę się że zrobiłem rewizje. Jeśli ktoś planuje akwarium z sumpem to powiem krótko: RÓBCIE REWIZJE! Cały czas walcze też ze skaczącym poziomem wody w kominie oraz ustawieniem cylkulatorów żeby nie podmywało piasku. Na tą chwilę to główne problemy techniczne. Jeśli chodzi o dojrzewanie zbiornika, to za dużo się nie dzieje. Na jednej ze skałek zrobił się delikatny zielony nalot, w sumpie pojawiły się dwa polipy Apitasii z jednej strony się ciesze z drugiej jestem przerażony!

Do zbiornika ciągle leje tylko bakterie, ostatnio byłem też na małych zakupach i zaopatrzyłem się w absorbery: Purigen, PhosGuard i węgiel. Dopiero w przyszłym tygodniu kupuje testy do wody (Salifert) i napewno "pochwale" się pierwszymi wynikami.

P.S.

Ogólnie przepraszam za jakość zdjęć, ale fotograf ze mnie żaden, a i sprzętu dobrego nie posiadam. Jeśli ktoś ma jakieś rady, pytania to walić jak w dym. Do następnego razu :welcome:

post-13021-0-90546400-1421935778_thumb.jpgpost-13021-0-12880800-1421935798_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podnieś zasolenie wlewając do zbiornika mocną solankę zamiast wody z dolewki - wyłącz ją na chwilę aby trochę ubyło wody i z ręki wlej litr zrobionej mocnej solanki


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanko i prośbe o indyfikacje, ostatnio na skale pojawiły się brązowe plamki, co to jest? Cyjano czy okrzemki? Z góry dziękuje za odpowiedzi!

post-13021-0-10570200-1422189678_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to na początki okrzemków wygląda...jak woda po TDS=0 to samo za jakiś czas zejdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyslalbym o drugim plywaku do dolewki. W przyszlosci takie dzkie dolewanie slodkiej wody nie powinno miec miejsca, obojetnie czy prad beda wylaczali czy nie. :thumbup:

Poza tym, jeden plywak moglby byc rowno z poziomem wody a drugi z pol centymetra nad woda, to bedzie zawsze czysty.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam ta pompę obiegowa , dosc mocny wir robi. Do tego mam jebao wp-10 ktory robi fale i jest az za mocny ruch. Dolewkę tez mam ta i dziala ok tylko trzeba pilnować czy jie brakuje w zbiorniku z dolewka wody RO . Jak na dzien dzisiejszy to wyglada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walka, walka i jeszcze raz walka. Przez zbiornik przeszło już chyba wszystko, glony nitkowate, apitazja, obecnie walczę z największym ścierwem – cyjano. W związku z tym w najbliższym czasie zajdą pewne zmiany od strony technicznej:

- Zamówiłem już (a może dopiero) miernik TDS oraz DI, które zamontuję lada dzień

- Plastikowy zbiornik na wodę do dolewki, zamienię na szklany

- Zwiększenie cyrkulacji (tu się jeszcze zastanawiam czy jedną pompę 6015 zamienić na 6025 czy 6045, a może obie?).

Jeśli to nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi, ale pewnie i tak nie obędzie się bez Chemicleana. Czas pokaże. Zdjęć nie pokaże bo nie ma się czym chwalić. Jeśli chodzi o życie to w zbiorniku znajdują się na tą chwilę:

Ryby:

2x Amphiprion ocellaris

1x Chrysiptera hemicyanea

Bezkręgowce:

1x Clibanarius sp

1x Calcinus elegant

2x Lysmata wurdemanni

2x Nassarius vibex

?x Trochus spp.

Koralowce:

2x Zoanthus spp.

1x Caulastrea spp.

P.s.

Po kuracji, jeśli ktoś chce będę miał do oddania parę ślimaczków, bo mnożą mi się jak królikiJ, tylko odbiór osobisty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.