Skocz do zawartości
DomanLBN

Statecznik philips zimny/ciepły start

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem świerzy w temacie morszczyzny. Od kilku tygodni przygotowuje się do opalenia 60x35x35 (niestety ograniczenia miejsca). Porwałem się z motyką na słońce i zamierzam sklecić własną pokrywę (lubię podłubać). Z uwagi na zakupioną pokrywę z "wytłoczki" posida ona miejsce na statecznik T8 oraz 2 świetlówki. Wywaliłem bebechy zakupiłem świetlówki T5+odbłyśniki:

1) 1x24W AQUAMEDIC REEF WHITE 15000K

2) 1x24W AQUAMEDIC REEF BLUE ACTINIC

3) 1x24W Giesemann Aquapink

Każda świetlówka będzie sterowana oddzielnie zegarem elektronicznym. Do tego potrzebuje dobrać statecziki w ilości 3 sztuki 1x24W i mam dylemat. Czy wybrać philipsa z ciepłym startem czy z zimnym. Wiem teoretycznie czym one się różnią i wybór nie opiera się o cenę lecz o wymiar statecznika. Trzy zimne zmieszcze w kieszeń po stateczniku T8 a z ciepłym startem niestety nie i cały układ będę musiał wurzycić na zewnątrz co jest troche kłopotliwe (wspominałem miejsce).

a) Czy te z zimny startem będą miały dyżu wpływ na żywotnośc skoro średnio będa statować 2 razy dziennie a resza to ciągła praca ?

B) czy podane świetlówki będą współpracowac ze statecznikiem o starcie zimnym?

c) jak radzicie świecić (plan to: miękasy, może jakis LPS, mięczaki i 2 ryby):

- w fazie dojrzewania (planowana ilośc skały 7-8kg). Z tego co czytałem to połowa czasu świecenia tryb normalny czyli jakieś 6h dziennie w kolejności: w pierwsze 45min aktyniczna potem kolejne 15min pink potem przez 5h komplet potem 15 min pink i ostatne 45 min z 6h to blue

- po dojrzewaniu - zwiększone proporcje 2x

LINK do stateczników:

http://www.zoolight....-T5-1x24W-.html

http://www.zoolight....-T5-1x24W-.html

Jeżeli powieliłem temat to wybaczcie ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi w wyroczni (google). Liczę na Waszą pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że ten zimny/ciepły start to trochę mit.. różnica polega na tym że w zimnym starcie podgrzewa tylko jedną elektrodę lub żadnej... przy jednej i drugiej metodzie ciemnieją brzegi świetlówki :)

Nie jest natomiast dobrym pomysłem w morszczyźnie robienie pokrywy z trzema świetlówkami i jeszcze co najmniej dwoma statecznikami.

Przekonasz się o tym jeżeli nie od razu, to na pewno w pierwszych ciepłych dniach. Tu temperatura nie może sobie lecieć do 30 stopni bez uszczerbku na zdrowiu podopiecznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do temperatury to się zgodze lecz umiejscowienie akwa niestety rodzi potrzebę użycia pokrywy. Przewidziałem to wcześniej i:

- akwa ustawione w pokoju (okna północ) w którym słońce świeci 7-10:30, max temperatura w lecie przy 32 st OUT wacha się wokolicy 26 stopni, a w zimie bez ogrzewania mam 16-17 dla -15 OUT

- pokrywa otrzyma system air duct. Oddzielny dla stateczników, oddzielny dla świetlówek. Wszystko w oparciu o wentulatory 4x4x2. Przepływ 7,35 m3/h przy poziomie hałasu w granicy 12,9 dB. Wentylatory mają możliwośc ograniczenia fabrycznym rezystorem do 4,25 m3/h i poziomie hałasu 7,9 dB

Do lata daleko może do tego czasu przemebluje mieszkanie i zmienie akwa na większe :)

Powracając do tematu ziepły/zimny start i pytań jakieś inne sugestie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie widzisz problemów z temperaturą a w morskich akwariach i tak zaleca się zmianę świetlówek duuużo przed ich normalnym całkowitym zużyciem to bierz mniejsze i rób wszystko zgrabnie w środku. (rodzaj startu i tak niewiele wpłynie przy 6-12 miesięcznym użyciu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro będę miał te mniejsze. Zobaczymy co to za cudo zawsze moge oddać.

A jak pory świecenia na początek i docelowo. Jestem otwarty na uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj mam te małe stateczniki philipsa, testowo śweciłem "ns sucho" 3h i wszystko działa zobaczymy jak się spiszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I porażka, parametry temperatury po obesrwacji ponad tydzień są niebezpieczne zgodnie z radami kolegów (nie posłuchałem). Obecnie do opanowania ale musiałem dorzucić 5 wentylatorów, niestety hałas nieakceptowalny dla żony :( No ale trudno wdrożyłem plan awaryjny i wykonałem samodzielnie belkę 3x24W aluminiową. Wykorzystałem stateczniki, oprawki, odłyśniki świetlówki koszt to profil U 100x600x40 oraz profil H 2x 30x15x40 koszt to około 20zł w hurtowni metali kolorowych.

Edytowane przez DomanLBN (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.