Skocz do zawartości
Szuwar

masowy pomór -pomocy!!!

Rekomendowane odpowiedzi

witam:(

tragedia!

dziś rano wstaje, włączam światło w akwa, zaglądam do sumpa i... o zgrozo odpieniacz odpieniał jak szalony taką ilość piany, że cały sump był pełen i piana wylewała się z niego(nie kielich odpieniacza tylko sump!) wczoraj nic nie dolewałem, nie karmiłem,nie grzebałem itp.do tej chwili padła już lysmata i zebrasoma, korale pozwijane, ukwiał 1/10 wymiaru, ksenia nie pulsuje, grzybki 2xwiększe niż zwykle? wymieniłem już 40 litrów wody -następne 80 czeka co dalej robić? proszę o pomoc! dodam że akwa 200l, sump 40l reef 500, wszystko działa już ze 2 lata bez strat, dodaje 3 krople lugola dziennie i ballinga po 30ml każdego z trzech(łącznie z magnezem) do tego stosuje sól marine environment....help me....!


coś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam że piana już się nie tworzy, dodałem węgla(do przepływowego filtra) -brak poprawy chromisy ledwie dyszą:)


coś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie miałeś stszykwy albo może ci jakaś ryba zdechła??kiedy robiłeś podmianke??


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też obstawiałbym strzykwę lub coś w tym stylu.

A może skumulował się jod i przekroczone zostało bezpieczne stężenie? Piszesz, że lejesz 3 krople dziennie płynu Lugola - co daje 21 kropli w 200 litrach tygodniowo. Ja leję 5 kropli tygodniowo do 300 litrów, choć też nie wiem czy robię dobrze, dlatego tym się mocno nie sugeruj.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ty robisz jakieś bania wody? 30 ml Ballinga to za mało nawet w 100l akwa. Jakie są parametry wody? Związki azotowe, wapno, magnez, ph, kh? Jak mam ci doradzić skoro nic nie napisałeś. A może po prostu glony wyższ np Calurepa zacząły dziczeć, czy bieleją? Po co podmieniasz tyle wody na raz skoro nie wiesz co się dzieje? Koniecznie zrób badania, nawet zwykłym testem paskowym w sklepie.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałeś zatkanego czegoś np. filtra, lampy UV, odpieniacza np.. i potem puściło nagła zmiana parametrów i wszystko pada. Nie wierze w wolne przedawkowanie zmiany byłyby powolne a nie nagłe.


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.błażej

nie miałem żadnej strzykwy i nic mi nie zdechło, podmianke robiłem 2 tg temu.

2.Kraszan

też padło podejrzenie na jod, ale po rozmowie z Olkiem to wykluczyłem(on procentowo więcej leje)

3. Tomasz Młot - Kwidzyn

30 ml ballinga nie powoduje nagłego odpieniania zawartości akwa, co do testów to je robie i wszystko w normie, nawet teraz, poza tym obserwuje akwa i wszystko jest ok, aż tu nagle coś takiego -to nie balling, a na pewno nie niedobór czegokolwiek spowodował pienę:)

4.khmer

Nie miałem zatkanego filtra, lampy nie używam w tej chwili, a odpieniacz jak działa tak działał wcześniej. Poza tym piana z odpieniacza tworzy po pewnym czasie "brudną ciecz" a u mnie piana była w całym sumpie zbita jak białko z jajek i nie miała zamiaru osiąść.

sumując to musi być jakieś inne badziewie wydzielone przez coś z akwa.Dodam że wczoraj wyjąłem cladelie bo od jakiegoś czasu wydzielała co jalkiś czas brązową substancję - po rozmowie z Witkiem z auariusa nie robiłem z tego powodu tragedii -bo podobno one tak czasami robi, ale już jej nie ma, a stan się nie poprawia...


coś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem taki problem (nadmiernego wytważania piany po uzyciu waty 9nie przepłukałem jej) więc może jakiś detergent , odświeżacz powietsza ??


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może np. czyściłeś szyby z zewnątrz i coś się dostało do baniaka, piana sugeruje że coś padło (dużego) - może miałeś jakiegoś wieloszczeta tylko go nie widiałeś a teraz padł.

To nie mógł być "balling" - tam nie ma surfaktantów wiec nie powinno byc pienienia


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niesmialo zasugeruje - moze ktos wlal poprostu jakiegos syfa do akwa? Ktos zazdrosny, albo glupi, albo msciwy - wybierz sobie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szuwar

Są bardzo prawdopodobne TYLKO 2 OPCJE

Pierwsa na którą stawiam, to masz jakiegoś wielkiego trupa

Druga to ktoś Ci coś do akwa wlał

PS

mała uwaga do wszystkich:

Nie po to jest wyszczególnionych te kilka niezbędnych punktów w przyklejonym poście, żeby to olewać. Mało kto na to uwagę zwraca, a przecież to wszystko jest w waszym interesie.Minęło pół dnia, zanim cokolwiek Ci Szuwar odpowiedziano...

Gdyby wszyscy się stosowali do "abecadła", to takie problemy rozwiązane by były szybciej


Szykuje powrot do morszczyzny w wielkim stylu :)

TYLKO WIDZEW

''Su ludia,ktorich mam proste v pici:-)))''

Aurel Hatala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pawel_jaw :

Są bardzo prawdopodobne TYLKO 2 OPCJE

Nie znam sie na chorobach ryb, ale w kwesti fizyki wody (duza ilosc piany) potwierdzam slowa pawla_jaw i przedmowcow - do wody dostala sie duza ilosc materi organicznej - cos padlo i zgnilizna zabila obsade albo coz z zewnatrz sie dostalo do akwa.

Szuwar :

u mnie piana była w całym sumpie zbita jak białko z jajek i nie miała zamiaru osiąść.

Mialem identycznie przez pierwszy tydzien ... ze skala prosto z frachtu, gdzie polowa "zycia" to byly trupy.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podsumowanie nocy:(

1 chromis przeszedł na druga stronę, cała xenia zaczęła się roztapiać, fromia sp. -rozpada się:) nie widzę także moich krabów filtrujących:) reszta wygląda też nie za dobrze, sprawdzałem akwa nie ma nic martwego, odpieniacz odpienia w granicach rozsądku,no3 -4mg, no2 -niewykrywalny, ph 8,2 zasolenie 1.024.

Wydaje mi się że już po akwa:( szkoda zwierzaków:( dzisiaj pewnie poprzenoszę resztki życia do drugiego akwa, a pozostałość będę starał się poprzeglądać -może cos przeoczyłem...


coś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te dwie buźki przez przypadek powinny być zielone:(


coś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przez przypadek przez rurke od odpieniacza czegoś Ci nie zassało?

Wiem co czujesz, sam przez to przechodziłem pare miechów temu. Rybki zaczynały pływać do jakby sparaliżowane łebkami do góry chwytały powietrze a potem do 3-4 godzin po nich.


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według mnie to ukwiał

znajomy mial to samo ukwial poprostu pekl wydzielajac duza ilosc syfu

napewno nic mu nie jest? pisales ze 1/10 wielkosci normalnej


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to to akurat latwo sprawdzic. wyjmij go, powachaj. padniety smierdzi tak ze zwymiotowac mozna.

@Khmer

powiedz, wykryles przyczyne swojego pomoru? pytam bo u mnie tez ostatnio jakies archiwum x sie dzieje, zoltek oddycha szybko, plywa nerwowo z kata w kat, je 1/10 tego co wciagal wczesniej, korale normalnie otwarte, inne rybki maja napady ze np w momencie sie wszyztkie na 2 - 3 godziny chowaja, pozniej wyplywaja i normalnie plywaja. testy robilem, nic nie wykazalo, jedynie nitrat minimalnie ale to male piwo, wody podmienilem juz chyba 50% w ciagu 2 tygodni, zawiozlem wode do zbadania do sklepu, nawet dalem zbadac wode w lab. i nic trujacego mi nie wykrylo. zdechnac tez nic nie zdechlo wiec rozklad zwlok jest wykluczony. czarna magia a do tego za 2 tygodnie na 2 tygodnie na urlop jade. ciekawe jaki widok zastane jak wroce ... :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WITAM

wszystko przeniesione do byłego sumpa, oglądałem każdą skałę 100 razy i nic martwego, żadnych pleśni, nic, nic nic. Ukwiał ma się lepiej, żyje -ocelarisy nie pozwolą mu zdechnąć.Reszta też jakby lepiej. Akcja ze świeżą solanką bez aklimatyzacji!! i wszystko jeszcze jakoś dycha, lepiej niż wcześniej.Rozebrałem cały filtr i odpieniacz na drobne części, 5 butelek octu kupiłem i teraz szoruje i odmaczam -nic nie ma w sprzęcie -to nie była przyczyna(ale go przynajmniej umyje:)). Zaraz zabieram się za czesanie piachu przez durszlak plasikowy do makaronu, jak nic tam nie będzie to już nie mam koncepcji na to co się mogło stać. Wildtom -ryby u mnie (zwłaszcza Zebrasoma) też strasznie szyko oddychały i nie mogły do tego utrzymać się w toni -poprostu opadały na dno:(. Testy na no2, no3, ph nic nie wykazują, na amoniak w tej chwili nie mam, ale skała pachnie normalnie akwa też.

Co się stało to się nie odstanie, tylko życia szkoda (i pieniędzy) i nadal po tym wszystkim nie mam zielonego pojęcia co było przyczyną(nie chciałbym popełnic tego samego błędu jeszcze raz).


coś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stawiam na duzy zgon, po takiej akcji w akwa powinno być duże no3 przynajmniej, a jesli nie ma znaczy że masz narazie "tylko" b. wysoki amoniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"(zwłaszcza Zebrasoma) też strasznie szyko oddychały i nie mogły do tego utrzymać się w toni -poprostu opadały na dno."

Tak właśnie jakby miały uszkodzony pęch. pławny też tak było a błazenek pokrył sie u mnie sluzem tyko u mnie to trwało 1 dzień a po tygodniu też 1 dzień tym razem ryby były wzdete.

Nie wiem co to było kupiłem potem błazenka i po 3 dniach to samo - wkurw...łem się kupiłem silną UV, ozonator (znacznie przewymiarowany ) i cheja 1 miesiąc.

Teraz lepiej (oby tak dalej) !


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli tez do dzis nie wiesz co to wlasciwie spowodowalo?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili biorę pod uwagę trzy mozliwości:

1. wata sery ( ale stosowana od jakiegoś czasu bez negatywnych skutków)

2. płyn lugola

3. sera fishtamin( dodawałem po 2-3 krople do jedzenia z tego wzlędu, że manadaryn je tylko mrożonki i tylko larwę ochotki- nawet artemii nie ruszał więc chciałem mu dostarczyć jakichś witamin)


coś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm a może zasolenie ?? jakie masz ? dużo piany i cięzkie oddychanie ryb to może być to


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze wyczytałem akwarium funkcjonuje od dwóch lat. Teraz doczytałem, że masz w nim piaszczyste podłoże... Jakie ono jest? Ile, i z czego? Jak o nie dbałeś?

Może ziścił się ten pogląd, że piach to bomba ekologiczna z opóźnionym zapłonem?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.