Skocz do zawartości
jarob

KOSTKA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Wszystkich.

Nadeszła wiekopomna chwila i odważyłem się napisać o problemach i troskach jakie mnie spotykały w trakcie pracy nad akwarium morskim.

Samo akwarium o wym. 80x60x70h z kominem wewnętrznym narożnym stoi na szafce z płyty laminowanej bez stelaża. W szafce naczynie do podmian jakieś 30l i sump dwukomorowy. Pierwsza komora spływ z akwa fi25 z założoną obcisłą skarpetą 200nm, grzałka, odpieniacz ThcSkiba /deltec AP600/, Rowa, na granicy komór filtracja/gąbka i wata/. Druga komora z pompą obiegową NJ 3000 i zaworem kulowym na powrocie.

Żywa skała-40kg przyjechała DHL z Częstochowy w 16godz.

Sucha skała-10kg -płaski duży kawałek, jako platforma pod dwie wierze, stojący na 3 postumentach.

Żywy piasek –warstwa 4cm na początku, obecnie 1cm. Sól- IO

Cyrkulacja: 2x Hydor Koralia 5 12V + Hydor Wavemaker 2/ myślę, że będę sprzedawał i wstawię Jebao wp-60

Oświetlenie: Led 180W, w trakcie zamiany na 300W – wszystko od Tomasza, świeci 11-21.

Akwarium zalane 01.12.2013r, z towarzyszącymi wszystkimi problemami, jak to na początku dojrzewania/rozjechane parametry aż strach/.

Następnie przyszła pora na plagi: cyjano, Dino, zielone glony, brunatne gluty, ale w końcu i one przeszły/dużo nie brakowało, abym dał ogłoszenie że oddam wszystko za złotówe, w akcie desperacji/. Obecnie od czasu do czasu doradzam innym na forum co pomogło u mnie.

Niestety były i straty: na skutek swojej niecierpliwości i zbyt dużej ufności niektórym sklepom doszło do dwukrotnej utraty obsady ryb. Po czasie przypuszczam, że ryby nie miały kwarantanny. Obecne zakupów życia dokonuję w Warszawie.

Parametry: Dens 1025, temp. 25, NO3- 1, PO4-0,04, kH-7,6, Ca-420, Mg 1450

Obsada:

Halichoeres Chrystus x2

Chrysiptera cyanea

Zebrasoma scopas

Valenciennea puellaris

Nemateleotris decora x2

Amphiprion ocellaris x2

Zebrasoma flavescens

Krewetki: wurdemanni, szkarłatne, tańczące, czyszczące, sexi

post-22514-0-24950200-1411983671_thumb.jpg

post-22514-0-01582900-1411983679_thumb.jpg

post-22514-0-16682400-1411983686_thumb.jpg

post-22514-0-41880700-1411983691_thumb.jpg

Edytowane przez jarob (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo akwarium o wym. 80x60x70h z kominem wewnętrznym narożnym stoi na szafce z płyty laminowanej bez stelaża.

Odważnie :) - życzę powodzenia. Niedawno był opisany wypadek zbierania resztek akwa z podłogi z powodu rozejścia się szafki pod mniejszym litrażem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zmienisz oświetlenie na 300W to ci popali wszystko co tam masz,a jak zmienisz cyrkulacje na WP-60 to skala ci będzie latała po zbiorniku o koralach już nie wspomnę...

Lampę zostaw taką jaką jest,a cyrkulacje to max WP25.

A co do szafki bez stelaża...to loteria.

Aż się nie chce wierzyć ze tam jest 50kg skały...nie widać.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój teść zajmował się akwarystyką i wiem od niego że mniejsze ciężary lądowały na podłodze. To już nie chodzi o zalanie a o wypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa już zamówiona, będzie miała regulacje mocy i czasu. Myślę że nie będzie potrzeby wykorzystywać pełnej mocy, zacznę od niskich parametrów i krótkich czasów. Przy obecnej lampie obserwuje trochę słaby wzrost w niektórych miejscach, możliwe że z powodu takiego ułożenia skały. Nowa lampa ma ogarniać większą powierzchnię, ale w tej kwestii oddaję się w ręce Tomasza.

Co do cyrkulacji to jednak muszę przemyśleć czy jest sens takiej zmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.