Skocz do zawartości
zdzisuaf

Nowe akwarium - jaka szafka/lampa/folia?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Planuję zakup akwarium morskiego o wymiarach 100x50x50. Jestem kompletnym laikiem w sferze akwarystyki, więc chciałbym Was prosić o drobną pomoc.

Po krótce chciałbym przedstawić z czego będzie się składać zestaw:

- szkło full OW 8-10mm

- 3-komorowy sump ok. 90 cm

- zbiornik retencja z pompką

- odpieniacz Deltec (jeszcze nie wiem jaki model)

- pompa New Jet 2500 l/h

- pompy cyrkulacyjne Hydor 2szt.

- lampa Maxpect Razor 160W

Zastanawiam się na jakiej wysokości powinno stać akwarium, czyli jaka powinna być wysokość szafki. Dowiedziałem się, że standardowo jest to 70cm, ale z uwagi na fakt, że akwarium będzie stać obok stołu (zaraz obok jego krótszego boku), a stół ma wysokość 80cm, chciałbym aby akwarium stało na wysokości przynajmniej 90cm. Czy taka wysokość szafki Waszym zdaniem będzie OK i czy zestaw będzie się dobrze prezentować?

Kolejna sprawa - chciałbym się Was poradzić, która lampa będzie lepsza: Maxpect Razor 160W czy Zetlight QMAVEN 6600 200W? Poczytałem na forach i raczej skłaniam się ku Maxpect, ale czy ten Zetlight nie będzie jaśniejszy? Czy ktoś miał bezpośrednią styczność z obiema lampami i może doradzić/porównać jak jest z jasnością/mocą oraz funkcjonalnościami obu lamp?

Ostatni temat to oklejenie tylnej szyby akwarium. Również trochę się naczytałem na forach na ten temat i chciałbym się osobiście poradzić. Biorę pod uwagę folię w kolorze ciemnoniebieskim lub ewentualnie czarnym. Ale patrzyłem na różnego rodzaju fototapety i znalazłem na allegro aukcję, na której można zamówić wydruk własnej grafiki. Byłaby to tapeta lateksowa. Jako grafikę chciałbym użyć coś takiego:

underwater-e1372721977801.jpeg

lub

011643676_prevstill.jpeg

(oczywiście bez napisu pond5 ;)

Myślicie, że to dobry pomysł z tą fototapetą, czy jednak pójść w sprawdzone rozwiązania - ciemnoniebieska lub czarna folia?

Z góry dziękuję za porady!

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie akwarium to szklo min 10mm, NJ 2500 może być za mała, co do lampy się nie wypowiem bo się nie znam ;) szafka 90 cm + 50cm wys zbiornika = jakiś stołeczek lub drabinka do grzebania w baniaku ;/ fototapeta- miałem ale po 2 msc zmieniłem na czarna mi akurat nie pod pasowała, jednolity kolor lepiej mi odpowiada.

Pozdrawiam

Edytowane przez masters1623 (wyświetl historię edycji)

Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam dokładnie takich samych wymiarów akwarium i szyby 8mm grubości, co do tła to odwiedź okolicznych akwarystów i popatrz na żywo co Ci bardziej pasuje a przy okazji uzyskasz masę pomocnych informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie taki sam wymiar akwa i mam ze szkła OW 8mm i wszystko jest ok.

Z lampą się nie wypowiem, ale sasiadka ma razora nad zbiornikiem 90 cm i ma w sam raz, przy 100cm możesz mieć nie doświetlone boki i to na tym bym się bardziej skupiał niż nad mocą lampy. U sąsiadki oświetla 300 L i wszystko ładnie rośnie - większość SPS a i tak ma zdaje się skręconą na 75% więc razor mocowo wystarczy na pewno.

Pompa to minimum 3000l/h, ten NJ będzie za słaby - popatrz za Aquanovą lub Jebao dc 6000 - tą możesz sobie skręcić jak coś na sterowniku a i cena jest ok.

Szafka - wysokosć taka żeby spokojnie sciągać kubek odpieniacza do czyszczenia, moja ma w sumie 80 cm wysokości + 50 akwarium i nie potrzebuje krzesła do grzebania na dnie ale mam 185 cm wzrostu

Odpieniacz polecam Deltec sc1455 lub Super Reef Octopus 2000 int. Jeden mam ja , drugi sąsiadka i dają radę. Poszukaj na allegro - ostatnio widziałem że ktoś sprzedaje nówke sc1455 w dobrej cenie.

W sumpie od razu zaplanuj sobie komorę na refugium bo wcześniej czy później zachce ci się je odpalić - przy tej długości sumpa to tak z 35-40 cm na refuge - będzie fajne :)

Tło to sprawa osobista, ja mam na tylną szybę z czarnego szkła ale teraz wiem że jeżeli miałbym np za akwa białą ścianę to nie robił bym żadnego tła. Czarny tył trochę pochłania światło i akwa wydaje się ciemniejsze od np takiego z niebieskim tłem.

Pozdro i powodzenia


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady.

W takim razie zejdę z wysokością szafki do 80cm.

Jeśli ten Razor nie będzie mi wystarczająco doświetlać boków, to słyszałem, że można dokupić do niego soczewki, które bardziej rozpraszają światło na boki.

Tło wezmę chyba ciemnoniebieskie. Będzie to kompromis między zwykłym niebieskim tłem (które niespecjalnie mi się podoba) oraz czarnym (które "zabiera" światło).

Co do pompy to podpytam się osoby, która będzie mi robić montaż akwarium. Może rzeczywiście lepiej wymienić na taką z większym przepływem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że o mnie mowa to się wypowiem :) Tak zgadza się, mam Razora 160W nad 90cm akwarium. i świeci na 100% mocy. Na 100cm również by wystarczył, można wyżej podwiesić, lub dać soczewki 120 stopni to wszystko będzie ładnie doświetlone, bo lampa ma dużą moc, trzeba ostrożnie z koralami, tzn stawiać na dnie i potem powolutku na górę. Wszystko ładnie rośnie a najszybciej SPS. Odpieniacz Deltec również polecam, robi to co do niego należy, jak nie trzeba to nie wywala nic ale jak trzeba to jedzie czarną smołą :)

Co do wysokości stelaża to zależy z jakiej perspektywy będziesz najczęściej patrzył na akwarium i ile masz wzrostu. Moje stoi na stelażu 80cm i dla mnie - człowieka średniego wzrostu :) jest Ok, ale dla mojego męża o 20cm wyższego już nie jest to najlepsza perspektywa. 90cm będzie OK , tak myślę.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podniesienie lub wymiana soczewek będzie skutkowało stratą blików....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bliki sie zmniejszą ale nie znikną całkiem


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bliki sie zmniejszą ale nie znikną całkiem

Bliki to taka ładna poświata na dnie? Coś takiego:

gt0036.JPG

?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, tylko przy kolorowych ledach z razora, bliki są kolorowe... Bez soczewek, światło jest bardziej skupione, słup światła z każdej diody z osobna słabo się miesza z pozostałymi, więc są kolorowe bliki, przy soczewkach 120 stopni lub jeśli lampa wisi wyżej na linkach, to światło z poszczególnych diod już bardziej się miesza ze sobą. Poza tym część światła odbija się od tafli wody i na suficie też mamy dicho :)

Edytowane przez Margo (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bliki sie zmniejszą ale nie znikną całkiem

Tak to prawda zmniejszą się ale nie znikną wymieniłem u mnie 2 zestawy soczewek ale to nie to samo i wróciłem do oryginału

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

Zdecydowałem się na wysokość szafki 80cm, lampę Maxpect Razor 160W oraz oklejenie tylnej szyby jednolicie czarną folią. Ponadto zażyczyłem sobie wykonanie korony, aby zasłaniała poziom wody i kable z lampy.

A co sądzicie o kominie po środku? Akwarium będzie stało przy ścianie o długości ok. 2m na jej środku, ale będzie się do niego podchodzić i oglądać praktycznie zawsze z prawej strony. Komin mógłby być zatem również z lewej strony, ale padła propozycja, aby był po środku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odradzam na srodku... Tzn ja mam na srodku i nigdy więcej. Z obu stron komina robią się trudne do ogarnięcia cyrkulacja strefy. Poza tym ułożenie skały tez jest problematyczne. W zasadzie taka przestrzeń trudna do wykorzystania... Przemyśl jednak róg.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odradzam na srodku... Tzn ja mam na srodku i nigdy więcej. Z obu stron komina robią się trudne do ogarnięcia cyrkulacja strefy. Poza tym ułożenie skały tez jest problematyczne. W zasadzie taka przestrzeń trudna do wykorzystania... Przemyśl jednak róg.

Daj sobie w najmniej widoczny róg akwarium nie będziesz miał problemu z cyrkulacją, zrób go z czarnego szkła żeby żadnych rur nie było widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie w najmniej widoczny róg akwarium nie będziesz miał problemu z cyrkulacją, zrób go z czarnego szkła żeby żadnych rur nie było widać.

A jeśli nie czarne szkło to co? Spienione PCV / plexi / folia?

Zaproponowano mi nie oklejanie komina, ale czy to jest dobry pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nie czarne szkło to co? Spienione PCV / plexi / folia?

Zaproponowano mi nie oklejanie komina, ale czy to jest dobry pomysł?

Dlaczego nie oklejać?Ja u siebie dałem silikon czarny do klejenia szkła i jest estetycznie.Wiem że teraz na 100%dam czarne szkło.Niektórzy mówią nie oklejać i tak zarośnie glonami.Owszem zarośnie po roku! Tylnej szyby w zasadzie też nie trzeba oklejać (przecież zarośnie :wallbash: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam przyklejona plexe czarna 2mm, lewy tylny róg :

zdjecie.jpg


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz jak u kolegi ładnie wygląda wszystko w jednolitym kolorze a nie tak:

post-16911-0-05744400-1413953197_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takiego zbiornika uzylbym nie mniej niz 10mm (sam mam 12mm 120x45x45, ale rowniez 10mm spisywaloby sie tutaj bez zarzutu). Jako tla uzylem czarnej okleiny i wyglada ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkło będzie 10mm, więc raczej wystarczająco.

Komin będzie po środku, a to wynika tylko z umiejscowienia akwarium. Będzie ono stało po środku ściany we wnęce o szerokości ok. 2m. Wyszedłem z założenia, że symetria będzie tu najbardziej odpowiednia. Z resztą mam wrażenie, że z pierwszym akwarium jest jak z pierwszym remontem mieszkania, czyli wszystko robi się "na czuja" i wychodzą pewne niedociągnięcia oraz błędy, których nie popełni się przy drugim razie ;) Myślę, że to pierwsze 250 litrów i tak zamienię na coś w rodzaju 400 litrów w niedalekiej przyszłości.

Otrzymałem zapewnienie, że komin zostanie tak zabudowany, aby nie było go widać, więc zdam się na doświadczenie jego wykonawców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium już od tygodnia jest zainstalowane. Komin po środku został wspaniale zabudowany i w ogóle go nie widać. Póki co działa tylko jedna pompa cyrkulacyjna i już wiem o czym mówiła Margo - po jednej stronie komina zrobiła się strefa, w której wirują sobie drobne "śmieci" i nie mają zamiaru się stamtąd wydostać. Ale jak na razie nie wszystko jest tak jak ma być ostatecznie, więc będziemy jeszcze próbować różnych ułożeń pomp cyrkulacyjnych, aby zminimalizować martwe strefy. Nie ma jeszcze również założonej korony, a w środku śmiga póki co tylko ekipa czyszcząca.

Pompa obiegowa miała być 2500 l/h, ale akurat nie było takiej na stanie, więc dostałem 3000 l/h :) Ale trochę nadmiernie hałasuje i chyba zostanie wymieniona na nową.

W wolnej chwili wrzucę jakieś zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.