Skocz do zawartości
Arczi52

Nowe akwarium 100-200L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuję założyć swoje pierwsze akwarium morskie. Wstępnie myślałem o ok 100L, ale mam smaka na coś większego - ok 200l. Moje pytanie, jak się mają koszta względem obu rozmiarów? Na początek chciałbym mieć jakieś mniej wymagające korale oraz kilka rybek. Lepiej na początek mniejsze akwarium "do nauki" czy od razu większe? Przy okazji chciałbym zapytać o sprzęt. Wiele tematów czytałem i powoli głupieję :p Z tego co zrozumiałem to potrzebuję wodę o odwróconej osmozie, odpieniacz białek, cyrkulator/y. Czy filtr jest potrzebny? Mam na myśli np. kubełkowy. Z góry dziękuję za pomoc :) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jeżeli chodzi o sprzęt to używany kupisz mniej więcej o 30-50% taniej niż za nówkę, pytanie tez czy chcesz sumpa czy bez, nie którzy ożywają kubełki ja jestem tego zdania ze mogą narobić więcej złego jak dobrego- http://nano-reef.pl/topic/61647-sump-a-kubelek/ i tutaj http://nano-reef.pl/topic/51364-dlaczego-nie-uzywam-filtrow-kubelkowych/ . Do tego co napisałeś to jeszcze potrzebne Ci będą: przyrząd do mierzenia zasolenia, lampa, filtr DI i testy na początek No3, No2, Po4 nie wspominając o skale i soli. Założenie baniaka 200L będzie moim zdaniem 50% droższe niż 100, zwłaszcza jeżeli chodzi o lampę i odpieniacz.

Pozdawiam


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ro+Di, salimetr oraz testy trzeba kupić niezależnie od wielkości akwarium. Osobiście celowałbym w większe akwarium bo wiem ze swojego doświadczenia, że setka zaraz będzie dla Ciebie za mała. Różnica kosztów w zakupie osprzętu między 100, a 200l nie jest aż taka duża, tym bardziej jeśli chcesz szukać używek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanko odnośnie żywej skały, czym się kierować przy kupnie? Rozumiem, że im więcej fioletowych/różowych plam, tym lepiej? No i jedno pytanie, które mnie strasznie nurtuje, a na które nie znalazłem odpowiedzi, jak się "mocuje" koralowce do skały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze pytanko odnośnie żywej skały, czym się kierować przy kupnie? Rozumiem, że im więcej fioletowych/różowych plam, tym lepiej? No i jedno pytanie, które mnie strasznie nurtuje, a na które nie znalazłem odpowiedzi, jak się "mocuje" koralowce do skały?

Algi wapienne o ktorych mowisz nie sa na skale najwazniejszw,chociaz beda swiadczyc,ze skala jest z odgazowana i nie powinna byc powodem burzliwego dojrzewania. Wazne jest zeby skala byla lekka,porowata,no i miala fajne ksztalty,dajace pozniej mozliwosc stworzenia ciekawej aranzacji. Unikaj raczej kawalkow stwarzajacych wrazenie masywnych kamoli czy wrecz wygladajacych jaka kawalki betonu oraz wszelkich wynalazkow (typu tuf wapienny) sprzedawanych po kilka zl/kg jako skala do ozywienia. Druga wazna rzecza jest to,zeby nie kupowac skaly ewidentnie pokrytej plagami,typu:aiptasia czy glony bryopsis lub valonia.

Korale mozna przytwierdzic gumka,igla i same przyrosna (miekkie,grzybki) lub roznymi klejami (niekoniecznie dedykowanymi do akwarium morskiego),zarowno cyjanoakrylowymi,jak i o konsystencji plasteliny.

Poszukaj sobie w googlach (lepiej znajduje niz wyszukiwarka forumowa) wpisajac szukana fraze,np. klejenie korali,dopisujac do szukanej frazy nano reef.

bez polskich znakow/mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.