Skocz do zawartości
Marcin1305765940

piasek a Piasek

Rekomendowane odpowiedzi

jeszcze do tej pory mi nie wyskoczyla zadna na szczescie:) ale podobno potrafia. jakis czas temu mialem dosyc wysoka korone, wiec nie bylo problemu, teraz po zmianie lampy bede mial nizsza, ale mysle, ze tez bedzie ok


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tirno :

bo kto jezdzi na rafe grzebac w piachu zamiast badac koralowce lub przynajmniej rekiny..

...no niestety kurde ja grzebię w piachu...i chętnie zamieniła bym się na ten piach rafowy bo póki co badam co żyje w piachu na Spitsbergenie ;) Fundnijcie bilet na jakąś rafę to Wam go przebadam ;) Poki co jestem na etapie oznaczania ponad 17 tys. otwornic więc wprawy trochę nabieram ;)


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewa - jak mozna otwory badac ? Przeciez tam nic nie ma - stad nazwa otwor !


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe dobre ;) Sorki wyraziłam się nieprecyzyjnie, chodziło mi o zgrupowanie Foraminifera ;)


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewa - to o otwornicach oczywiscie zrozumialem i zartowalem ale teraz to nie rozumiem. ("Foraminifera")!?!?;)

Fora to przod?

Mini to mini?

A fera to dziura czy jak?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak jak piszesz...;) , po 15 tysiącu straciłam poczucie humoru, teraz wszystko mnie przygnębia...;)


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ostatnio zaczęłam zastanawiać się czy przypadkiem nie żyją one też w żywym piachu w akwa, ale boję się sprawdzać bo obawiam się ,że jak je tam znajdę żywe, to dopiero się zacznie...


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a nie moglabys dla forum (nawet ryzykujac kariere zawodowa):)zobaczyc co tam w Twoim piachu slychac ?

Po co badac cos 15 czy 17 tys.razy. Nie mozesz po pierwszym tysiacu powiedziec ze te inne 16 000 wygladaja tak samo ?:lampka

Nie dziekuj mi za ten pomysl bo zostaly Ci juz tylko 2000 do zbadania

Pozdrawiam:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...gdyby wyglądały tak samo to bym mogła, najgorsze jest to, że ciągle znajduję coś nowego, a kurde Nobel na waciki by się przydał ;). Już mnie korciło, ale najbliższe terminy wolne mam w lipcu/sierpniu więc może wtedy zerknę co tam w bentosie w akwarium słychać. W każdym razie dam znać...;)


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon- tworcze potyczki, to to co lubia tygrysy:D

Mysle natomiast, ze piasek mozna spoko uzywac, chyba, ze masz takie rybska co ciagle grzebia- u mnie zadnych burz piaskowych nie ma (co najwyzej czasem smok-mandaryn cos wypluje), a mam DSB. IMO zawszec to ladniej niz z gola d... chcialem powiedziec- szyba:)


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoje 3 grosze wtrącę...

miałem 2 akwaria na piachu kwarcowym i może 10-20% piachu wapiennego martwego reszta to żywy bałtycki,

nie miałem koralowców twardych ale miękkie rosły jak głupie, glonów nie było , odpieniacza też...

oto foto z przed 2 miesięcy.. jak zdobędę aparat zrobię aktualne- jest lepsze ;))

http://www.boxermania.com/akw/4mc.htm

Jest więc ktoś z kwarcowym dnem...

dadam jeszcze ,że wszystkie korale poza skałką z grzybowieńcami to efekt 3 miesięcznego wzrostu z poj- podwójnych polipów..małych szczepek

oświetlenie 4200k 150W + 2Xosram blue 18W kolejny zonk....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewo a może napisała byś coś dla ludzi o tych otwornicach ;)

z moich info sporo ludzi interesuje się także mikro (fauną i florą) swoich baniaków. Sam spędzam sporo czasu patrząc w okular mikroskopu i podziwiając życie jakie tam sie rozgrywa (ach ta miniaturayzacja -a akwa o pojemności kilku cm3 - "zawsze przy Tobie" ;) )

Z checią bym coś poczytał - jak nie masz czasu to może wstaw choś linka do jakiegoś otwartego czasopisma dla wszystkich (ja mam co prawda dostęp do tych "nie dla wszystkich" ale tam to już jak czytam to czasem nawet z mojej dziedziny mnie przygnębiają ;) )

PS może jakieś fotki - może nawet byśmy zrobili dział pod tytułem mikroświat i tam pokazywali i dyskutowali tego typu problemy ;)

co na to "góra" i czy bedzie zainteresowanie innych forumowiczów.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lasius :

Swoje 3 grosze wtrącę...

miałem 2 akwaria na piachu kwarcowym i może 10-20% piachu wapiennego martwego reszta to żywy bałtycki,

nie miałem koralowców twardych ale miękkie rosły jak głupie, glonów nie było , odpieniacza też...

oto foto z przed 2 miesięcy.. jak zdobędę aparat zrobię aktualne- jest lepsze ;))

http://www.boxermania.com/akw/4mc.htm

Jest więc ktoś z kwarcowym dnem...

dadam jeszcze ,że wszystkie korale poza skałką z grzybowieńcami to efekt 3 miesięcznego wzrostu z poj- podwójnych polipów..małych szczepek

oświetlenie 4200k 150W + 2Xosram blue 18W kolejny zonk....

wszystko ok, ale zauwaz, ze to zycie, ktore masz, nie jest zbyt wymagajace. akwarium przypomina ( nie obraz sie, chodzi mi tylko o typ ekosystemu) raczej refugium. co do emisji SiO2 do wody juz sie poprawilem wczesniej. z tego wynika, ze nie ma przeciwwskazan do stosowania piasku wkarcowego jako podloza, chociaz Twoj przyklad jest dla mnie malo przekonywujacy.

a jezeli chodzi o brak glonow to....chyba musze kupic okulary:)

NIE PRZEKONACIE MNIE DO PIACHU:);):)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tazke uwazam, ze piach w baniaku to tylko klopoty, widze ile sie sypie smieci ze skal; gdybym nie odsysal mialbym juz praktycznie.... dosc grube podloze z odpadkow, dodatkowo mam za duzo cyrkulacje + to iz najbardziej porowata czesc skal przy podlozu od dolu zostala by zasypana piachem, bez mozliwosci cyrkulacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mało wymagające życie porosło z np. dwóch polipów - zielone zoantusy przez 2 miesiące. Teraz jest 16- to są duże zoanthusy średnica 2,5cm po otworzeniu. Xenia widoczna na zdjęciu wyrosła z małego -wg. sprzedawcy już padnętego kawałka ok. 1cm po otworzeniu. Teraz ma z 15cm średnicy. Glony które mi rosną to tylko zielone wyższe i krasnorosty. Nic nie karmię, tylko dolewam i zmieniam wodę. Odpieniacza brak. Glony wyższe mam celowo- bo nie stać mnie na skałki odrazu z koralowcami jak przyjęło się robić i poprostu kupować odrazu gotowe. A one ładnie wyglądają. Gdybym miał fundusze na korale to wsadzam zebrasomę żółtą i zostają tylko krasnorosty i wapienne+korale. ten piach co go krytykujecie nie sprawdza się wszędzie- tylko tam gdzie jest mała obsada i piach działa jako wylęgarnia planktonu/część żywej skały i nie ma drapieżników. Skała wyrzuca z siebie syfki- kupki zamieszkujących ją zwierzątek ale piach nie pozostaje jej dłużny... zamieszkany przez różne drobne organizmy rozkłada to i pozostają tylko częsci nieorganiczne. resztę wylewa się z wodą albo zabierają glony...

Przecież tu nie chodzi o to ,żeby rozstrzygnąć który sposób jest lepszy tylko raczej pokazać ,że nie trzeba zawsze niewiadomo ile kasy/sprzętu wkładać w akwarium z koralami, ,że można założyć je na różne spsoby.

W dobrym piachu naprawdę dużo zwierzaczków żyje a one mogą bardzo dobrze dożywiać inne zwierzęta w zbiorniku np. rybę/ryby.

No i piach polecałbym raczej do małych zbiorników bez odpieniacza <100l. w większych raczej opłaci się odpieniacz a ten częściowo wybija dobre cechy podłoża piaskowego.

Aha korale nie przyrastają tak w zbiornikach z odpieniaczem i brakiem piachu... -chyba ,że się je dokarmia. W tak prowadzonym zbiorniku jest tyle planktonu ,że karmić nie trzeba a rosną i dzielę się bardzo szybko.

No i zgadza się taki był zamiar ;-) akwarium rafowe w refugium bez oddzielnego zbiornika, właściwie nawet żałuję ,że mam tą jedną rybkę bo za szybko rośnie i coraz intensywniej poluje na drobne stworki ;)...

i spoko żadnego obrażania nie ma ;)

Ale fakt to przykład raczej refugium niż typowego akwarium rafowego- tyle ,że porządnego refugium w którym korale szybko rosną ;) i koszt założenia to grubo poniżej 1000zł ;) ok. 800.wraz z życiem i skałą i wszystkim...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie podoba Twoj zbiornik, polaczenie refugium z zbiornikiem glowynym - planuje u siebie tak samo - tylko, ze bez piachu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.