Skocz do zawartości
romejo

Nowy kilka pytan...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem się przywitać. Mam na imię Irek i mieszkam w Krakowie.

Zawsze byłem miłośnikiem akwarystyki morskiej i wielokrotnie planowałem założenie własnej rafy jednak odbijałem się o magiczną ścianę zwaną koszty.

2 lata temu jako alternatywę razem z dziewczyną założyliśmy zbiornik słodkowodny z paletkami jednak stworzyliśmy namiastkę morza wprowadzając do środka biały piach i niebieskie tło. I tak to jest do dzisiaj.

Będąc jednak ostatnio na wystawie dyskowców w Krakowie po raz kolejny spotkaliśmy się ze zbiornikami morskimi. Czara się przelała i postanowiliśmy zmienić jednak wstawić rafę.

Początkowo miała stanąc na miejscu poprzedniego 200 litrowego zbiornika jednak koncept się zmienił jest miejsce na akwa o wymiarach 120x50x50.

Śledzie forum i czytam i czytam… troche spraw mi się wyjaśniło jednak mam wiele pytań które zaraz zadam z nadzieją na uzyskanie jasnych odpowiedzi:

1. Sprawa komina czy woda tam wpływając jest dodatkowo zasysana pompą czy wpada do supa grawitacyjnie?

2. Po co w kominie 2 rury spływowe

3. Sup – rozumiem zasade działania woda ze zbiornika poprzez komin wchodzi do odpieniacza, a następnie przechodzi przez jakieś filtry i pompą wraca do zbiornika jednak co konkretnie znajduje się po odpieniaczu?

To chyba tyle na początek.

Pozdrawiam

p.s

I jeszcze pytank gdzie w Krakowie znajduje sie jakiś solidny sklep akwarystyczny (morski)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Sprawa komina czy woda tam wpływając jest dodatkowo zasysana pompą czy wpada do supa grawitacyjnie?

Grawitacyjnie. Alternatywą dla komina jest pudełko przelewowe.

2. Po co w kominie 2 rury spływowe

Drugi spływ to tzw. rewizja. Potrzebna w przypadku zatkania (ryba, krab itp) działającego spływu. Zapobiega wlaniu całej wody z sumpa do akwa i przelania go.

3. Sup – rozumiem zasade działania woda ze zbiornika poprzez komin wchodzi do odpieniacza, a następnie przechodzi przez jakieś filtry i pompą wraca do zbiornika jednak co konkretnie znajduje się po odpieniaczu?

Pompa powrotna ;)

A konkretniej - sump jest po to, żeby sobie spuścić wodę do "obrobienia" przy pomocy wielu urządzeń. Obrobienie wody może polgać na filtracji mechanicznej, biologicznej, chemicznej itd (refugium, odpieniqacz, denitrator, filtr siarkowy, UV, ozonator itp). Do tego w sumpie można zaisntalować dolewkę, jakąś suplementację (balling, reaktor, itp). Pozostaje jeszcze tylko podgrzać/schłodzić wodę i wysłać ją z powrotem do góry.

Jedna z zasad mówi o tym, że wydajność obiegu powinna być taka jak wydajność pompy odpieniacza siedzącego w sumpie.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Krakowie idz na Kalwaryjska, albo do hurtowni Nowa-Reef przy Tatarskiej (sparzedaja tez w detalu)- moze nie najtansze, ale godne zaufania. W razie potrzeby polecam swoja skromna osobe:)


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
romejo :

byłem miłośnikiem akwarystyki morskiej i wielokrotnie planowałem założenie własnej rafy jednak odbijałem się o magiczną ścianę zwaną koszty.

(...)

Początkowo miała stanąc na miejscu poprzedniego 200 litrowego zbiornika jednak koncept się zmienił jest miejsce na akwa o wymiarach 120x50x50.

Czesc romejo.

Zamiast odpowiedzi na Twoje pytania

(zreszta jak poswiecisz pare godzin na czytanie forum, to wszystko to o co pytasz stanie sie dla Ciebie jasne)

zadam Ci pytanie: skoro dla Ciebie duzym problemem sa koszty, to /po kiego grzyba/ chcesz zakladac solniczke 300 litrow???????

Nie miej zludzen. Przy 300 litrach musisz sie przygotowac na poczatek na 10 tys. zl.

(a to tez bez komputera)

A pozniej jeszcze szukuj pieniadze na jakies zycie, bo chyba nie chcesz miec golych skal.

Wiem, wiem ... zaraz sie odezwa Ci, ktorzy odpieniacz juz mieli - wiec byl "za darmo", ozonizator pozyczaja - wiec tez za darmo, sol maja z odzysku, wode dolewaja i swiatlo zapalaja recznie, a pozatym ekoskala jest duzo tansza, a tez ladnie wyglada.

W morskim koszty ida linniowo z pojemnoscia.

A przy ok. 200 litrach jest nawet skok wydatkow, bo zaczyna byc przydatny mixer i reaktor - 300 litrow na Ballingu juz nie pociagniesz za bardzo.

A nawet jak pociagniesz, to koszty odczynnikow w tych ilosciach nie sa juz pomijalnie male.

Jestem daleki od udzielania rad typu "zrob tak i tak, a bedzie dobrze". W morskim nie ma jednej jedynej slusznej drogi.

Ale bedac na Twoim miejscu (zakladam ze nie masz za duzo wolnej gotowki) zalozylbym solniczke o pojemnosci od 50 do 100 litrow. (blizej 50 niz 100 L.)

Bedziesz mogl tam trzymac kilka korali, kilka krabow, krewetek, slimakow, jakas rozgwiazde, jedna lub max. dwie male rybki.

I tez bedzie fajnie.

A wydasz 1/5 pieniedzy i bedzie Cie stac na CALY potrzebny sprzet, a nie bedziesz sie zastanawial ..... przez jakis czas bez mixera to tez moze jakos to bedzie.

"z piasku bata nie ukrecisz", zamiast HQI nie wkrecisz zarowki (tak jak w slodkim) T5 nie sa tanie, a trzeba je dosc czesto wymieniac.

Wiec @romejo,

TO NIE TAK, ZE "zastaw sie, a postaw sie"

policz ile bedziesz mial pieniedzy na start,

potem policz ile mozesz (bez zaciskanai zebow) wydawac na miesiac,

daj to na forum, a ludzie powiedza Ci, co za to mozesz miec.

I zapewniam Cie, wielu tu sie przejechalo na kosztach (chociaz malo kto sie do tego przyznaje) i wielu mysli realnie - i ma doswiadczenie ktorego Tobie brak.

P.S.

Nie wiem czy widziales

http://www.nano-reef.pl/page.php?id=4

28 litrow, a laczny koszt 5 lat temu w roku 2001 wyniosl ok. 1000zl.

Tania sprawa, a niech ktos powie, czy nie super akwarium?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy 300 litrach rachunki za prad juz zaczynaja byc widoczne na fakturze.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tak ! rachunek za prąd !!! Ja mam zniżke a i tak jak go dostaje to chowam przed kobietą i sam płace:D


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest śmieszne, mi przyszedł rachunek za prąd za 3 kawarały czy jakoś tak 790zł matka trochę sobie pogadała no bo bez przesady 800zł to nie jest jak dla mnie mało na prąd. Tłumaczyłem że 2 kompy chodzą bo teraz doszedł laptop (na zasilaczu cały czas:)) i lodówka sie starzeje, pralka też już ma 3 lata a może to jakiś łobuz się podłączył?? Wcześniej tyl nie płaciłem, mam HQI 70w i pompę max 50w tak więc nie wiem za co to?

Mam pytanie do siedzących w temacie- mógł się ktoś do mnie podłączyć?- jeśli tak to czy musi być to jakis sąsiad z bloku? czy może gdzie indziej? Co robić w takiej sytuacji żeby to sprawdzić?

Pozdr. Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nalezalo by zglosic podejrzenie proby podlaczenia sie do sieci elektrycznej oraz umotywowac to, np. zwiekszonym rachunkiem za prad do spoldzielni lub elektrowni.

Chociaz zauwaz, ze dwa komputery non-stop to spore obciazenie. Ustaw je w tryb automatycznego czuwania. Moj wylacza sie po 15 minutach i jest tylko w trybie czuwania. Dodatkowo TV, oswietlenie, czajnik bardzo duzo bierze pradu chyba, ze jest na gaz. Piecyk. Sporo jest rzeczy :-) Trzeba dokladnie je przesledzic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
olekszwarc :

przyszedł rachunek za prąd za 3 kawarały czy jakoś tak 790zł

3 kwartaly to przeciez 9 miesiecy.

790zl za 9 mc to 88zl/mc.

Takie dziwne?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pomyliłem się za 2 kwartały , ale wcześniej płaciła 70zł, a za 2 wychodzi więcej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Olek

proste jak budopwa cepa - wylacz WSZYSTKO w domu co zre prad, naprawde wszsytko i zobacz czy sie licznik kreci ;). w ciagu tygodnia o roznych porach pare razy tak zrob i bedziesz wiedzial czy i kiedy ktos ciagnie

btw, ja zwalam na piekarnik elektryczny, pralke, telewizor, zelazko i inne ;) na motto - a co tam takie male akwarium moze zrec ....


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Romejo z dziewczyna!

Ty masz fajnie - ja mam zone.

Kraszan (to u nas ten z doswiadczeniem) juz Ci odpowiedzial. Osobiscie zastanowilbym sie nad likwidacja pierwszego akwarium aby fundusze i mysli skoncentrowac na tym najpowazniejszym - morskim.

Pozdrawiam i zycze milego czytania naszego i Waszego forum.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć,

zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję to czytaj, czytaj, czytaj. Zarezerwuj sobie na tę czynność dużo czasu i pytaj na forum o rzeczy niezrozumiałe, ale postaraj się najpierw sam znaleźć odpowiedź w archiwum.

Tak jak koledzy radzą równiez proponuję zacząć od ... liczenia kasy, dopiero potem od gabarytów zbiornika. Niestety ważnym czynnikiem jest tutaj równiez koszt utrzymania rafki związany z zakupem m.in. świetlówek, żarnika, prefitrów do RO, odczynników, pokarmów, PRĄDU, itp.

Wiamy ;)


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Kraszan (to u nas ten z doswiadczeniem) juz Ci odpowiedzial.

@Stani - tylko dlaczego widzę w tym nutkę ironii? Hę? ;)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zadnej nutki ironii !

Uwazam Twoje wypowiedzi za przemyslane i tyle. Kilkoma zdaniami wyczerpales temat.

Nie moge posluzgiwac sie tymi roznymi usmiechami a szkoda, bo wiele moich wypowiedzi nie brzmialoby tak jakos sucho. Raczej jestem do naszego hobby ustawiony z usmiechem. Widzisz -Ty dostawiles twarzyczke po odpowiedzi i inaczej to wyglada niz bez niej.

Tez bym tak chcial ale cos mi nie wchodzi. Proponuje uwazac, ze po kazdej mojej wypowiedzi tez taka jest przyklejona.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani możesz używać smilesy (Emotikony)! Spójrz - pod oknem w którym wypisujesz treść postu masz 3 linki, kliknij na Emotikony i wybierz jedą z ikon, którą chcesz wstawić. Proste.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani

Tylko nie pomy?l, ?e ja w jaki? spos?b poczu?em si? ura?ony czy co? w tym stylu ;)

Uwa?am si? za sporego ???todzioba i wcale bym si? nie obrazi?, jakby mnie kto? tak nazwa? ;)

Poza tym, jak m?wi powiedzenie (a raczej prawo Murphy'iego);

DO?WIADCZENIE TO CO? CO ZDOBYWASZ TU? PO CHWILI, W KT?REJ GO POTRZEBOWA?E?.

;)

Dobrze, ?e dzielimy si? tu do?wiadczeniami, bo pozwoli to unikn?? wielu b??d?w.

Sam pami?tam, jak jeszcze ze trzy lata temu bym si? za?o?y?, ?e filtr RO pod??cza si? w g??wny obieg za/przed odpieniaczem ;)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;);););););););)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie dziekuje !

Teraz moge pisac co chce, na koncu wstawi sie ;) i dezie znowu :love


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panowie za wypowiedzi. Usiade sobie i na spokojnie to wszystko wyrachuj. Koszty miesieczne nie sa tak istotne jak zalozenie zbiornika.

ALe troche ostudziliscie moj zapal.

Z racji ze manualnie jestem sprawny sprobuje przejsc sie po sklepach i zobaczyc ile bedzie kosztowalo zlozenie wlasnymi rekami cos takiego:

http://www.cypnyk.republika.pl/realizacje-nr5.htm

nie wiem jakie urzadzenia beda nieoodzowne a jakie na poczatek zbedne.

Co do zbiornika to sprobuje przeliczyc wszystko dla kosztow 200 i 300 l.

Za pare dni podziele sie spostrzezeniami

Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam nie załamuj się i szukaj okazji z drugiej ręki na nano i zobaczysz za nie wcale 10 tyś.Fakt że to dłużej trwa ale kupisz naprawde taniej no chyba że chcesz wszystko najlepsze.Ja jeszcze składam sprzęt a już to długo trwa i jeszcze pewnie potrwa.I powiem Ci że są dwie szkoły, jedni kupują wszystko najlepszych firm a drudzy DIY i chińszczyzne:D. A korale i ryby nie patrzą na firmy.Zamiast walić kasę w sprzęt będziesz musiał poświęcić więcej czasu i pracy nad baniakiem.A co do rachunków to niestety nie da się ominąć.

Już słyszę opinie jeszcze nie ma baniaka a się wymądrza:D


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Romejo!

Tak bardzo to Ci tu jeszcze nie pomoglismy. Moze zacznijmy?

Zalozmy, ze zalozycie 250 l akwa.

Potrzeba bedzie (tego nie ominiesz):

i tu wpisujmy naprawde potrzebne urzadzenia:

- odpieniacz do 400 litrow

-oswietlenie ok. 250 W (razem HQI i T5)

-sump z pompa zwrotna ok.2500 l/h

-2 pompy cyrkulacyjne (5000 l/h razem)

-zywa skala 20-40 kg

-sol, testy

-...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.