Skocz do zawartości
Eliot100

Jaką rozgwiazdę kupić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od jakiegoś czasu mam chęć na wpuszczenie do baniaka jakiejś kolorowej rogwiazdy. Mam już dwie piaskowe, więc myślę raczej o jakiejś innej. Tu rodzą się pytania: Jakie rozgwiazdy są bezpieczne dla rafy?

Jaką rozgwiazdę można wpuścić do akwa nnie narażając jej na śmierć(np. głodową)? Jakie warunki wodne w zbiorniku? Jakie pokarmy?..........itd. Każda Wasza sugestia będzie cenna.

Pozdrawiam!


być może powracam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś z Was ma w baniaczku jakąś fajną rozgwiazdę, lub rzadko spotykaną krewetkę, kraba, wieloszczeta, lub inne morskie dziwadło?

Pochwalcie się!


być może powracam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eliot - ciezko Ci cos doradszic bo poza piaskowymi inne (te bardziej kolorowe) sa trudne do wyzywienia. Zdaje sie, ze najwytrwalsza z nich jest ta niebieska Linkia czy jakos tak:) ale prawdopodobnie nia tez sie dlugo nie nacieszysz.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Stani- to linkie właśnie sa bardziej wrażliwe z tego co słyszałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze sie myle ale mam w glowie, ze te niebieskie mozna troche potrzymac. Dluzej od czerwonych. Ale i tak u mnie roku nie przezyla. Czerwone kilka miesiecy. Moze w jakims duzym akwa to sie uda ?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche to przykre że są poławiane i sprzedawane stworzenia, które nie mają szans na przeżycie w niewoli. Poza tym prawie żaden sprzedawca nie powie prawdy o przeżywalności danego organizmu. I tak bezpowrotnie niszczymy środowisko naturalne, wyławiamy i uśmiercamy. Poławianie organizmów nie mających szans na przeżycie w niewoli powinno być prawnie zakazane. Poza tym sprzedaż takich organizmów bez ostrzeżenia kupującego o znikomej przeżywalności jest poprostu nie uczciwa.


być może powracam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Eliot100 :

Troche to przykre że są poławiane i sprzedawane stworzenia.....

Cześć

Tu sie troszke mylisz

Ja sie nie zgodze z Tobą.

Dodam że słabo sie znam na rozgwiazdach (mam piaskową jedną )ale mysle że tu bardziej chodzi o pojemność akwarium , rodzaj rozgwiazdy oraz co jest bardzo ważne !! - jak sie ją transportuje oraz czy nie "nałykała" sie powietrza.

Fakt że są łatwe w utrzymaniu i trudne

ale te Czerwone czytałem że nie należą do jakiś wyzwań nie osiągalnych dla przeciętnego akwarysty.

Tylko trzeba mieć odpowiednie waruki oraz wielkość akwarium.

Wiekszość zgonów tych rozgwiazd to chyba błędy w transporcie oraz trzymanie w złych warunkach - to jest moje zdanie jak sie pomyliłem to niech to ktoś wyprostuje.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż na merwasser-lexikon jeśli dobrze sie połapałem w niemieckim, to twierdzą że czerwone są bardzo trudne do utrzymania i długo nie pozyją. Podobno łatwiej z niebieska , ale to by ktoś z lepszą znajomoscia jezyka musiał sprawdzić bo ja w niuansach się gubie :con


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@danek , ale masz na myśli dwa datunki Linckii czerwona i niebieska . Jeśli tak to zgadzam sie że czerwona jest trudniejsza od niebieskiej. Jednak biorąc pod uwagę różne gatunki rozgwiazd to Fromia milepora nalezy do popularnych gatunków , łatwych w utrzymaniu dlatego często spotykana w akwariach. Wystepuje w róznych kolorach również czerwonym.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

@danek , ale masz na myśli dwa datunki Linckii ...Fromia milepora nalezy do popularnych gatunków , łatwych w utrzymaniu dlatego często spotykana w akwariach. Wystepuje w róznych kolorach również czerwonym.

pozdrawiam

Dam linka by można było zobaczyć

http://www.reefshop.pl/view_product.php?product=FROGJTBZ38&searchlink=yes&search=FROMIA&page=1


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Eliot100 :

Troche to przykre że są poławiane i sprzedawane stworzenia, które nie mają szans na przeżycie w niewoli. Poza tym prawie żaden sprzedawca nie powie prawdy o przeżywalności danego organizmu. I tak bezpowrotnie niszczymy środowisko naturalne, wyławiamy i uśmiercamy. Poławianie organizmów nie mających szans na przeżycie w niewoli powinno być prawnie zakazane. Poza tym sprzedaż takich organizmów bez ostrzeżenia kupującego o znikomej przeżywalności jest poprostu nie uczciwa.

Cołkowicie się z Tobą nie zgadzam !!!

Dlaczego ?

Ponieważ widziałem co prawda na filmie jak tubylcy masowo masowo łapią i suszą rozgwiazdy różne i za grosze bo chyba za 40 centów za kilo suszonej rozgwiazdy dostają. A tak jak łapią żywe to i mniej złapią bo to trzeba transportować odpowiedno nie zabić od razu .... i w efekcie jak ona zdechnie u kupującego to i tak uratowała dziesiątki innych zasuszonych.


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej sprawie oni generalizuja jeśli chodzi o czerwone rozgwiazdy .Dotyczy to i formi np indica ale i innych..http://www.meerwasser-lexikon.de/de/76/715/Fromia/indica.htm. Sory nie umiem wstawiać linków więc niech ktoś poprawi . Mówi się tam o dojrzałych zbiornikach i określa sie te rozgwiazdy jako problematyczne.Piszący twierdzi ze długo u niego nie wytrzymywały.Ja mam tylko piaskowe więc nie mam doświadczenia a przydało by się wpuscić taką . Czytałem też że Protoreaster na rafę się nie nadaje,może narozrabiać noca i rybką przekąsić.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.