Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wystartowałem z pierwszym swoim akwarium morskim. Wersja mini: Zbiornik 20l i zbiornik "techniczny"15 l. Tyle miałem miejsca i szkła, bo lepiłem i częściowo ciąłem sam. Chciałem trochę poznać temat DIY i nie było łatwo. Sporo się dowiedziałem, i też tego, że przy większym już bym się chyba sam nie odważył, no chyba żeby np tylko dziury wyciąć. Póki co wrzuciłem, żywy piasek, 2,6 kg żywej skały. Hydraulika: Hydor 400 jako obiegówka i Hydor 750 jako cyrkulacyjna , bo Hydor Pico Evo Mag hałasował i go zareklamowałem. Hydor 400 trochę mruczy (nie wiem jeszcze jak skutecznie go wytlumić...postawiłem na kawałku gąbki- nie wiem czy można trzymać tam gąbkę, a ten większy jest cichszy. Zrobiłem komin i overflow z rur PVC 1" (3 razy i jest na styk) a w zbiorniku techn. przegrodę - jakby miało dojść do zalania to będzie tego tylko z 5 litrów (na oko :smiling:). W tym techn. dałem piasek i jest jeszcze miejsce na coś, też trochę muszli (nie wiem czy się daje). Zbiornik zalany w środę 22.10.2014 żywą wodą ze sklepu , a zbiornik tylny w piątek 24.10.2014 wodą z soli Blue treasure. Dodaję bakterie i czekam. Czekam też na komentarze i rady, bo tak naprawdę nie wiem jeszcze co dalej....Wody jeszcze nie kontrolowałem, zrobię to jutro.

ps. może ktoś w okolicy B-B , Wadowic może życie odstąpić :smiling:

zrobiona dolewka i pojawiło się coś, czyżby aiptasia?????? na zdjęciu takie ciemne rurki.

poradzicie coś?

post-24125-0-18691600-1414190701_thumb.jpg

post-24125-0-82563500-1414190703_thumb.jpg

post-24125-0-22117800-1414190707_thumb.jpg

post-24125-0-70123900-1414190711_thumb.jpg

post-24125-0-83603200-1414539162_thumb.jpg

post-24125-0-27747300-1414539173_thumb.jpg

post-24125-0-45525200-1414539187_thumb.jpg

Edytowane przez Wojtek66 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc. Widac, ze podchodzisz do tematu z glowa i lubisz majsterkowac :) Ogolnie fajnie to wyszlo. Sprawdzales moze czy sump pomiesci wode jak pompa padnie, mnie sie wydaje, ze masz tam jakos duzo wody? W srodkowa przegrode bym upchal jakis maly odpieniacz bo w komorze splywu raczej nie wcisniesz no chyba, ze na podmiankach samych polecisz. Swiatlo pewnie tez DIY? Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Na razie odpuść sobie sprawdzanie wody. Sprawdź tylko zasolenie i temperaturę, reszty parametrów w tej chwili nie warto badać. Niech sobie akwarium zacznie dojrzewać. Teraz ważniejsze będzie oświetlenie, bo warto już by zacząć świecić po trochę.

Co do życia to poczekaj, pewnie coś Ci ze skały wylezie. A jak już coś będziesz chciał wprowadzić to się odezwij, jakieś szczepki miękkich się u mnie znajdą.

Powodzenia


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Wojtek.

Fajnie,że wystartowałeś z "maleństwem" :) Sam mam nie wiele większe - 30ltr,które pracuje od 3 tygodni .

Poczekaj spokojnie jak koledzy już pisali,by akwarium dojrzało.Nie spiesz się,na to wszystko potrzeba czasu.

Pamiętaj,że małe jest piękne.

Powodzenia i pozdrawiam

Jarek


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne dzięki za miłe słowa i dobre rady :smiling: dzięki KemoT za ofertę szczepek, chętnie skorzystam w przyszłości, jestem "blisko" :smiling: . Nie pale się do jakichś szybkich działań. Wiadomo " promilu :wine: " trzeba cierpliwie poczekać. Co do oświetlenia qsy, to kupiłem Aquaela Duo Light. Nie chciałem przekombinować i nie wiedziałem jak to w całości zadziała. Jak nabiore doświadczenia to do setki, która czeka na przestawienie z roślinnego wykombinuje jakieś doświetlacze LED o odpowiedniej temperaturze (nie wiem czy są takie). W komorze rzeczywiście jest póki co dużo wody. Na razie. Będę kombinował dolewkę , to zbadam jaki poziom trzymać. "Niestety" zanim przeczytałem wasze komentarze, zdążyłem zbadać parametry wody i wyszło mi tak, że:

NH4 - do zera

NO3 - 1

NO2 - 0,4

PH 7,5-8,5(paleta kolorów w tym zestawie JBL jest beznadziejna i nie odzwierciedla),

KH-9,

GH - wlałem ponad 50 kropli i nic. czyli miałbym ponad 50 Jakieś dziwactwo.

Czy to możliwe, że przeterminowane? nie mogę się doczytać daty ważności. Ale tak jak piszecie, cierpliwie czekam. Tylko ciekawy jestem czy ktoś coś takiego miał. I ew. jakie testery kupić do solanki? Co do odpieniacza , to nie wiem. Wydaje mi sie , że , jesli to możliwe, chciałbym tak na surowo, skała , piasek itd. Ale posłucham rad, jakby co. :smiling:

dzięki i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powodzenia napewno bedzie cieszyc oko, planujesz jakies pienidło dawać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

włączyłem Lampki. Duo Light Aquaela 2x 11W, wcześniej uruchomiłem dolewkę. W nowym świetle zobaczyłem mnóstwo stworzeń, chyba będzie się działo. Przynajmniej kilka z nich podejrzewam o "bycie aiptasią" Zobaczymy. Skaczą też takie rożne po piasku.... Wydawało mi się, że widziałem takie coś pięcioramienne, cienkie, skaczące i które się zakopało w piasku. Jest też jakiś taki czerwony grzybek (chyba glon). Są takie rurki, pojedynczy brązowy wężyk, cienkie przezroczyste długie robaki. Możecie skomentować? Pozdrawiam

post-24125-0-16983700-1414967156_thumb.jpg

post-24125-0-23957800-1414967173_thumb.jpg

post-24125-0-50195700-1414967186_thumb.jpg

post-24125-0-89273400-1414967194_thumb.jpg

post-24125-0-59959900-1414967209_thumb.jpg

post-24125-0-67819900-1414967497_thumb.jpg

Edytowane przez Wojtek66 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na foto nr1 centralnie widać dwa pióropusze jakichś rurówek. Robala z fotki nr 2 nie kojarzę, ale chyba widać jakieś polipki w cieniu pod skałą (kształtem przypomina jakąś Palythoa czy Zoanthusa). Foto nr3 - pod skałą chyba wieloszczet. Jeśli możesz postaraj się cyknąć ostrzejsze fotki lub przynajmniej na tych zaznacz jakoś "obcego" bo trochę trudno zgadywać.

Tak na marginesie - trochę dużo masz piasku, zadbaj w przyszłości o ekipę do jego przekopywania.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomek. Masz rację na tej jednej fotce to sam nie wiedziałem przez chwilę gdzie jest "obcy". Daje lepszą fotkę. Piasek.... też własnie zacząłem to widzieć, same nowości, co można do tego maleństwa dać kopiącego?>.. :smiling: to nieostre 3 zdjęcie to moje podejrzenie, że to aiptasia. I jeszcze pytanie, czy ściągać już krewetki do tego mojego małego "robactwa" czy czekać aż np. pojawią się aiptasie.

na fotce "ona" jest w samym środku. Takie promieniste macki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurka wodna, nie wiem kiedy się kliknęło drugi raz.....

Dzięki Tomek. Masz rację na tej jednej fotce to sam nie wiedziałem przez chwilę gdzie jest "obcy". Daje lepszą fotkę. Piasek.... też własnie zacząłem to widzieć, same nowości, co można do tego maleństwa dać kopiącego?>.. :smiling: to nieostre 3 zdjęcie to moje podejrzenie, że to aiptasia. I jeszcze pytanie, czy ściągać już krewetki do tego mojego małego "robactwa" czy czekać aż np. pojawią się aiptasie.

na fotce "ona" jest w samym środku. Takie promieniste macki.

post-24125-0-02139800-1415040185_thumb.jpg

Edytowane przez Wojtek66 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niecałe dwa tygodnie od zalania a już chcesz krewetki wpuszczać? Poczekaj jeszcze, niedługo NO2 i NO3 skoczy Ci pod niebiosa, ale potem powinno zacząć spadać. Dopiero wtedy pomyśl o ekipie sprzątającej.

To na fotce to może być aiptasia, ale nie panikuj od razu. Ja przez dłuższy czas miałem trzy sztuki i przez pierwsze pół roku nie działo się z nimi nic. Po prostu były. Dopiero gdy pojawiły mi się młodziutkie ukwiałki stwierdziłem, że inwazja właśnie się zaczyna i wpuściłem krewetki. Aktualnie sytuacja opanowana.

Ekipa do ruszania piaskiem - tutaj chyba nie masz zbyt dużego wyboru niestety... zostają ślimaki, np. Nassarius.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tą dolewką grawitacyjna poszedłeś po bandzie :), nie lepiej to zrobić na dolewce podciśnieniowej, szczególnie że masz tyle miejsca na zbiornik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,bardzo fajnie ten zbiorniczek wygląda.Ja sam miałem akwarium testowe 10l przez 4 miesiące i wszystko się dobrze kręciło.Widzę że obok masz śliczne słodkowodne akwarium z roślinkami.Mam pytanie ile litrów ma to słodkowodne akwarium i czy dozujesz CO2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na foto nr 2 widzę jakby glówki zoanthusow albo się myle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję; odpowiadam

-w takim razie czekam z krewetkami.... tym bardziej , że tego życia tyle i ciekawie się robi, szkoda, żeby za wcześnie coś "sprzątnęły", (ten pomysł z krewetkami zresztą od sprzedawcy wyszedł), a tego "wzruszacza" piasku to już można/trzeba wpuścić ? czy też czekać?

- z dolewką to proste; instalacja jest na piętrze i musiałbym z dołu wodę ciągnąć, a tak to raz na tydzień dodam wody do butelki za ścianą....Większe akwarium postawię już na parterze. A konkretnie masz jakąś dolewkę na myśli?

-dzięki, to akwarium roślinne ma 100 litrów i dozuję CO2, (taka mała Amazonia) jest w kolejce do przestawienia na morskie :thumbsup: ale dopiero jak się połapię o co tu w ogóle chodzi , w tym maleństwie...

-zoanthus...fajnie, chyba tak...(nie znam się jeszcze ale znalazłem podobną dużą na zdjęciu)

http://skrawekmorza....a-pieknosc.html

Z nowych rzeczy

wyczaiłem małe skorupiaki , jakieś 3-4 mm, trochę jak krewetki (podobne o ile mnie wzrok nie myli); podłużne robaki, jak nitki wyciągające się od skały

i nie wiem co to jest, czerwony guzek, szybko się przemieszcza po skale, chyba ślimak, na każdym zdjęciu czerwony guzek w centrum (przypadkiem zobaczyłem podobieństwo do Astrea Tecta)

post-24125-0-50821100-1415051509_thumb.jpg

post-24125-0-16614600-1415051632_thumb.jpg

post-24125-0-07682700-1415051693_thumb.jpg

post-24125-0-30675600-1415052324_thumb.jpg

Edytowane przez Wojtek66 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie ładnie :-) w sumie on był pierwszy :-) ja będę stawiał Iwagami w nowym roku i juz nie mogę sie doczekać a to moje 200L poprzednie roślinne

post-23989-1415398052,51_thumb.jpg

post-23989-1415398064,78_thumb.jpg

Edytowane przez djbovorta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.