Skocz do zawartości
ariew

dsr metoda system bez podmiany wody

Rekomendowane odpowiedzi

Wie ktoś coś? Ciekawa sprawa przy dużych zbiornikach...

????


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem już jakiś czas temu, Glennfa wątek na RC usunięto, rzekomo w ten sposób reklamował się.... Teraz są same zdjęcia ale bez opisów.

Dozuje węgle dla populacji bakterii, stosuje żelazo na zbicie PO4, podlewa Ca, Mg, Kh, do tego robi testy pierwiastków które da się zmierzyć w domowych warunkach i uzupełnia braki. Stosuje też zeolit. Jeżeli coś pominąłem - proszę o dodanie.

W mojej ocenie, po za tym, że nie robi podmian wody, reszta jest bliźniacza do dzisiejszych metod prowadzenia zbiornika.

Jak zawsze, pomysł na prowadzenie jest ale nie każdy będzie miał rękę żeby osiągnąć takie wyniki.

Edit, co ciekawe Glennf nie używa kosmicznej technologii lamy nad akwarium z kosmicznymi odbłyśnikami. To tak, jako ciekawostkę.

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś coś? Ciekawa sprawa przy dużych zbiornikach...

????

wlasnie o to chodzi duzy litraz i ta wymiana wody

ja mieszkam w holandii i mam kolegow co jada na tym systemie piekne akwaria

sam mam 240 litrow i za miesiac tez przechodze na dsr

jestem umowiony w grudniu na wizyte u glenna

ostatnio zrezygnowal z kalkreactora cztery pompy dozujace wystarcza

sprawa jest taka tutaj w holandii mozna kupic jego zestawy do prowadzenia tego systemu

akwarium 250 litrow taki zestaw kosztuje 80 euro do tego testy najlepjej te co on zaleca

i trzeba sciagnoc jego kalkulator ze strony

sam przegladam fora holenderskie i caly czas posty glenna

pozdrawiam arek

Czytałem już jakiś czas temu, Glennfa wątek na RC usunięto, rzekomo w ten sposób reklamował się.... Teraz są same zdjęcia ale bez opisów.

Dozuje węgle dla populacji bakterii, stosuje żelazo na zbicie PO4, podlewa Ca, Mg, Kh, do tego robi testy pierwiastków które da się zmierzyć w domowych warunkach i uzupełnia braki. Stosuje też zeolit. Jeżeli coś pominąłem - proszę o dodanie.

W mojej ocenie, po za tym, że nie robi podmian wody, reszta jest bliźniacza do dzisiejszych metod prowadzenia zbiornika.

Jak zawsze, pomysł na prowadzenie jest ale nie każdy będzie miał rękę żeby osiągnąć takie wyniki.

Edit, co ciekawe Glennf nie używa kosmicznej technologii lamy nad akwarium z kosmicznymi odbłyśnikami. To tak, jako ciekawostkę.

gleen stosuje nastepujace srodki

sol,ca,kh,mg,fe,boor,stront,potas,jod,aminokwasy

fe do zbijania po4

carbon do zbijania no3

ma jeszcze 2 specifiki do podnoszenia po4 lub no3

wedlug jego kalkulatora dozowanie jest proste

wpisujemy parametry jakie chcemy a nastepnie nasze aktualne

kalkulator podaje ile mamy podac

do kazdego pierwiastka jest maxsymalna dawka dobowa

jezeli mamy wlac wieksza ilosc na dobe to dzielimy to na dwa lub kilka dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to zelazo do zbijania PO4 to co to jest? absorber czy jakas sol zelaza w roztworze?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie widzę w tej metodzie nic odkrywczego. Ten facet tworzy nowy rodzaj "magii" - "mistycznej siły rządzącej akwarystyką". Przecież to jest chyba oczywiste, że jeśli mamy odpowiednie stężenia głównych składników wody morskiej [oprócz Na i Cl] to po zmierzeniu zasolenia dowiemy się ile w wodzie jest rozpuszczonego NaCl. O ile oczywiście stosujemy "stechiometrycznego ballinga"... W przeciwnym razie nie wiemy czy stężenia Na i Cl są odpowiednie.

A czy jest ktoś kto stosuje "setechimetrycznego ballinga" ?? Z tego co wiem to każdy ballinga wg. "zużycia". Pozostali stosują "reaktory wapnia" i w dodatku często dodają do akwarium roztwór NaOH.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, nie jestem pewien ale chyba to jest tz. Cytrynian żelaza.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to zelazo do zbijania PO4 to co to jest? absorber czy jakas sol zelaza w roztworze?

sol zelaza jest bardzo mocna

max dawka dzienna 0,75ml na 100 ltr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sie dzije z PO4 po podaniu soli ? Absorbent wyciągamy a to ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy, gdy sie ma doskonale testy. Moim zdaniem, przy obecnych cenach soli, ta metoda nie musi byc tansza. Kiedys o niej czytalem i zarzucilem myslac o tym, czy za 5-10 lat nie bedzie jednak chemia i biologia rozjechana.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy, gdy sie ma doskonale testy. Moim zdaniem, przy obecnych cenach soli, ta metoda nie musi byc tansza. Kiedys o niej czytalem i zarzucilem myslac o tym, czy za 5-10 lat nie bedzie jednak chemia i biologia rozjechana.

Which tests to be used for DSR?

When developing DSR i used the following tests :

Salinity: Refracto meter, Calibrated at 35ppt with salifert Refracto check

KH: Salifert KH

Calcium: Salifert Ca

Magnesium: Salifert Mg

Potassium: RedSea Reef Care Potassium test

make sure titrant D is above 25 Celcius when using the potassium test. Otherwise there will be precipitation on the bottom of the bottle which look like crystals. This wil make the test and future test result useless.

if you put the bottle for 10 minutes (before each test) into a pocket close to your body it wil heat up and the crystals will go back into solution.

Strontium: Salifert Sr

Boron: Salifert Borium

Iodine: Salifert I2

Phosphate* (PO4): RedSea Reef care PO4 test

Nitrate: Salifert NO3

Iron*: Sera Fe test (it works fine, I calibrated it with my own Fe solution on fresh and saltwater)

Redsea Fe test works fine, but it is a little slow, at 20-22 Celsius i takes one hour to get the right result.

* marked are strongly recommended.

ta sa testy jakich uzywa glenn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podawalem chlorek zelaza do wody morskiej (w butelce, nie do baniaka) i wytraca sie brazowy osad, w sumie moze on nie jest jakims problemem :) fosforan zelaza jest solą b. slabo rozpuszczalną, o wiele mniej niz fosforan wapniowy. moze to jest wyrzucane przez odpieniacz tak jak fosforan lantanu, ktory tworzy białą mgłę po podaniu do baniaka. tu robi sie pewnie ruda mgła :)


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podawalem chlorek zelaza do wody morskiej (w butelce, nie do baniaka) i wytraca sie brazowy osad, w sumie moze on nie jest jakims problemem :) fosforan zelaza jest solą b. slabo rozpuszczalną, o wiele mniej niz fosforan wapniowy. moze to jest wyrzucane przez odpieniacz tak jak fosforan lantanu, ktory tworzy białą mgłę po podaniu do baniaka. tu robi sie pewnie ruda mgła :)

najlepjej podawac wieczorem

woda jest lekko metna a odpieniacz wyzucza brazowa piane

testowalem

najlepjej podawac wieczorem

woda jest lekko metna a odpieniacz wyzucza brazowa piane

testowalem

nie jestem chemikiem ale wyczytalem na forum ze jest to siarczan zelaza FeSO4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe czy FeSO4 czy Fe2(SO4)3 bo roznią się stopniem utlenienia. raczej ten drugi jesli roztwor jest zolty. z reszta w wodzie w akwarium ulegałby i tak utlenieniu powietrzem.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe czy FeSO4 czy Fe2(SO4)3 bo roznią się stopniem utlenienia. raczej ten drugi jesli roztwor jest zolty. z reszta w wodzie w akwarium ulegałby i tak utlenieniu powietrzem.

jest ciemno zolty , zagladaem do butelki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ariew

staram sie pisac po polsku :thumbup:

Jestes pewien testow Saliferta na stront, bor, jod, zelazo ? Czy podmianami nie wprowadzamy wiecej pierwiastkow, rozcienczajac jakies niechciane stezenia ?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli to bedzie raczej sól Fe +3 jak sie spodziewałem. sprawdze dzialanie tego na skrzyni ze skałą gdzie mam po4 okolo 1 ppm :)


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek czekam na wynik ;-)


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ariew

staram sie pisac po polsku :thumbup:

Jestes pewien testow Saliferta na stront, bor, jod, zelazo ? Czy podmianami nie wprowadzamy wiecej pierwiastkow, rozcienczajac jakies niechciane stezenia ?

Pozdrawiam

sam mam caly zestaw w domu wraz z testami i niedlugo zaczne uzywac

on sam testowal i wysylal probke do niemiec titron lab. parametry byly podobne

co do saliferta jestem pewien

wiem z holenderskiego forum i gleena ze jod i zelazo trzeba czasu kiedy bedzie wykrywalny

dsr na holenderskim forum zawiera bardzo duzo postow

trzeba czasu zeby to wszystko przeczytac

stront i bor bardzo szybko mozna podniesc

*** Dutch Synthetic Reefing *** ( de DSR Methode ) *** vers.140527 nib DSR Mineralen Calculator by GlennF welke handeling ? >>> Correctie waarden Laatste aanpassing Water volume voor Calculaties >>> 220 <<< Handmatig hier invullen ... (Liters) 30-10-2014 Meting / Range / max. Verhoging/dag / Test set / interval gemeten waarde Target waarde Correctie waarden Nieuwe aanmaak eenheid / Grondstof PH: (Target 7,95-8,2) Gebruik bij voorkeur 24/7 een electronische meter. 8 8,1 research Saliniteit: (Target 33-35ppt) – (max. 2ppt/dag) - Refractometer. 33 33 0,00 gram / NaCl+ . pure zout KH: (Target 8-10) – (max. 1kh/dag) - Salifert KH - wekelijks! 6,7 9 15,18 gram / KH+ ... NaHCO3* Ca: (Target 420-460) – (max. 20ppm/dag) - Salifert Ca - wekelijks! 490 440 -40,35 gram / Ca+ ... CaCl2*2H2O Mg: (Target 1300-1400) – (max. 50ppm/dag) - Salifert Mg 1350 1350 0,00 gram / Mg+ ... MgCl2*6H2O Mg+Sulfaat: (alleen bij nieuw aanmaak gewenst) x 904 0,00 gram / ....... MgSO4 Kalium: (Target 380-420) – (max. 20ppm/dag) ( SPS Roze/Paars ) - RedSea Potassium 400 390 -4,19 gram / K+... KCl Strontium: (Target 8-10) – (max. 3ppm/dag) - ( SPS skelet opbouw ) - Salifert Sr 3 8 33,00 ml / Sr+ .... Strontium Boor: (Target 3,5-4,4) (2ppm/dag) ondersteunt Neerslag van Ca/Mg/HCO3 in het koraal - Salifert Borium 5,5 4 -41,84 ml / B+ ..... Boor Jodide: (Target 0,06) – (0,03ppm/dag) ( SPS Kleuren Paars/Blauw ) - Salifert I 0,01 0,06 2,86 ml / I+ ...... Jodide Fosfaat: (Target 0,04-0,08) - ( tegen Bleken SPS/LPS) RedSea PO4 reefcare - wekelijks! 0,36 0,04 -7,04 ml / PO4+ . Fosfaat Nitraat: (Target 1-3) ( Voeding tegen weefsel verlies LPS ) - Salifert NO3 25 2 -72,86 ml / NO3+ . Nitraat Ijzer: (max.piek 0,25, meten <1 uur na doseren) - Sera Fe 0 0,15 1,64 ml / Fe+ .... Ijzer**

sam mam caly zestaw w domu wraz z testami i niedlugo zaczne uzywac

on sam testowal i wysylal probke do niemiec titron lab. parametry byly podobne

co do saliferta jestem pewien

wiem z holenderskiego forum i gleena ze jod i zelazo trzeba czasu kiedy bedzie wykrywalny

dsr na holenderskim forum zawiera bardzo duzo postow

trzeba czasu zeby to wszystko przeczytac

stront i bor bardzo szybko mozna podniesc

*** Dutch Synthetic Reefing *** ( de DSR Methode ) *** vers.140527 nib DSR Mineralen Calculator by GlennF welke handeling ? >>> Correctie waarden Laatste aanpassing Water volume voor Calculaties >>> 220 <<< Handmatig hier invullen ... (Liters) 30-10-2014 Meting / Range / max. Verhoging/dag / Test set / interval gemeten waarde Target waarde Correctie waarden Nieuwe aanmaak eenheid / Grondstof PH: (Target 7,95-8,2) Gebruik bij voorkeur 24/7 een electronische meter. 8 8,1 research Saliniteit: (Target 33-35ppt) – (max. 2ppt/dag) - Refractometer. 33 33 0,00 gram / NaCl+ . pure zout KH: (Target 8-10) – (max. 1kh/dag) - Salifert KH - wekelijks! 6,7 9 15,18 gram / KH+ ... NaHCO3* Ca: (Target 420-460) – (max. 20ppm/dag) - Salifert Ca - wekelijks! 490 440 -40,35 gram / Ca+ ... CaCl2*2H2O Mg: (Target 1300-1400) – (max. 50ppm/dag) - Salifert Mg 1350 1350 0,00 gram / Mg+ ... MgCl2*6H2O Mg+Sulfaat: (alleen bij nieuw aanmaak gewenst) x 904 0,00 gram / ....... MgSO4 Kalium: (Target 380-420) – (max. 20ppm/dag) ( SPS Roze/Paars ) - RedSea Potassium 400 390 -4,19 gram / K+... KCl Strontium: (Target 8-10) – (max. 3ppm/dag) - ( SPS skelet opbouw ) - Salifert Sr 3 8 33,00 ml / Sr+ .... Strontium Boor: (Target 3,5-4,4) (2ppm/dag) ondersteunt Neerslag van Ca/Mg/HCO3 in het koraal - Salifert Borium 5,5 4 -41,84 ml / B+ ..... Boor Jodide: (Target 0,06) – (0,03ppm/dag) ( SPS Kleuren Paars/Blauw ) - Salifert I 0,01 0,06 2,86 ml / I+ ...... Jodide Fosfaat: (Target 0,04-0,08) - ( tegen Bleken SPS/LPS) RedSea PO4 reefcare - wekelijks! 0,36 0,04 -7,04 ml / PO4+ . Fosfaat Nitraat: (Target 1-3) ( Voeding tegen weefsel verlies LPS ) - Salifert NO3 25 2 -72,86 ml / NO3+ . Nitraat Ijzer: (max.piek 0,25, meten <1 uur na doseren) - Sera Fe 0 0,15 1,64 ml / Fe+ .... Ijzer**

tutaj sa zalecane parametry wody

mozna sobie tutaj doladowac kalkulator jest tez w angielskim

DSR_Calc_Eng_Dutch.zip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"wysylal probke do niemiec titron lab."

I cale zamieszanie wywolalo wlasnie to laboratorium. Chca miec stalych klientow.

Jasne, da sie. :thumbup:

Ale nie Salifertem itp.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"wysylal probke do niemiec titron lab."

I cale zamieszanie wywolalo wlasnie to laboratorium. Chca miec stalych klientow.

Jasne, da sie. :thumbup:

Ale nie Salifertem itp.

tu nie chodzi czy salifert czy red sea czy jeszcze inne testy

przy tej metodzie sa zalecane testy na ktorych pracowano nad ta metoda caly kalkulator jest tak opracowny

prosze zmierzyc potas salifertem a redsea bedzie rozncia 50-60ppm

sam testowalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc

a jak koledzy radzą sobie z eliminowaniem "toksyn" z systemu?

fajnie, że założyłeś ten temat.

pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc

a jak koledzy radzą sobie z eliminowaniem "toksyn" z systemu?

fajnie, że założyłeś ten temat.

pozdro!

myślę że węgiel


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i zeolit


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc

a jak koledzy radzą sobie z eliminowaniem "toksyn" z systemu?

fajnie, że założyłeś ten temat.

pozdro!

po4 0,04-0,08

no3 1-3

ta sa najlepsze parametry by wyciagnac z spsow jak najlepsze kolory

ja sam mam dobra instalacje osmosy,dobry odpienicz i powerfilter z nawinieta wata

bez zadnych absorwerow po4 lub no3 bez wegla i to mi wystarcza

woda krysztal

sam uzywalem redsea do po4 i no3 teraz zaczne dsr metode

myślę że węgiel

mix ocet i cukier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.