Skocz do zawartości
Margo

pellety powariowały - bakteryjny boom!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam problem z bakteriami nad którym przestałam panować.

Od roku stosuję biopellety z NP reducing biopellets w ilości 200ml w filtrze H2O. Filt jest jaki jest, czyli marny, ale pellety się z powodzeniem kręciły zawsze i działały jak należy. Zagluciły się raz z powodu przytkania sie sitka na początku czerwca. Tydzien temu znów się zagluciły, dość poważnie. Rozmontowałam filtr, wszytsko dokładnie wypłukałam, gluty usunęłam i plum pelletki spowrotem w obieg....Zauważyłam że jednocześnie w tym czasie pojawił mi się mikrofilm z bakterii na cyrkulatorkach. Kilka dni po płukaniu pellety stały znów. WIęc znowu płykanie i hlup do obiegu...Tym razem zagluciły się już po 12h...i od 3 dni po wstrząśnięciu filtrem kręcą się w mocnym przepływie nie dłużej niż kilka godzin po czym znowu stają zatrzymane przez bakteryjne gluty. Odpieniacz pracuje jak zawsze. Dodatkowo na szybach sumpa falują bakteryjne firanki i obślizgłe gluty. A woda w głównym jest lekko zmętniona.

Póki co spsy nie wykazują oznak stresu, lecz LPSy i niedobitki miękkich już nie wyglądają na szczęśliwe.

Bakterii nie dozowałam już żadnych baaardzo długo, conajmniej 3 miesiące.

O jakiegoś czasu, dokładniej mówiąc od miesiąca rozpoczęłam proces przechodzenia na sól AFRS z Grotecha. Opracowałam sobie taką metodę by kilka razy w tygodniu wymieniać kilka litrów. Nie dozowałam bakterii do podmianek.

Oczywiście problemu nie wiążę z tym faktem bo nie bardzo mam to jak powiązać, ale piszę jakby ktoś chciał wiedzieć. Parametry stabilne juz bardzo długo:

kH 7

Ca 410

Mg 1260

nutrienty niewykrywalne salifertem

Nie wiem co robić...Podmieniać wodę, dać UV, wyjąć pelletki do wiadra niech tam się kręcą? RATUNKUUUU!!!

Edytowane przez Margo (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam ten sam filtr wywaliłem dolne sitko i gąbke została tylko górna i problem sklejania się kulek znikł.

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

ja sobie zagluciłem sumpa jak przedawkowałem NO3:PO4-X czyli pożywkę dla bakterii. Wtedy też pelety się zbijały w jedną masę. Jak odłączyłem podawanie pożywki to sytuacja się unormowała po 2 tygodniach.

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie podaję nic, żadnej pożywki. Bezpośrednio po czyszczeniu filtra, pellety kręcą się jak tornado a i tak za chwię są kluchą.

Zmniejszę karmienie może jeszcze, nie podaję tez od tygodnia już nawet żadnych pokarmów dla korali....

Najdziwniejsze jest to że nigdy niemiałam z tym problemów, wszystko było w równowadze i nagle z dnia na dzień cyrki...

Edytowane przez Margo (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz kulek po prostu za dużo. Ogranicz ich ilość o polowe albo i więcej. Poza tym które to kulki? Chodzi mi jak wyglądają? Ja gdy miałem takie problemy wymienilem je na XL.

Wysłane przez tapatalk

Edytowane przez Yendruu (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak w normalnych okolicznościach zniejszyłabym ich ilość ale:

- Zawsze było tyle samo i na 300l, 200ml to chyba nie tak za dużo...

- ostatnio zwiększyłam o 100% karmienie

Czyżby odpieniacz nie wydalał? Zmętnienie wody nie postępuje, lekko widoczne jest, ale glutów w sumpie przyrasta...:/

Świeżych pelletek dosypywałam miesiąc temu, to są te typowe małe NP reducing, takie malutkie krążki. Czyżby trefna partia?


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i nikt nie pomoże? Faktycznie odsypać tych kulek?


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta nowa sól to nie jest z probiotykami? Moze przez to ze zwiększone zostały podmiany, zwiekszyła sie ilość bakterii w zbiorniku. Jak masz mozliwosc to zrób sobie podmianę na soli grotecha i zobacz czy cos sie zmieni.


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i nikt nie pomoże? Faktycznie odsypać tych kulek?

Miałem podobny problem, ja wstrzymałem się z dodawaniem wszelkiej chemii, ograniczyłem pokarm o połowę i po tygodniu dodałem bakterie Special Blend. Póki co nadal nic nie dodaje to już 3 tydzień ale biopalleus się kręcą i nie ma żadnych glutów. powoli wraca wszystko do normy. Nie wiem czy to ma znaczenie ale założyłem filtr na krzemiany (Silicarbon).

Tak przy okazji sprawdź czy woda RO jest 000 bo może leje Ci się już przybrudzona i wszystko się skumulowało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie z probiotykami, zwykła rafowa... Niestety nie mam innej soli w domu musiałabym kupić.

Chyba odbiorę połowę pellet, Zrobię podmiankę 30l, przełożę kulki na kilka dni do wiadra z wodą z podmianki niech tam się kręcą. A w baniaku odpieniacz na mokro i czekam, ąż się gluty wypienią. Nie mam innego pomysłu... :(

Z UV'ką sie boję bo UV'ka jest jak antybiotyk, wyjałowi organizm i osłabi a potem to już hulaj dusza piekła nie ma.

Woda na TDS jest 000. Myslę, że ewentualne krzemiany tu nic nie mają do rzeczy...za dużo jest nagle węgla organicznego w wodzie... Poza bakteriami nie wywaliło żadnego innego paskudztwa typu cyjano czy dino...

Edytowane przez Margo (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Były partie tych polimerów które bardzo szybko się "zaglutowały" :-) Nie wiem jaka Ci się trafiła, mnie doprowadzała do szewskiej pasji bo co chwilę zapychały filtr. Przemyśl wymianę ich na XL. Jeśli zmniejszysz ich ilość może okazać się, że to nic nie da, ale skoro całe akwarium masz w bakteriach to powinno pomóc. Chociaż spróbuj :)

Edytowane przez Yendruu (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc Gosiu

nic innego nie mogło sie stać ,jest tak jak napisałaś jeżeli N,P jest na zerach ,to masz za dużo pożywki zrób wielką podmianę i po kłopocie,możesz tez trochę usypać, jak parametry będą szybować w górę to uzupełnisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć krzlew:)

Tak zrobię..i zobaczymy:)

Dziękuję wszystkim za odzew :)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzlew dobrze radzi.

Zrób dużą podmiankę, albo nawet dwoe w przeciągu kilku dni.

U mnie też coś takiego się robiło - ale tylko w sumpie, na ściankach sumpa, na odpieniaczu, na filtrach, takie galaretowate gluty które po wyciągnięciu nieziemsko śmierdziały jak je rozsmarowałem na palcach.

Ja u siebie skręciłem trochę paletki i je odsypałem żeby efektywniej się kręciły, duża podmianka wody z odsysaniem glutów - bakterie lałem ta jak dawniej. Po dwóch tygodniach glutów brak, za to rurówek masa


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobię dzisiaj 30l, czyli 10% i za 2 dni znowu...poodsysam gluty z sumpa, ale pytanie...Czy wyrzucić pellety żeby się pokręciły ze 2 dni w wiadrze z wodą z podmianki poza zbiornikiem?

@Yarcio - gluty wyglądają jak przezroczyste smarki (przepraszam za porównanie, ale właśnie takie są) nie wąchałam, ale jak szorowałam filterek przy pierwszym mega zagluceniu to śmierdziało całkiem ziemsko....wymiocinami. :dizzy: ..uu ale normalnie się smacznie zrobiło...łeee....dobra...nie ma co gadać trzeba działać.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dokładnie to samo co ja mialem

Wysłane z mojego GT-I9505


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Gosiu,

miałem dokładnie to samo co Ty, mętna woda i gluty w reaktorze z kulkami, jednym słowem zakwit bakteryjny.

Zrób dwie rzeczy, odsyp przynajmniej 50% kulek, i wyczyść filterek z kulkami aby maksymalnie zwiększyć przepływ wody przez reaktor. Dobrze jest też na wylocie z reaktora dać na kilka dni worek filtracyjny lub siatkę do łapania ryb, to Ci wyłapie ewentualne gluty które są w systemie, bo będą osiadały na siatce skąd łatwo je usunąć. Za kilka dni powinno samo minąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odsyp 50 % ja teraz na 750l mam 300ml bo jak dałemtyle co powinienem z opisów to robiła się klucha i gluty w rurach ,teraz jest spokój


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię jak radzicie, odsypie połowę i zrobię 2 podmianki po 30 l każda. Wyczyszcze sumpa z glutow i będę obserwować. Dzięki wszystkim! Idę robić porządki w morzu ;-)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.